Үшінші дәрежелі көпмүше үшін Виеттің жалпыланған теоремасы. Алгебра, 10 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 10.3A бөлім: Көпмүше | Мектеп: Алматы қ., ФМБ НЗМ | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 10 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Үшінші ретті көпмүше үшін Виеттің жалпыланған теоремасы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.2.1.12 Виеттің жалпыланған теоремасын біледі және оны үшінші ретті көпмүшелерге қолданады; | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаты | Оқушылар: - көпмүшенің коэффициенттері мен түбірлерін өзара байланыстыру үшін Виет теоремасын қолданады. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Кубтық теңдеудің жалпы түрін жазады; Кубтық теңдеудің келтірілген түрін жазады; Кубтық теңдеу үшін Виет формулаларын жаза алады; Виет формулаларын кубтық теңдеуді шешуде қолданады. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар көпмүшенің коэффициенттері мен түбірлерінің арасындағы байланысты орнатуда математикалық терминдерді дұрыс, әрі өз орнымен қолданады. Пәнге тән лексика мен терминология: - Виет теоремасы; - үшінші дәрежелі теңдеу; - үшінші дәрежелі теңдеу үшін Виет теоремасы; - теңдеу түбірлері; - коэффициенттері; - түбірлері мен коэффициенттері арасындағы байланыс; Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту
| Сабақтың бағалау критерийлері бойынша терминологияны қазақ, орыс және ағылшын тілінде еркін меңгеру барысында тиімді тәсілдерді қолдану арқылы топпен, жұппен жұмыс жасауда командада өзара сыйластық пен бір-бірінің пікірлерін тыңдауға және жеке жұмыс істеуде ұқыптылыққа тәрбиелеу. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Сабақтың әр кезеңдерінде өзін-өзі тану пәнімен, логика | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Bilimland.kz оқу сайтымен жұмыс жасау | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Көпмүше; Екінші дәрежелі теңдеу үшін Виет теоремасын қолданады. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 10 мин | Оқушылармен амандасады, түгендейді. Жағымды психологиялық ахуал орнатады. Үйге берілген тапсырмалар интербелсенді тақтада көрсетілген жауаптар бойынша тексеру арқылы оқушылар бір-бірінің дәптерлерін тексеріп, бірін-бірі бағалау жүзеге асырылады. Туындаған сұрақтар бойынша, тапсырмалар тақтада талқыланады, «мұғалім-оқушы» байланысы жүзеге асырылады, мұғалім оқушыға ауызша және жазбаша түрде кері байланыс береді. Жаңа тақырыпты оқушылармен бірге ашу барысында келесі сөзжұмбақ шешіледі:
1. түріндегі теңдеу қалай аталады? 2. формуласымен есептелетін сан. 3. Дәлелдеуді қажет ететін тұжырым. 4. түріндегі теңдеу қалай аталады? «Ой қозғау»: «Сиқырлы қалам» стратегиясы бойынша шолу сұрақтары қойылады: - келтірілген квадраттық теңдеуі дегеніміз не? - келтірілген квадраттық теңдеуі қалай жазылады? - Виет теоремасын жазыңыз? - Виет теоремасы квадраттық теңдеудің қандай түрі үшін орындалады? Мұнда, «оқушы-оқушы-мұғалім» байланысы жүзеге асырылады, мұғалім тарапынан ауызша және жазбаша кері байланыс беріледі. Виет теоремасына бейнеролик көрсетіледі. | Интербелсенді тақта Таныстырылым https://bilimland.kz/kk/courses/math_kz/algebra/tengdeuler-men-tengsizdikter/kvadrat_tengdeuler/lesson/viet-teoremasy | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 15 мин 27 мин 23 мин | Топпен жұмыс. Оқушылар «2-ге саналу» арқылы екі топқа бөлінеді. Бір топқа теориялық материал, ал екінші топқа шығарылған Мысал №1 беріледі. Әр топ талқылап, өз постерлерін рәсімдеп, қалған топқа «Галерея» стратегиясы бойынша, мазмұндайды. «Оқушы-оқушы» байлансы жүзеге асу арқылы «сұрақ-жауаптар» болады, осы арқылы диалогтік оқыту элементі жүзеге асырылады. 1 топқа: Теориялық материал. кубтық теңдеуінің үш түбірі: бар болсын. Онда, теңдеудің сол жағындағы көпмүше былайша көбейткіштерге жіктеледі: . Оң жақ бөлігіндегі жақшаларды ашып, айнымалыларына қатысты топтастырсақ, келесі теңдікті аламыз: Яғни: Мұнда, х-тің бірдей дәрежесіндегі коэффициенттерді теңестіріп, алатынымыз:
Бұл – кубтық теңдеу үшін Виет формулалары деп аталады. 2-топқа: Мысал №1. теңдеуі берілген, - оның түбірлері. Теңдеудің түбірлерін таппай, және өрнектерінің мәнін анықтаңыз. Шешуі: мұнда: 1). Виет формулалары бойынша: 2). 3). өрнегінің мәнін табу үшін, жүйедегі бірінші теңдеудің екі жағын квадраттайық: . .
Жауабы:
Жұппен жұмыс. №1. сандары көпмүшелігінің түбірлері. өрнегінің мәнін табыңыз. №2. сандары көпмүшелігінің түбірлері. өрнегінің мәнін табыңыз. №3. сандары көпмүшелігінің түбірлері. өрнегінің мәнін табыңыз. №4. сандары көпмүшелігінің түбірлері. өрнегінің мәнін табыңыз. №5. а) Түбірлері -1, 2, 3 болатын көпмүшені жазыңыз. ә) Түбірлері 0, -1, 1 болатын көпмүшені жазыңыз. №6. теңдеуінің екі түбірінің қосындысы 1-ге тең. -ны табыңыз. №7. Теңдеулер жүйесін шешіңіз: №8. Теңдеуді шешпей, түбірлерінің квадраттарының қосындысын табыңыз: . Жеке жұмыс. Қалыптастырушы бағалау жұмысының тапсырмалары. №1. Теңдеуді шешіңіз: . №2. сандары көпмүшелігінің түбірлері. өрнегінің мәнін табыңыз. №3. теңдеуінің түбірлерінің бірі екіншісінің екі еселенген көбейтіндісіне тең болатындай, -ны табыңыз. №4. Түбірлері -2, 1, 4 болатын көпмүшені жазыңыз. | Үлестірме материалдар Үлестірме материалдар М.И.Шабунин 10-11. Үлестірме материалдар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 5 мин | Сабақ соңында оқушылар «+» және «-» стратегиясы бойынша рефлексия жүргізеді:
Үйге тапсырма: №1. Теңдеулер жүйесін шешіңіз: №2. сандары теңдеуінің түбірлері болсын. болатынын дәлелдеңіз. №3. Теңдеуді шешпей, түбірлерінің квадраттарының қосындысын табыңыз: . №4. Түбірлері 1, 2, -3 болатын көпмүшені жазыңыз. №5. , екі теңдеуінің ортақ түбірі болатындай, -ны және осы ортақ түбірді табыңыз. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Деңгейлік тапсырмаларды орындау кезінде сапалы құрылымдық кері байланыстар беру арқылы оқушылардың ЖАДА және өздігінен дайындалуларына бағыт-бағдар беру | Топты, бірін-бірі бағалау және өзін бағалау | «+» және «-» стратегиясы бойынша рефлексия жасайды. Оқу кабинетіндегі интербелсенді тақтамен жұмыс жасауда, электр көзін пайдалануда абай болу. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру