Виеттің жалпыланған теоремасы. Алгебра, 10 сынып, сабақ жоспары. 19-20 сабақ.
-Қысқа мерзімді жоспары
Сабақ: 19-20 сабақ | Мектеп: Алматы қаласы ХББ НАЗАРБАЕВ ЗЯТКЕРЛІК МЕКТЕБІ | |||
тақырыбы: | Виеттің жалпыланған теоремасы | |||
күні | Мұғалімнің аты-жөні: Жұманбаева Замира | |||
Сынып:10 | Қатысқан оқушы саны: | Қатыспаған оқушы саны: | ||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары(Оқу бағдарламасына сілтеме) | АА11.11 Виеттің жалпыланған теоремасын біледі және оны үшінші дәрежелі көпмүшеге қолданады; (квадраттық және кубтық теңдеулер үшін коэффициентер мен түбірлер арасындағы байланыстарды қолдану) | |||
Сабақтың мақсаты | Оқушылар:көпмүшенің түбірлерін немесе коэффициенттерін табу үшін Виеттің жалпылынған теоремасын қолданды; аталған теореманың дербес түрін (қандай да бір көпмүшеліктің түбірлеріне қатысты) жаза біледі. | |||
Жетістік критерийлері | Оқушылар: Виет теоремасын дұрыс тұжырымдайды . Өз көпмүшесі үшін α β γ, α + β + γ және αβ + αγ + βγ бағалайды, мұнда α, β және γ көпмүшенің түбірлері . Есеп шығаруда көпмүшелер түбірлері мен коэффиценттерінің арасындағы байланысты қолданады . | |||
Тілдік мақсат | Виеттің жалпылынған теоремасын академиялық тілде сауатты айта білуі. | |||
Құндылықтарды дамыту | Оқушыларда өз бетімен жұмыс істеу мәдениетін дамыту, ұйымшылдыққа үйрету, өз білгенін басқалармен бөлісу | |||
Пәнаралық байланыс | геометрия, информатика. | |||
АКТ қолдану дағдылары | Интерактивті тақта, интернет, компьютер | |||
Бастапқы білім | Квадрат теңдеу үшін виет теоремасын қолдану, берілген көпмүшелікті көбейткіштерге жіктеу, көпмүшеліктің түбірлері белгілі болған жағдайда P(x)=(x-x1)(x-x2)…(x-xn) мүндағы x1, x2,…,xn- көпмүшеліктің түбірлері. | |||
Сабақ барысы | ||||
Сабақтың кезеңдері | Сабақта орындалатын іс-әрекеттер | Оқыту ресурстары | ||
Басы 10 минут 20 минут Тақырыпты ашу есебі 15 минут | І. Ұйымдастыру ІІ. Өтілген материалдарды қайталау
a=1 болғандағы ax2+bx+c=0 теңдеуі үшін виет теорамысын көрсету: x1, x2- x2+bx+c үшмүшесінің түбірлері болсын, сонда (x-x1)(x-x2)= x2+bx+c теңдігі орындалады, жақшаларды ашып, алатынымыз: x2-(x1+x2)x+x1x2= x2+bx+c бүдан шығатыны x1+x2=-b, x1x2=c a≠1 болғандағы ax2+bx+c=0 теңдеуі үшін виет теорамысын көрсету: x1, x2- ax2+bx+c үшмүшесінің түбірлері болсын, сонда ax2+bx+c көпмүшесін келтіріл көпмүшеге айналдырамыз, x1, x2- ax2+bx+c үшмүшесінің түбірлері болғандықтан, келтірілген үшмүшеліктің де түбірі болып табылады. x2-(x1+x2)x+x1x2= x1+x2=-, x1x2= ІІІ. Жаңа сабақ Виеттің жалпыланған теоремасы - келтірілген көпмүшесі берілсін, оның c1,c2,…,cn- нақты түбірлері бар болсын, онда P(x)=(x-c1)(x-c2)…(x-cn) теңдігі орындалады. Жақшаларды ашып, х-тің бірдей дәрежелерінің алдындағы коэффициеттерді теңестірсек, онда: с1+сә…+cn=-a1, c1c2+…+cn-1cn=a2, c1c2c3+…+cn-2cn-1cn=-a3, ………………………… c1c2...cn=(-1)nan көпмүшесі үшін виет формуласының жазылуы:
1 мысал. Егер x1, x2, x3 сандары х3+px+q көпмүшесінің түбірлері болса, онда арқылы өрнектеу керек. Шешуі. Виеттің жалпыланған теоремасының куб теңдеуге қатысты дербес түрі бойынша: ()2= => => Үлестірме материалдар | http://mathworld.wolfram.com/Polynomial.html http://www.math4you.ru/theory/main-concept/indefinite-coefficie http://www.math4you.ru/theory/main-concept/indefinite-coefficie http://www.math4you.ru/theory/main-concept/multinomial/ Ә.Н. Шыныбеков Алгебра және анализ бастамалары 10 сынып | ||
Тақырыпты бекіту 20 минут Жұптық жұмыс | Есептер шығару.
А) 1;2;-3 б) 0;-1;1 в) -2;1;4 г) -1;2;3 2. Егер 1 және -2 сандары 2x3+mx2+nx+12 көпмүшесінің түбірлері болса, онда оның үшінші түбірін анықтау керек. 3. Егер 1 және 2 сандары x3-4x2+ax+b көпмүшесінің түбірлері болса, онда оның үшінші түбірі мен а және b сандарын анықтау керек. | Ә.Н. Шыныбеков Алгебра және анализ бастамалары 10 сынып | ||
2 минут Бағалау | Білу, тұсіну дағдылары бойынша бағалау жұргізу | |||
Жеке жұмыс 10 минут |
| 10 сынып | ||
Бағалау 3 минут | Оқушыларға жеке-жеке кері байланыс беру | |||
Соңы 10 минут минут | ІV. Сабақты бекіту
V. Рефлексия Маған сабақ ұнады. Тақырыпты меңгердім. Тақырыпты түсіндім, бірақ есептеген кезде қиналамын. Сабақ маған түсініксіз. Үй жұмысы.
= теңдігі орындалатынын дәлелдеу керек. | Стикердебелгілеулер Ә.Н. Шыныбеков Алгебра және анализ бастамалары 10 сынып | ||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |
Денсаулықсақтаутехнологиялары. Сергітусәттеріменбелсендііс-әрекеттүрлері. ОсысабақтақолданылатынҚауіпсіздіктехникасыережелерініңтармақтары | |||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақмақсаттары/оқумақсаттарыдұрысқойылғанба? ОқушылардыңбарлығыОМқолжеткіздіме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақтасаралаудұрысжүргізілдіме? Сабақтыңуақыттықкезеңдерісақталдыма? Сабақжоспарынанқандайауытқуларболды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы солжақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. | ||
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/ қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңілбөлуқажет?
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру