Виеттің жалпыланған теоремасы. Алгебра, 10 сынып, сабақ жоспары. 1 сабақ.
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақ жоспары №13
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 10.3A бөлім: Көпмүшелер | Мектеп: | |||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||||||||||||||||
Сынып: | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Виеттің жалпыланған теоремасы. | |||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 10.2.1.12 Виеттің жалпыланған теоремасын біледі және оны үшінші дәрежелі көпмүшеге қолданады. | |||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушы:
| |||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Бағалау дескрипторы
| |||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: көпмүшені көбейткіштерге жіктеген кезде қолданылатын қадамдарды сипаттау үшін математикалық терминдерді дұрыс пайдалану.
Пәнге тән лексика мен терминология:
Коэффициент, айнымалы, түбір, қалдық, бөлінді, сызықтық көбейткіш, квадраттық көбейткіш, көбейткіштерге жіктеу, көбейткіштердің көбейтіндісі, канондық түрі, көпмүше. Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Көпмүшені көбейткіштерге жіктеу. Көпмүше түбірлері және коэфициенттері арасындағы байланыс.. Көпмүше түбірлерінің көбейтіндісі.... Көпмүше түбірлерінің қосындысы.... | |||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту
| Білім ала білуі, жағдаятты талдау, жаңа жағдаяттарға бейімделу, топпен жұмыс істеу, өз жұмысының сапасына жауап беру, өз уақытын ұйымдастыра білу. | |||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Жоғары дәрежелі теңдеулер кездесетін физика пәнінде қолданылады. Оқушылар тарихи мәліметтер алады | |||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Презентацияны және ұсынылған интернет сілтемелері бойынша өздігінен ақпараттарды жүйелеп талдау. | |||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Оқушылар квадрат үшмүшенің түбірлеріне байланысты Виет теоремасын біледі | |||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 5 мин | Сынып дайындығын тексеру. Үй тапсырмасын талдау. Мұғалім оқушылардан : үй тапсырмасында қандай қиындықтар болды? Не оңай болды? -деген сауалдар қояды. Туындаған сұрақтарға мұғалім жауап береді | |||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 12 мин
18мин |
Тақтадағы жауап бойынша оқушылар жұппен өз жұмысын тексереді, қателіктерді өзара талдайды. Берілген тапсырмаларды орындай отырып олар өздерінің өтілген тақырыпты қаншалықты меңгергендерін бағалайды. Оқушылардың өзін-өзі бағалауын, талдауын мұғалім бақылайды.
(а). және - теңдеу түбірлері , () (1) Дәлелдеу қажет: ; . Дәлелдеу Теорема шарты бойынша және - теңдеудің түбірлері (1), демек , немесе (2). Оң және сол бөліктерінің теңдігіне сайкес және с =,. , онда = - , . Дәлелдеу керегі осы тарихи мәліметтер және ауызша есептеулер (4-5 слаид) 3.Оқушыларды топқа немесе жұпқа бөлу.(кабинет ерекшелігіне байланысты) Тапсырма (слаид 6) Берілгені ;, және - көпмүшенің түбірлері, Дәлелдеу: ; ; . Әрбір топ/жұп берілген теореманың дәлелдеуін келтіреді. Берілген А3 Форматындағы бетке өз тұжырымдары мен дәлелдеулерін түсіреді. Мұғалім барлық оқушының аталған жұмысқа қатысуын бақылайды. Аяқтаған топ/жұп өз дәлелдеуімен сыныппен бөліседі, түсіндіріп көрсетеді. Дәлелдеу бойынша туындаған қосымша сұрақтарды талдау. Дәлелдеу =, немесе= =x+.
Тапсырма №1 үшмүшесі үшін келесі өрнектердің мәнін анықтаңыз Тапсырма №2 Түбірлері 7, -2, 3 болатын және үлкен коэффициенті -5–ке тең үшінші дәрежелі көпмүшені жазыңыз. Бағалау дескрипторы
| Презентация Шыныбеков А.Н. Алгебражәне анализ бастамалары: жалпы білім беретін мектептің 11 сыныбына арналған оқулық – Алматы: Атамұра, 2014. А.Г. Мордкович Алгебра и начала математического анализа, 11 класс Часть 2 задачник Қосымша1 | ||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 5мин | Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: «Үш кезең», оқушы сабақ барысында қай кезеңде өзінің белсенді жұмыс атқарғанын атап өтеді, келесі сабаққа бір ұсыныс жасайды. Үй тапсырмасы№813 | |||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||||||||||||||
Дәлеледуді қажет ететін тапсырмаларды толық және нақты орындау қабілеті жоғары балалар тарапынан күтіледі. Белсенді сынып әдісі арқылы қиналған оқушылар сыныптастары және мұғалім тарапынан қолдау тауып отырадыү | Өтілген тақырып бойынша өзін-өзі бағалау, мұғалімнің бақылауы және бақылау нәтижесінде белсенділігі төмен оқушыларды жұмысқа тарту. Оқулықпен жұмыс барысында өзара бағалау жүзеге асады | Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары | ||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. | |||||||||||||||||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру