Ірімшік және йогурт өндірісін зерттеу (Биология, 7 сынып, IV тоқсан)
Пән: Биология
Ұзақ мерзімді жоспар: Микробиология және биотехнология
Сабақ тақырыбы: Ірімшік және йогурт өндірісін зерттеу
Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары: 1. Бактерияларды пайдалану.
2. Табиғаттағы және адам өміріндегі бактериялардың маңызы.
3. Зертханалық жұмыс «Өндірісте йогурт және ірімшік жасауды зерттеу»
Сабақ мақсаты: Барлық оқушылар үйренеді: «микрағзалар», «штамм» терминінің анықтамасын біледі; адам өміріндегі бактерияларды қолдануды сипаттай алады.
Көптеген оқушылар үйренеді: ірімшік және йогурт өндірісін зерттеу бойынша экспериментті жүргізе алады. Өткізілген жұмыс бойынша қорытындыны жасай/шығара алады.
Кейбір оқушылар үйренеді: тақырып бойынша қосымша материалдады зерттеп, талдау ажасай алады және эссе жаза алады.
Ұйымдастыру кезеңі:
• Өзара салемдесу;
• Сыныпта ынтымақтастық атмосферсын құру.
• Сабақтың мақсатын және бағалау критерийлерін айқындау.
Сабақтың ортасы
Миға шабуыл:
• Сүттен өндірілетін тағамдарды қалай атайды? Сіз ұнататын сүтқышқылды өнімдердерді атаңыз.
• Сүттен йогурт/ірімшікті қалай алуға болады?
• Йогурт/ірімшікті дайындауда қандай микроағзаларды қолданылады?
(Ж) Оқушыларға ақпаратпен жұмыс жасауды ұсыну. Белгі қойып оқу арқылы ақпаратты оқып шығады.
(Ж) Ақпаратпен танысқаннан кейін, оқушыларға алған білімдерін Блум түймедағының көмегімен бекітуге ұсыныс жасау.
• Бактериялардың мәдениеті дегеніміз не?
• Пастеризация үдерісін сипаттаңыз.
• Йогурт/ірімшікті өндірудің технологиялық үдерісін жалпылама сипаттаңыз.
• Йогурт пен ірімшікті дайындау үдерістерін салыстырыңыз.
• Сүтқышқылдық өнімдерді дайындауда қолданылатын микроағзалардың тізімін жасаңыз/құрастырыңыз.
• Сүтқышқылдық өнімдерді дайындаудың қажеттідігін/құндылығын анықтаңыз.
(Тж) (Э) Йогуртты топтарда өз беттерінше дайындау үшін оқушылар сүтті ысытып, оған белсенді йогурт қосады. Одан ірімшік алу үшін, ұзақ уақытқа қалдыру керек. Топтарда олар 200 см3 сүтті таза зертханалық стаканда қайнатады. Олар сүтті температураның 90°C аспайтынына көз жеткізіп, ұқыпты қайнатулары керек. Сүтті 35°C дейін суытуға қояды, сосын 4 шай қасық белсенді йогурт қосады. Сосын зертханалық стаканды жылы жерге 2 күнге қалдырады. Ірімшікті алу үшін йогуртты муслинмен жабылған микрофильтрге құйыңыз. 24 сағатқа қалдырыңыз. Сосын муслинді пакетке байлап, сұйықтықтың барлығы шығып біткенше сығыңыз. «Қатты» ірімшік муслинде қалуы керек......
Ұзақ мерзімді жоспар: Микробиология және биотехнология
Сабақ тақырыбы: Ірімшік және йогурт өндірісін зерттеу
Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары: 1. Бактерияларды пайдалану.
2. Табиғаттағы және адам өміріндегі бактериялардың маңызы.
3. Зертханалық жұмыс «Өндірісте йогурт және ірімшік жасауды зерттеу»
Сабақ мақсаты: Барлық оқушылар үйренеді: «микрағзалар», «штамм» терминінің анықтамасын біледі; адам өміріндегі бактерияларды қолдануды сипаттай алады.
Көптеген оқушылар үйренеді: ірімшік және йогурт өндірісін зерттеу бойынша экспериментті жүргізе алады. Өткізілген жұмыс бойынша қорытындыны жасай/шығара алады.
Кейбір оқушылар үйренеді: тақырып бойынша қосымша материалдады зерттеп, талдау ажасай алады және эссе жаза алады.
Ұйымдастыру кезеңі:
• Өзара салемдесу;
• Сыныпта ынтымақтастық атмосферсын құру.
• Сабақтың мақсатын және бағалау критерийлерін айқындау.
Сабақтың ортасы
Миға шабуыл:
• Сүттен өндірілетін тағамдарды қалай атайды? Сіз ұнататын сүтқышқылды өнімдердерді атаңыз.
• Сүттен йогурт/ірімшікті қалай алуға болады?
• Йогурт/ірімшікті дайындауда қандай микроағзаларды қолданылады?
(Ж) Оқушыларға ақпаратпен жұмыс жасауды ұсыну. Белгі қойып оқу арқылы ақпаратты оқып шығады.
(Ж) Ақпаратпен танысқаннан кейін, оқушыларға алған білімдерін Блум түймедағының көмегімен бекітуге ұсыныс жасау.
• Бактериялардың мәдениеті дегеніміз не?
• Пастеризация үдерісін сипаттаңыз.
• Йогурт/ірімшікті өндірудің технологиялық үдерісін жалпылама сипаттаңыз.
• Йогурт пен ірімшікті дайындау үдерістерін салыстырыңыз.
• Сүтқышқылдық өнімдерді дайындауда қолданылатын микроағзалардың тізімін жасаңыз/құрастырыңыз.
• Сүтқышқылдық өнімдерді дайындаудың қажеттідігін/құндылығын анықтаңыз.
(Тж) (Э) Йогуртты топтарда өз беттерінше дайындау үшін оқушылар сүтті ысытып, оған белсенді йогурт қосады. Одан ірімшік алу үшін, ұзақ уақытқа қалдыру керек. Топтарда олар 200 см3 сүтті таза зертханалық стаканда қайнатады. Олар сүтті температураның 90°C аспайтынына көз жеткізіп, ұқыпты қайнатулары керек. Сүтті 35°C дейін суытуға қояды, сосын 4 шай қасық белсенді йогурт қосады. Сосын зертханалық стаканды жылы жерге 2 күнге қалдырады. Ірімшікті алу үшін йогуртты муслинмен жабылған микрофильтрге құйыңыз. 24 сағатқа қалдырыңыз. Сосын муслинді пакетке байлап, сұйықтықтың барлығы шығып біткенше сығыңыз. «Қатты» ірімшік муслинде қалуы керек......
Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?