Тыңдалған шығарма бойынша пікір білдіру ҚМЖ. 3 сынып. Әдебиеттік оқу


Қысқа мерзімді жоспар

Пән: Әдебиеттік оқу

Бөлім: Сәулет өнері

Күні:

Сынып:

Мектеп: Қарағанды облысы, Балқаш қаласы.

Мұғалімнің аты-жөні: Аханова А.К.

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

1.5. Тыңдалған шығарма бойынша пікір білдіру

Абдрахман Асылбеков «Сәулетті біздің Алматы», «Мұзайдын»

Оқу мақсаты

3.1.5.1 өз ойы мен сезімін көркем-бейнелі сөздерді қолдана отырып жеткізу

3.2.9.1 шығарманың мазмұнына сәйкес түрлі дереккөздерден: иллюстрация, әдеби кітаптар, мультфильмнен нақты ақпаратты табу және ақпаратты сызба түрінде беру

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар: өлеңді дауыстап, түсініп оқиды, сурет бойынша әңгіменің тақырыбына болжам жасай алады.

Көптеген оқушылар: өлеңді дауыстап, түсініп оқиды, өлеңді өз түсінгенімен қарасөзге айналдырып жазады, сызбаны толтыруда қажетті ақпараттарды таба алады.

Кейбір оқушылар: өлеңге сай ырғақты таңдап оқиды, өлеңдегі көркем- бейнелі сөздерді қолданып өз ойын жеткізеді, өлеңдердегі ақпараттарды табады және сызбаға түсіреді.

Бағалау критерийлері

  • төрт жолды өлең құрастырады;
  • көркем шығарманы басқа үлгідегі нұсқасымен салыстыра сипаттайды.

Тірек сөздер

Сәулетті Алматы, қымбатты қала, сымбатты қала, құмарың қаңбайды мың қарап.

Құндылықтарды дарыту

Топтық, жұптық жұмыс жасату арқылы оқушылар ортасында ынтымақтастықты қалыптастыру, жеке тұлға бойында «Қазақстандық патриотизм мен азаматтық жауапкершілікті» сіңіру.

Пәнаралық байланыстар

Өз ойын білдіруде, өлеңді қарасөзбен жеткізіп жазуда сөйлемдерді дұрыс құрастырады, сөйлемдегі сөздердің байланысын сақтау кезінде қазақ тілі пәнімен байланыс жасалады.

АКТ қолдану дағдылары

Интербелсенді тақта

Алдыңғы меңгерілген білім

Астана қаласындағы ғимараттардың ерекшеліктері мен көркем жерлерін сипаттай алады. Дереккөздерден қажетті ақпаратты алып жинақтайды.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

1-5 минут

Ширату тапсырмасы

«Суреттер сөйлейді» ойыны

(ЖЖ)Берілген суреттердегі ғимараттарды атауларымен сәйкестендір.

  • Дұрыс, балалар, «Бәйтерек». Себебі, ол Астанада орналасқан.
  • Ал, қалған ғимараттар ше? Бізге танысы қайсы?
  • Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстыру;
  • Жетістік критерийлерімен таныстыру.

Слайд №3

Ғимараттардың суреттері: «Медеу» мұзайдыны, «Бәйтерек», метрополитен, Тұңғыш президент саябағы.

Қосымша №1

Сабақтың ортасы

6-9 минут

10-13 минут

14-20 минут

21-25 минут

25-27 минут

28-30 минут

31-35 минут

1-тапсырма «Суреттер сөйлейді» ойыны.

Берілген суреттерге назар аударайықшы.

  • Суреттерге қарай отырып, Алматы қаласын қандай деп ойлайсыздар?
  • Қалай сипаттар едіңіз?
  •  Ақын- жазушылар өз шығармаларында қалай сипаттайды екен?
  •  Ендеше, мұқият тыңдаймыз.

 Тыңдалым

  •  Абдрахман Асылбеков «Сәулетті біздің Алматы», «Мұзайдын» өлеңдерімен танысамыз.

 Ескерту: Өлең ырғақтарына зер салып тыңдауымыз қажет. Себебі, өзіміз осылай оқып жаттығатын боламыз.

 Үнтаспадан тыңдап болған соң, «Қабырғаға қарап оқу» әдісі бойынша оқушыларға оқыту.

  • Оқушылар өзіне ұнаған жерден қабырғаны таңдап алулары керек;
  • Оқушылар бір- біріне бөгет болмауы үшін аралары ашық болғаны жөн.
  • Өлеңдерді дауыстап, түсініп оқиды.

2- тапсырма. (МК, Ө) Оқушы өз қалауы бойынша екі өлеңнен үзінділер таңдап алып, сол үзінді бойынша өз олйарын жазады.

Мысалы:

Қоршаған таулары,

Жайқалған баулары.

Бұлбұлдар шырқаған,

Субұрқақ бұрқаған.

Алматы қаласын таулар қоршаған. Қала іші жап- жасыл жайқалған бау. Бұлбүлдар ән салып сайраса, субұрқақ ерекше сән береді.

Алматы керемет қала ғой,

Алатау айрықша дара ғой.

Көрікті жерлері жетеді,

Бірінен- бірі өтеді.

Көңілді көтеріп демеуге,

Тура жол тартады Медеуге,

Онда бар мұзайдын- сырғанақ.

Құмарың қаңбайды мың қарап

Алматы- өте әсем қала. Ол Алатаудың баурайында орналасқан. Көз тоймайтын көрікті жерлері өте көп. Медеу мұзайдыны бар. Сырғанап көңіл көтересің.

(ҚБ) Дескриптор:

  • Өлеңді түсініп оқиды;
  • Түсінгенің қарасөзбен жазады;
  • Өз ойың жазғанда өлеңдегі көркем- бейнелі сөздерді қолданады.

Саралау: Тапсырманы орындау барысында әр оқушының ойлау деңгейінің әртүрлі болатындығын ескеріліп, өз мүмкіндігі бойынша қолдау беріледі.

3 -тапсырма

Оқушылар өз жұмыстарын «Автор орындығы» әдісі бойынша тақтаға шығып оқып береді.

Сыныптағы ең әдемі немесе ерекшеленетін орындықты таңдап алып, сыныптың ортасына қояды. Өз қалауымен жұмысын оқығысы келетін жазушы ортаға шығып оқиды.

 Оқыған балалардың жұмысын «Жапондық бағалау» әдісі бойынша бағалайды.

Сергіту сәті. «Айгөлек»

Бейнекөрсетілім бойынша қимылын қайталау.

3- тапсырма. Дәптермен жұмыс. Өлең авторы туралы мәліметті түсініп оқиды. Сызбаны толтырады.

Қай жерде Кім? Шығармалары

дүниеге келген?

4- тапсырма

«Венн диагараммасы»

(ТЖ) (МК) топтарда мұғалім көмегімен екі өлеңнен жетелеуші сұрақтар арқылы нақты ақпараттарды, алған білімдерін жинақтай отырып, сызбаны толтырады.

Алматы Астана

(ҚБ) дескриптор:

  • өлеңнен нақты қажетті ақпаратты табады;
  • сызбаға әр қаланың ұсқастықтары мен ерекшеліктерін түсіреді.

Саралау: топтық жұмыс барысында қабілеті жоғары оқушының және мұғалімнің көмегін қажет ететін оқушыларға қолдау беріледі.

Б: топтар бірін- бірі «Бағдаршам» түсіне сәйкес бағалайды.

Тақырыпқа сәйкес суреттер, интербелсенді тақта оқулық

Слайд №4

Үнтаспа. Абдрахман Асылбеков «Сәулетті біздің Алматы», «Мұзайдын» өлеңдері

Оқулық, интербелсенді тақта

Слайд №5

дәптері

Қосымша №1

Слайд №6

Орындық

Бейне көрсетілім.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=15&v=8GemL9uJndo

Қосымша №2

Слайд №9

Әрбір топқа Венн диаграммасы, оқулық, интербелсенді тақта

Қосымша №3

Бағдаршам түстері

Сабақтың соңы

35-40 минут

«Рефлексиялық шеңбер»

Оқушылар шеңберге тұрып, төмендегі сұрақтарға жауап береді.

  • Сабақ барысында көңіл-күйіңіз қандай болды? Неліктен?
  • Бүгін не білдіңіз? Сіз үшін не жаңалық болды?
  • Сабаққа қатысуыңызды қалай бағалайсыз?
  • Сабақта қандай қиындықтар туындады?

Сабақ аяқталғанда көңіл-күйіңіз қандай? Неліктен?

Слайд № 10

Саралау

Төмендегі саралау тапсырмаларын сынып оқушыларының қажеттілігіне қарай мұғалім өз өзертіп отыруы қажет.

Бағалау

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

2- тапсырманы орындау барысында әр оқушының ойлау деңгейінің әртүрлі болатындығын ескеріліп, өз мүмкіндігі бойынша қолдау беріледі.

 4- тапсырмада топтық жұмыс барысында қабілеті жоғары оқушының және мұғалімнің көмегін қажет ететін оқушыларға қолдау көрсетіледі.

2- тапсырмада – «Қабілеті бойынша саралау» негізінде орындалады. Тапсырманы орындау кезінде қабілеті оқушы өз ойын көркем- бейнелі сөздерді қолдану арқылы жеткізеді.

 Оқыған балалардың жұмысын «Жапондық бағалау» әдісі бойынша бағалайды.

Дескриптор:

  • өлеңді түсініп оқиды;
  • өз ойын қарасөзбен жазады;
  • өз ойың жазғанда өлеңдегі көркем- бейнелі сөздерді қолданады;
  • өлеңнен нақты қажетті ақпаратты табады.

Сегіту сәті:

«Айгөлек» биі. Бейнекөрсетілім бойынша қимылдарды қайталау.

Сабақ бойынша рефлексия

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы даойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Ораза айт намазы уақыты Қазақстан қалалары бойынша
» Биыл 1 сыныпқа өтініш қабылдау 1 сәуірде басталып, 2024 жылғы 31 тамызға дейін жалғасады.
» Жұмыссыз жастарға 1 миллион теңгеге дейінгі ҚАЙТЫМСЫЗ гранттар. Өтінім қабылдау басталды!
Пікір жазу