Арифметикалық квадрат түбірдің қасиеттері. Алгебра, 8 сынып, сабақ жоспары. 2 сабақ.
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: 8.1А Квадрат түбірлер және иррационал өрнектер | Мектеп: | ||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||
Сынып: 8 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар: | |||||
Сабақ тақырыбы | Квадрат түбір | ||||||
Cабақтың түрі | Бекіту сабағы | ||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 8.1.1.2 санның квадрат түбірі және арифметикалық квадрат түбірі ұғымдарын біледі және ажыратады; | ||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар:
| ||||||
Бағалау критерийлері | Оқушы:
| ||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: Санның квадрат түбірі мен арифметикалық квадрат түбірі жайлы ой-толғаулар жүргізеді. Пәнге қатысты лексика мен терминология: Квадрат түбір, арифметикалық квадрат түбір, толық квадрат санның түбірі, иррационал өрнек, түбір астындағы өрнек. Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: 25 санынан квадрат түбірді есептейік, -25 санынан квадрат түбір анықталмаған, өйткені ... Теріс емес а санының квадрат түбірі деп … айтады. Теріс емес а санының арифметикалық квадрат түбірі деп … айтады. Квадрат түбір мен арифметикалық квадрат түбір ... бір-бірінен ерекшеленеді. | ||||||
Құндылықтарды дарыту
| Құндылықтарды дарыту берілген сабақта жоспарланған іс-әрекеттер арқылы жүзеге асады. Оқуға, жағдайды талдауға, жаңа шарттарға бейімделуге, мәселе қоюға және шешім қабылдауға, топта жұмыс істеуге, өзінің жұмысының сапасына жауап беруге, өзінің уақытын ұйымдастыруға дағдылану. | ||||||
Пәнаралық байланыстар | Мұғалім басқа ғылым салаларында кездесетін «квадрат емес түбірлер» туралы қысқаша ақпарат береді. Филология. Түбір – морфема, сөздің лексикалық мағынасын білдіреді; Биология. Түбір - осьтік, көп жағдайда тамырлы өсімдіктердің жерасты мүшесі. Орыс әдебиетіндегі белгілі афоризм: Зри в корень! Козьма Прутков | ||||||
Бастапқы білім | Оқушылар квадрат түбір мен арифметикалық квадрат түбір анықтамаларын біледі және оларды айыра алады, , мұндағы түріндегі теңдеулерді шеше алады. Білімді белсендіру кезеңінде теориялық материалдың қайталауы блиц-сұрақ арқылы жүзеге асады, сонымен қатар санның квадрат түбірін алу дағдысын бекітуге және арифметикалық квадрат түбірдің анықтамасын қолдануға тапсырмалар орындалады. | ||||||
Сабақ барысы | |||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||
Сабақтың басы 0-3 3-7 7-10 10-13 |
Мұғалім оқушылармен сәлемдеседі, оқуышлардың сабаққа дайындығын тексереді. Мүғалім сабақтың тақырыбын және оқу мақсаттарын айтады. Әрі қарай, мұғалім бағалау критерийлерін айтып, оқушылардың «жақын даму аймағын», күтілетін нәтижелерді анықтайды. Мұғалім басқа ғылым салаларында кездесетін «квадрат емес түбірлер» туралы қысқаша ақпарат береді.
Блиц-сұрақ. Оқушылардың өтілген материал бойынша меңгерілген білімдерін тексеру үшін сабақтың осы кезеңінде теория бойынша блиц-сұрақ өткізіледі, бұл кезде оқушылар жеке жұмыс істейді. Оқушыларға таза бланктер беріледі, оған олар арифметикалық квадрат түбірге қатысты теориялық сұрақтарға жауаптарын жазады. 1. белгісі қалай аталады? 2. Теріс емес а санының квадрат түбірі деп ... 3. Теріс емес а санының арифметикалық квадрат түбірі деп ... 4. теңдеуін шешіңіз, егер
Тапсырманы орындап болғаннан кейін, оқушылар презентацияда берілген дайын жауаптарға сүйеніп өзара тексеру орындайды. Өзін бағалау кезінде дұрыс жауапты көрсетер алдында міндетті түрде оқушылардың бірі өз жауабын ауызша айтады, сөйтіп оқушылардың есту және сөйлеу қабілеттеріне назар ауадарылады. Қажетінше мұғалім оқушылардың жауаптарын түзетеді. Бағалау критерийлері:
Ширату. Мұғалім оқушыларға тапсырманың үш нұсқасының бірін таңдауды ұсынады. Олар санның квадрат түбірін табу дағдысын орындауға арналған. Тапсырмалар кесте түрінде берілген, оқушылар оны толтырады. Тапсырманы орындап болғаннан кейін, мұғалім жұпта өзара тексеруді ұйымдастырады, дұрыс жауаптар слайдтарда көрсетіледі. Бағалау критерийлері:
«Дұрыс па?» тапсырмасы. Оқушылар жұпта жұмыс істейді. Тапсырманы орындап болғаннан кейін, слайдтағы дұрыс жауаптар бойынша өзін-өзі бағалау орындалады. Сонымен қатар, мұғалім оқушыларға өз жауаптарын қысқаша негіздеп берулерін сұрайды. Бағалау критерийлері:
| Презентация Слайд 1-5 Презентация Слайд 1 Презентация Слайд 6 Қосымша 1 Презентация Слайд 7 Қосымша 2 Презентация Слайд 8 Қосымша 3 | |||||
Сабақ ортасы 13-19 19-27 27-34 34-43 |
Оқушылар мұғаліммен бірге толық квадрат санның квадрат түбірін алу мысалын талдайды (квадраттар кестесіз және калькуляторсыз). Мысал. Есептеңіз . Әрі қарай оқушылар мұғаліммен бірге белгісізі түбір астында болатын теңдеуді шешу әдісін қарастырады. Теңдеулерді шешіңіз: және . 4. Тапсырманы жұпта орындау. Оқушылар жұпта тапсырманы орындайды. Мұғалім олардың жұмысын бақылайды, сөйтіп жұптағы оқушылардың әрқайсысының үлесін анықтайды. Бағалау мұғалім тарапынан жүзеге асады. Бағалау критерийлері:
5. Әртүрлі деңгейдегі тапсырмаларды орындау. Оқушылар өз бетімен тапсырманың деңгейін таңдайды, содан кейін оларды жеке орындайды, мұғалім оқушыларға көмек көрсете алады. Егер оқушы берілген тапсырманы тез орындаса, онда мұғалім оған барлық үш тапсырманы орындауды ұсына алады. Тапсырмаларды орындап болғаннан кейін мұғалім оқушылардың жұмысын бағалайды. 1 тапсырманың бағалау критерийлері:
2 тапсырманың бағалау критерийлері:
3 тапсырманың бағалау критерийлері:
6. Өздік жұмыс. Оқушылар жеке тапсырмаларды орындайды, бұл жағдайда мұғалім көсек көрсетпейді. Әр тапсырма үшін оқушыларға дескрипторлар ұсынылады. Тапсырмаларды орындап болғаннан кейін мұғалім оқушылардың жұмысын бағалайды және оқушының 8.1.1.2 оқу мақсатына жетуі туралы шешім қабылдайды. Бағалау критерийлері:
| Презентация Слайд 9-10 Қосымша 4 Қосымша 5 Қосымша 6 | |||||
Сабақтың соңы 43-45 |
Мұғалім сабақ мақсаттарына қайта оралады, олардың жету деңгейін талқылайды. Келесі сабақтарды жоспарлау үшін оқушыларға сұрақтар қойылады: - нені білдім, неге үйрендім; - не түсініксіз болып қалды; - не бойынша әлі де жұмыс істеу қажет. Сұрақтар ауызша немесе жазбаша талқылана алады. | Презентация Слайд 11 Стикерлер | |||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||
Сабақта өзіне сенімсіз оқушылар біршама қабілетті оқушылармен бірге жұпта жұмыс жасайтындай етіп жасалған, сонда олар қабілетті оқушылармен жұмыс жасағанда көбірек біле алады. Қабілетті оқушылар өздерінің қабілеттерін консультант ретінде айқындай алады. Саралау білімді белсендіру және оқылғанды бекіту кезеңдерінде деңгейлік тапсырмаларды қолдану арқылы жүзеге асады. | Формативті бағалау сабақтың әр кезеңінде өткізіледі (өзін-өзі бағалау, мұғалімнің критерий бойынша бағалауы). Оқушылардың тапсырманы орындау барысындағы қатысуы және диалогқа қатысуын бағылау арқылы бағалау. Жұптағы, топтағы тапсырмаларды орындауға жауапты реакция және прогресс әр оқушының үлесін бағалауға және қателердің бар болуын анықтау үшін қарастырылады. Сабақтың барлық кезеңдеріндегі бағалау нәтижелерін ескеріп, сонымен қатар, өздік жұмыстың нәтижесі бойынша мұғалім оқушылардың мақсатқа жетуі бойынша қорытынды жасалады. | Барлық тапсырмалар оқушылардың жас ерекшеліктерін ескеріп алынған. Іс-әрекеттердің ауысып отыруы ең үлкен нәтижеге қол жеткізу мақсатында оқушылардың күші мен зейінін дұрыс үлестіруге ықпалын тигізеді. |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?