Квадрат үшмүше. Квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеу. Алгебра, 8 сынып, қосымша материал. 5 сабақ.


Сабақты өткізуге әдістемелік нұсқаулар

Сабақ тақырыбы: Квадрат үшмүше. Квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеу

Сабақ түрі: Білімді жалпылау сабағы

Оқу мақсаты:

8.2.1.2 үшмүшеден екімүшенің толық квадратын бөлу;

8.2.1.3 квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеу;

Сабақ мақсаттары:

Оқушылар:

  • Квадрат үшмүшеден екімүшенің толық квадратын бөліп алады;
  • Квадрат үшмүшені әртүрлі тәсілдермен көбейткіштерге жіктейді.

 

Сабақ құрылымы:

  • Ұйымдастыру кезеңі. Сабақ мақсатын қою
  • Бұрынғы білімдерін белсендендіру
  • Геометриялық есепті шешу.
  • «Алтын қима» ұғымымен байланысты есепті шешу.
  • Есеп шығару.
  • Жұптық жұмыс.
  • Өздік жұмыс.
  • Сабақты қорытындылау. Рефлексия

 

Сабаққа қажетті теориялық материал, анықтамалар және т.б.

Мұғалім квадрат үшмүшесінің түбірлерін тауып, оны көбейткіштерге жіктеуді ұсынады. Оқушылар тапсырманы өздері орындайды.

Осыдан кейін мұғалім оқушыларға теңдеуінің геометриялық мағынасын «Алтын қима» ұғымы арқылы айтады.

Алтын қима дегеніміз, ол кесіндінің тең емес пропорционал бөліктерге бөлінуі, мұндағы бүкіл кесінді ұзындығының үлкен бөлікке қатынасы үлкен бөліктің кіші бөлікке қатынасына тең; немесе басқа сөзбен айтқанда, кіші бөліктің үлкен бөлікке қатынасы үлкен бөліктің бүкіл кесіндіге қатынасына тең.

Алтын қиманың Ф саны (константа) периодты емес ондық бөлшек сан болып табылады Ф = 1,618…

 

 

Көрсетілім мен қауіпсіздік техникасына қойылатын нұсқаулар

 Материалдың сабақ барысындағы көрсетілімі Power Point бағдарламасы көмегімен жүзеге асады. Презентация слайдтарында анимациялар бар, олар экранға шешімдер мен жауаптарды біртіндеп шығаруға немесе қойылған сұрақтарға жауаптарды көрсетуге мүмкіндік береді. Сондықтан презентацияны көрсету барысында тапсырма немесе сұрақты көрсеткеннен кейін үзіліс жасау керек, сөйтіп оқушыларда оларды орындауға және ойлануға уақыттары болады.

 

 Сабақты ұйымдастыру бойынша қосымша әдістемелік нұсқаулықтар

 Сабақтың құрылымы мен ұйымдастырылуы оқушылардың жаңа тақырыпты оқу кезінде өнімді әс-әрекетін көздеген, материалдың пассивті қабылдауын болдырмай. Осыған байланысты мұғалімге оқушыларға жоғары деңгейдегі сұрақтарды қою керек, оларды «жаңалық ашуға» және жаңа материалды меңгеруге итермелейтін, сол уақытта оларға ойлануға қажетті уақытты да ұсыныңыз.

 

Саралауға арналған қосымша деңгейлік тапсырмалар

 Базалық деңгей

  • Бөлшекті қысқартыңыз:
  • –1; 1; 1/2; 0 сандарының қайсысы х4 + 2х2 – 3 көпмүшесінің түбірлері болып табылады?
  • -тың қандай мәнінде үшмүшесі ең кіші мәнді қабылдайды? Ол ең кіші мән нешеге тең?

 

 Күрделі деңгей

1. Бөлшекті қысқартыңыз:.

2. Алгебралық өрнекті түрлендіріңіз: .

  • 3. -тың қандай мәнінде үшмүшесі ең кіші мәнді қабылдайды? Ол ең кіші мән нешеге тең?

Формативті бағалау бойынша ұсыныстар.

Формативті бағалау сабақтың әр кезеңінде өткізіледі (өзін-өзі бағалау, мұғалімнің критерий бойынша бағалауы). Оқушылардың тапсырманы орындау барысындағы қатысуы және диалогқа қатысуын бағылау арқылы бағалау.

 Жұптағы, топтағы тапсырмаларды орындауға жауапты реакция және прогресс әр оқушының үлесін бағалауға және қателердің бар болуын анықтау үшін қарастырылады. Өздік жұмыстың нәтижелерін қолдана отырып, 8.2.1.3 мақсатына жету бойынша мұғалім қорытынды жасайды

 

 Жауаптар, тапсырмаларға қойылатын бағалау критерийлері, сабаққа қосымша материалдар.

 Тапсырмалардың жауаптары презентацияда жазылған, олар сабақта өзара тексеру мен өзін-өзі тексеруді ұйымдастыру үшін қолайлы болады.

 Әрбір тапсырманың бағалау критерийлері сабаққа қосымшада жазылған.

 

 Қосымша 1 жауаптары.

Тапсырма 1.

Тапсырма 2. 0; -2

Тапсырма 3. 4.

Тапсырма 5. Теңдеуді көбейткіштерге жіктеу әдісі арқылы шешіңіз.

1) 0; -3; -1

2) -2; 2; -4; 4

 

 Қосымша 2 жауаптары.

Жауаптар презентацияда берілген

 Қосымша 3 жауаптары.

 Тапсырма 1.

  • Жіктеу мүмкін емес.

 Тапсырма 2.

 

 Қажетті интернет-сілтемелер мен әдебиеттер.

Алгебра. 8-класс: Учебник для 8 класса общеобразовательной школы с русским языком обучения/ А.Н. Шыныбеков – 3-издание. – Алматы: «Атамұра», 2012. 288 с.

Алгебра. 8 класс : учеб. для учащихся общеобразоват. учреждений / Ю. Н. Макарычев, Н. Г. Миндюк, К. И. Нешков, И. Е. Феоктистов. — 10-е изд., испр. — М. : Мнемозина,

2010.

https://interneturok.ru/lesson/algebra/8-klass/kvadratnye-uravneniya-prodolzhenie/razlozhenie-kvadratnogo-tryohchlena-na-mnozhiteli

http://lomonosovclub.com/ru/study_lists/34#!/articles/256

http://www.yaklass.ru/p/algebra/8-klass/kvadratnye-uravneniia-11021/teorema-vieta-9116/re-eee0a262-f7db-4e0b-87df-9079beb1b2ce



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?
Пікір жазу