№ 1 практикалық жұмыс "Ион алмасу реакциялары" (Химия, 9 сынып, I тоқсан)
Пән: Химия
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Бейорганикалық заттардың сапалық реакциясы
Сабақ тақырыбы: № 1 практикалық жұмыс "Ион алмасу реакциялары"
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме): 9.2.2.1 алмасу реакция теңдеулерін молекулалық және иондық түрде құрастыру;
9.2.2.2 ион алмасу реакцияларының жүру себептерін түсіндіру
Сабақ мақсаттары: Ион алмасу реакциясының маңызын түсіндіру;
Толық иондық және қысқартылған иондық теңдеулерін жазу дағдысын қалыптастыру.
Ұйымдастыру кезеңі:
Мұғалім сабақ басында жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсаты және бағалау крийтерілерімен, кілт сөздер слайд арқылы таныстырады.
Мұғалім өткен сабақпен байланыс жүргізу мақсатында «Бонус-сұрақ» арқылы сұрақтар қояды. Сұрақтарды жеке оқушылардың атын атап қоюға болады. Оқушы қателескен жағдайда сыныптастарының толықтыруын сұрап жалғастырады
Электролиттер мен бейэлектролиттер дегеніміз не?
Оларға қандай заттар жатады?
Не үшін электролит ерітінділер электр тоқ өткізеді?
Иондарға ыдырау процесі қалай аталады?
Қышқыдардың, негіздердің электролиттік диссоциациялануы нәтижесінде қандай иондар түзіледі?
Қандай негіздер сілті деп аталады ?
Бағалау: Мұғалімнің ауызша кері байланысы арқылы оқушылардың жауабы бағаланады.
II. Жаңа сабақты түсіндіру:
Мұғалім презентациядан «Ион алмасу» реакциялары ұғымына анықтама береді.
Демонстрациялық жұмыс.
Мұғалім Натрий карбонаты Na2CO3 ерітіндісі мен кальций гидроксидінің Ca(OH)2 ерітіндісі арасындағы реакцияны демонстрациялайды. Соңынан презентация мәліметтерін қолдана отырып төмендегі іс-әрекеттерді орындайды.
1. Ион алмасу реакцияларының жүру механизмі;
2. Ион алмасу реакциясын құрудағы негізгі қағидаларды оқушыларға түсіндіру
3. Ион алмасу реакцияларының қайтымсыз өтуін түсіндіру;
Алынған білімді игеру. Ион алмасу реакцияларына мысал келтіру (оқушылар тақтаға шығып молекулалық және иондық реакция теңдеулерін жазып жаттығады). Мұғалім күміс нитраты және натрий хлориді, натрий карбонаты мен тұз қышқылы арасындағы реакция теңдеулерін (мұғалім өз тәжірибесінен мысалдар келтіруіне болады) тақтаға жазуды оқушылардан сұрау арқылы жаттықтырады (басты мақсат оқушылар молекулалық, иондық, қысқартылған иондық теңдеулерді жазуды меңгеруі керек).
Дифференциация: Тапсырманы қатесіз орындап жатқан балаларға А,В,С деңгейлік тапсырмасы беріледі
III. Білімді тексеру.
Қалыптастырушы бағалау тапсырмасын орындату арқылы алынған білімді жеке-жеке оқушыларды тексеруді жүргізу
Бағалау: Бағалау критерийлері арқылы
Дифференциация: Мұғалім жаттығуды орындау барысында қателесіп жатқан оқушыларды бақылап жеке қолдау жүргізеді.......
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Бейорганикалық заттардың сапалық реакциясы
Сабақ тақырыбы: № 1 практикалық жұмыс "Ион алмасу реакциялары"
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме): 9.2.2.1 алмасу реакция теңдеулерін молекулалық және иондық түрде құрастыру;
9.2.2.2 ион алмасу реакцияларының жүру себептерін түсіндіру
Сабақ мақсаттары: Ион алмасу реакциясының маңызын түсіндіру;
Толық иондық және қысқартылған иондық теңдеулерін жазу дағдысын қалыптастыру.
Ұйымдастыру кезеңі:
Мұғалім сабақ басында жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсаты және бағалау крийтерілерімен, кілт сөздер слайд арқылы таныстырады.
Мұғалім өткен сабақпен байланыс жүргізу мақсатында «Бонус-сұрақ» арқылы сұрақтар қояды. Сұрақтарды жеке оқушылардың атын атап қоюға болады. Оқушы қателескен жағдайда сыныптастарының толықтыруын сұрап жалғастырады
Электролиттер мен бейэлектролиттер дегеніміз не?
Оларға қандай заттар жатады?
Не үшін электролит ерітінділер электр тоқ өткізеді?
Иондарға ыдырау процесі қалай аталады?
Қышқыдардың, негіздердің электролиттік диссоциациялануы нәтижесінде қандай иондар түзіледі?
Қандай негіздер сілті деп аталады ?
Бағалау: Мұғалімнің ауызша кері байланысы арқылы оқушылардың жауабы бағаланады.
II. Жаңа сабақты түсіндіру:
Мұғалім презентациядан «Ион алмасу» реакциялары ұғымына анықтама береді.
Демонстрациялық жұмыс.
Мұғалім Натрий карбонаты Na2CO3 ерітіндісі мен кальций гидроксидінің Ca(OH)2 ерітіндісі арасындағы реакцияны демонстрациялайды. Соңынан презентация мәліметтерін қолдана отырып төмендегі іс-әрекеттерді орындайды.
1. Ион алмасу реакцияларының жүру механизмі;
2. Ион алмасу реакциясын құрудағы негізгі қағидаларды оқушыларға түсіндіру
3. Ион алмасу реакцияларының қайтымсыз өтуін түсіндіру;
Алынған білімді игеру. Ион алмасу реакцияларына мысал келтіру (оқушылар тақтаға шығып молекулалық және иондық реакция теңдеулерін жазып жаттығады). Мұғалім күміс нитраты және натрий хлориді, натрий карбонаты мен тұз қышқылы арасындағы реакция теңдеулерін (мұғалім өз тәжірибесінен мысалдар келтіруіне болады) тақтаға жазуды оқушылардан сұрау арқылы жаттықтырады (басты мақсат оқушылар молекулалық, иондық, қысқартылған иондық теңдеулерді жазуды меңгеруі керек).
Дифференциация: Тапсырманы қатесіз орындап жатқан балаларға А,В,С деңгейлік тапсырмасы беріледі
III. Білімді тексеру.
Қалыптастырушы бағалау тапсырмасын орындату арқылы алынған білімді жеке-жеке оқушыларды тексеруді жүргізу
Бағалау: Бағалау критерийлері арқылы
Дифференциация: Мұғалім жаттығуды орындау барысында қателесіп жатқан оқушыларды бақылап жеке қолдау жүргізеді.......
Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?