Әнші Әміре № 5 (3 сынып, III тоқсан, 6 бөлім)
Пән: Қазақ тілі Т2
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 6-бөлім Атақты тұлғалар
Сабақ тақырыбы: Әнші Әміре № 5
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары:
1.1 Тыңдаған материалдың мазмұнын түсіну
3.1.1.1* анық айтылған сөзді тыңдап, түсінгені бойынша қарапайым нұсқауларды орындау
5.1 Грамматикалық нормаларды сақтау (лингвистикалық терминдерді қолданбау)
3.5.1.5* үлгі бойынша сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтап жай сөйлем және мұғалімнің қолдауымен құрмалас сөйлем құрастыру
Сабақ мақсаттары:
Оқушылардың барлығы:
Тыңдаған мәтінді түсінеді, мұғалімнің көмегімен нұсқауларды орындайды, қарапайым сөйлем құрастырады.
Оқушылардың көпшілігі:
Тыңдағана мәтін бойынша қарапайым нұсқауларды орындайды, үлгі бойынша жай және құрмалас сөйлем құрастырады.
Оқушылардың кейбірі:
Тыңдаған мәтіннің мазмұнын толық түсінеді, нұсқауларды өз бетінше орындайды, жай және құрмалас сөйлем құрастыруда сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтайды.
Сабақ барысы: Ұйымдастыру кезеңі.
Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру
Тілді жаттықтыру: Ойын «Жүректен жүрекке»
Сабақты бір - біріне жақсы тілек тілеуден бастайды. Оқушылар шеңбер болып тұрады. Бастапқы қатысушы жанындағы көршісіне өздері білетін сөздерді айтып, жақсы тілек білдіреді. Мен саған ... тілеймін (бақыт, денсаулық, береке, сәттілік). Жаттығу шеңбер бойымен жалғасады.
Үй тaпcырмаcын «Aшық микрoфoн» әдici aрқылы текcеру. Оқушылар Қаныш Сәтбаев туралы қосымша ақпаратты қолданып, әңгімелейді.
Қаныш Сәтбаев кім?
Ғалым немен айналысты?
Қаныш Сәтбаевтің еңбектері қандай?
Кері байланыс: мадақтау
Болжау.
Оқушылар суреттер арқылы сабақтың тақырыбын болжайды. - Суретте кімдерді көріп тұрмыз?
- Олар не істеп тұр?
Сабақ мақсаттарымен оқушыларды таныстыру.
- тыңдағана мәтін бойынша нұсқауларды орындаймын;
- сөйлемдер құрастырамын.
Мағынаны тану
(МК,Ұ) Жаңа сөздерді меңгерту: әлем, аудару
1. Сөздердің мағыналарын түсіндіру.
Әлем – ғалам – кеңістік пен уақыт бойынша шеті мен шегі жоқ дүниежүзі.
Аудару –бір тілден екінші тілге аудару. Орыс тілінен қазақ тіліне аудару. Ағылшын тілінен орыс тіліне аудару.
2. Дұрыс айтуға дағдыландыру.
3. Жаңа сөздерден сөз тіркестерін құрастыру.
Бүкіл әлем. Қазақ тіліне аудару.
4. Сөйлемдер құрастыру.
Мен әлемдегі үлкен қалаларға барамын. Қаныш Сәтбаев бүкіл әлемге әйгілі. Әңгімені қазақ тіліне аударамын.
5. Жана сөздерді сөздік дәптерге жазу.
Қызығушылықты ояту. Тыңдалым алды жұмыс.
(Т) Оқушылар «Ән», «Әнші» деген сөздерге ассоциацияларын айтады.
- Қандай қазақ әншілерін білесіңдер?
- Қандай қазақ әндерін білесіңдер?
Кері байланысты «Үш шапалақ» әдісі арқылы жүзеге асырылады.
Қызығушылықты ояту. Мәтіналды жұмыс.
Әміре Қашаубаев туралы бейнеролик көрсету.
«Сен білесің бе? Әміре Қашаубаев»
(Ө) Мәтінді екі рет мұқият тыңдайды, сұрақтарға жауап береді.
Әмір Қашаубаев - атақты әнші, актер, музыкант. Ол Шығыс Қазақстан облысында 1888 жылы туған. Әміре бала кезінен ән айтады. 1925 жылы Парижде өткен Бүкіл әлем бойынша сән өнері көрмесінде «Ағаш аяқ», «Қанапия», «Үш дос» әндерін орындады. Екінші орын және күміс медаль алды. Өзінің керемет дауысымен халықты таңғалдырды. Әміре Қашаубаев шет елде ән айтып, қазақ елін бүкіл әлемге танытты
(Ұ) Ой қозғау
- Мәтін кім туралы?
- Әміре Қашаубаев кім?
- Ол қайда және қашан туған?
- Ол қазақ елін әлемге танытты ма? Қалай?
- Оның қандай әндері бар?
Тірек сөздер: әнші, актер, ән айтады, Шығыс Қазақстан облысы, бала кезінен, Бүкіл әлемдік сән көрмесі, күміс медаль, шет елде, керемет дауыс.
Кері байланыс: жақсы орташа
(Ж) Берілген сөйлемдерге «иә» () немесе «жоқ» (×) деп жауап береді.
Әміре Қашаубаев - әйгілі әнші
Ол Батыс Қазақстан облысында туған.
Әміре бала кезінен ән салады.
Әміре Лондонда ән айтты.
Әміре Қашаубаевтің «Ағаш аяқ» деген әні бар.
Оның дауысы керемет.
Әміре қазақ халқын бүкіл әлемге танытқан жоқ.
Бірнеше жұптың жауаптарын тыңдау, жұптар бір-бірін тақтадан дұрыс жауапқа қарап, бағалайды.
Дескриптор:
- тыңдаған мәтін бойынша сұрақтарға жауап береді;
- сөйлемдердің дұрыс/бұрыстығын анықтайды.
Кері байланыс. «Смайликтер» арқылы кері байланыс жасайды.
- тапсырманы дұрыс орындадым, қате жоқ
- тапсырманы орындауда қателерім болды.
- тапсырманы орындау маған қиын болды......
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 6-бөлім Атақты тұлғалар
Сабақ тақырыбы: Әнші Әміре № 5
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары:
1.1 Тыңдаған материалдың мазмұнын түсіну
3.1.1.1* анық айтылған сөзді тыңдап, түсінгені бойынша қарапайым нұсқауларды орындау
5.1 Грамматикалық нормаларды сақтау (лингвистикалық терминдерді қолданбау)
3.5.1.5* үлгі бойынша сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтап жай сөйлем және мұғалімнің қолдауымен құрмалас сөйлем құрастыру
Сабақ мақсаттары:
Оқушылардың барлығы:
Тыңдаған мәтінді түсінеді, мұғалімнің көмегімен нұсқауларды орындайды, қарапайым сөйлем құрастырады.
Оқушылардың көпшілігі:
Тыңдағана мәтін бойынша қарапайым нұсқауларды орындайды, үлгі бойынша жай және құрмалас сөйлем құрастырады.
Оқушылардың кейбірі:
Тыңдаған мәтіннің мазмұнын толық түсінеді, нұсқауларды өз бетінше орындайды, жай және құрмалас сөйлем құрастыруда сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтайды.
Сабақ барысы: Ұйымдастыру кезеңі.
Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру
Тілді жаттықтыру: Ойын «Жүректен жүрекке»
Сабақты бір - біріне жақсы тілек тілеуден бастайды. Оқушылар шеңбер болып тұрады. Бастапқы қатысушы жанындағы көршісіне өздері білетін сөздерді айтып, жақсы тілек білдіреді. Мен саған ... тілеймін (бақыт, денсаулық, береке, сәттілік). Жаттығу шеңбер бойымен жалғасады.
Үй тaпcырмаcын «Aшық микрoфoн» әдici aрқылы текcеру. Оқушылар Қаныш Сәтбаев туралы қосымша ақпаратты қолданып, әңгімелейді.
Қаныш Сәтбаев кім?
Ғалым немен айналысты?
Қаныш Сәтбаевтің еңбектері қандай?
Кері байланыс: мадақтау
Болжау.
Оқушылар суреттер арқылы сабақтың тақырыбын болжайды. - Суретте кімдерді көріп тұрмыз?
- Олар не істеп тұр?
Сабақ мақсаттарымен оқушыларды таныстыру.
- тыңдағана мәтін бойынша нұсқауларды орындаймын;
- сөйлемдер құрастырамын.
Мағынаны тану
(МК,Ұ) Жаңа сөздерді меңгерту: әлем, аудару
1. Сөздердің мағыналарын түсіндіру.
Әлем – ғалам – кеңістік пен уақыт бойынша шеті мен шегі жоқ дүниежүзі.
Аудару –бір тілден екінші тілге аудару. Орыс тілінен қазақ тіліне аудару. Ағылшын тілінен орыс тіліне аудару.
2. Дұрыс айтуға дағдыландыру.
3. Жаңа сөздерден сөз тіркестерін құрастыру.
Бүкіл әлем. Қазақ тіліне аудару.
4. Сөйлемдер құрастыру.
Мен әлемдегі үлкен қалаларға барамын. Қаныш Сәтбаев бүкіл әлемге әйгілі. Әңгімені қазақ тіліне аударамын.
5. Жана сөздерді сөздік дәптерге жазу.
Қызығушылықты ояту. Тыңдалым алды жұмыс.
(Т) Оқушылар «Ән», «Әнші» деген сөздерге ассоциацияларын айтады.
- Қандай қазақ әншілерін білесіңдер?
- Қандай қазақ әндерін білесіңдер?
Кері байланысты «Үш шапалақ» әдісі арқылы жүзеге асырылады.
Қызығушылықты ояту. Мәтіналды жұмыс.
Әміре Қашаубаев туралы бейнеролик көрсету.
«Сен білесің бе? Әміре Қашаубаев»
(Ө) Мәтінді екі рет мұқият тыңдайды, сұрақтарға жауап береді.
Әмір Қашаубаев - атақты әнші, актер, музыкант. Ол Шығыс Қазақстан облысында 1888 жылы туған. Әміре бала кезінен ән айтады. 1925 жылы Парижде өткен Бүкіл әлем бойынша сән өнері көрмесінде «Ағаш аяқ», «Қанапия», «Үш дос» әндерін орындады. Екінші орын және күміс медаль алды. Өзінің керемет дауысымен халықты таңғалдырды. Әміре Қашаубаев шет елде ән айтып, қазақ елін бүкіл әлемге танытты
(Ұ) Ой қозғау
- Мәтін кім туралы?
- Әміре Қашаубаев кім?
- Ол қайда және қашан туған?
- Ол қазақ елін әлемге танытты ма? Қалай?
- Оның қандай әндері бар?
Тірек сөздер: әнші, актер, ән айтады, Шығыс Қазақстан облысы, бала кезінен, Бүкіл әлемдік сән көрмесі, күміс медаль, шет елде, керемет дауыс.
Кері байланыс: жақсы орташа
(Ж) Берілген сөйлемдерге «иә» () немесе «жоқ» (×) деп жауап береді.
Әміре Қашаубаев - әйгілі әнші
Ол Батыс Қазақстан облысында туған.
Әміре бала кезінен ән салады.
Әміре Лондонда ән айтты.
Әміре Қашаубаевтің «Ағаш аяқ» деген әні бар.
Оның дауысы керемет.
Әміре қазақ халқын бүкіл әлемге танытқан жоқ.
Бірнеше жұптың жауаптарын тыңдау, жұптар бір-бірін тақтадан дұрыс жауапқа қарап, бағалайды.
Дескриптор:
- тыңдаған мәтін бойынша сұрақтарға жауап береді;
- сөйлемдердің дұрыс/бұрыстығын анықтайды.
Кері байланыс. «Смайликтер» арқылы кері байланыс жасайды.
- тапсырманы дұрыс орындадым, қате жоқ
- тапсырманы орындауда қателерім болды.
- тапсырманы орындау маған қиын болды......
Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?