Қорытынды және талқылау. Жаратылыстану, 6 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары

  • Бөлім: 6.1 А. Ғылым әлемі
  • Мектеп:
  • Күні:
  • Мұғалімнің аты-жөні:
  • Сынып: 6

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

  • Сабақ тақырыбы

Қорытынды және талқылау

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.1.6.1 алынған қорытындыларды түрлі формада көрсету

Сабақ мақсаттары

Оқушылар:

  • Алынған мәліметтерді «түрлі формада көрсету» ұғымын тұжырымдайды;
  • Алынған деректерді графикалық түрде көрсетеді;
  • Қорытындыны түрлі нұсқада ұсынады және талқылайды.

Бағалау критерийлері

Оқушылар:

  • Алынған мәліметтерді «түрлі формада көрсету» ұғамын тұжырымдайды;
  • Алынған деректерді графикалық түрде көрсетеді;
  • Қорытындыны түрлі нұсқада ұсынады және талқылайды.

Тілдік мақсаттар

 

Оқушылар:

- Деректерді ауызша түрде талқылайды;

-Деректерді графикалық түрде ұсыну жолдарын ауызша және жазбаша сипаттайды;

-Деректерді сызба түрінде көрсету жолдарын сипаттай алады.

-деректерді графикалық түрде ұсынуды жақсарту жолдарын ұсынады.

Пәнге тән лексика мен терминология:

Деректер, талқылау, жинақтау, сызба, диаграмма, кесте, график, жақсарту жолдары, ұсыныстар

Айтылымға қажетті сөздер мен сөз тіркестер:

Берілген диаграмманы талдай отырып, ...... мынадай қорытынды жасауға болады.

Менің ойымша, ...деректерді жинау дегеніміз.

Мұны ... түсіндіруге болады.

Деректерді сызба түрінде көрсету үшін.....

Глоссарий

Қазақша

На русском

In English

Зерттеу

Исследование

Research

Өлшеу

Измерение

Measuring

Жинау

Собирать

Collect

Деректер

Данные

Data

Диаграмма

Диаграмма

Diagram

Кесте

Таблица

Table

Сызба

График

Graph

Ұсыныстар

Предложения

Suggestions

Талқылау

Дискуссия

Discussion

Құндылықтарды дарыту

Оқу іс-әрекеті кезінде оқушылар:

  • дұрыс шешім қабылдау үшін шығармашылық және сыни ойлай алады;
  • қоршаған ортаны шынайы жан-жақты көрсету үшін мәдениет пен пікірге құрмет көрсетеді;
  • өмірдің кез-келген жағдаятында өзінің танымдық қасиетін реттеу үшін оқуға дайын болуға бейімделеді
  • Жұптық және топтық жұмыстарда ынтымақтастық атмосферасын орнатады;
  • бірін-бірі сыйлайды және мұғалімді сыйлайды.

 Пәнаралық байланыстар

Деректер кестесін құру барысында информатика пәнінен Microsoft Excel бағдарламасымен жұмыс жасау дағдыларын қолданады.

Деректерді талдау үшін сыни ойлау дағдыларын қолданады.

АКТ қолдану дағдылары

Microsoft Excel бағдарламасымен жұмыс жасау дағдысы.

Ғаламтордан қажетті ақпараттарды тауып, пайдалана білу;

Өз бетімен ақпаратты іздеу

Бастапқы білім

Жаратылыстану 5 сынып бойынша оқушылар төмендегі дағдыларды игеруі тиіс:

5.1.5.1 қайталанған өлшеулер кезіндегі арифметикалық орташа шаманы есептеу және тенденцияларын анықтау;

5.1.6.1 зерттеу сұрағы бойынша қорытынды тұжырымдау

ЖОСПАР

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

0-5 мин

6-9 мин

1.Миға шабуыл

Миға шабуыл сұрақтары арқылы оқушылардың өткен сабақтағы үйренген білімдерін еске түсіру және жаңа сабаққа икемдеу.

Үлгі сұрақтар:

Зерттеу үшін мәліметтерді қалай жинақтауға болады?

Жинақталған мәліметтерді талдау не үшін қажет?

Қалыптастырушы бағалау:

  • мұғалім бақылауы және комментарийі;
  • мұғалімнің кері байланысы.

Дескрипторлар

Оқушылар

  • зерттеу үшін мәлімет жинақтау тәсілдерін түсіндіре алады;
  • жиналған мәліметтерді талдаудың маңыздылығын ашады;
  • мәліметтерді көрнекі бейнелеудің артықшылықтарын сипаттайды.

2. Сабақ тақырыбы мен мақсатын анықтау

Миға шабуыл сұрақтарын жалғастыру арқылы оқушылармен бірге сабақ тақырыбы мен мақсатын анықтау

Үлгі сұрақ:

Неге мәліметтерді көрнекі түрде бейнелеу тиімді?

Презентация

глоссарий

Презентация

Сабақтың ортасы

9-21 мин

22-32 мин

33-36 мин

3. Жұптық жұмыс

Жұптық жұмыс арқылы тақырыптың жаңа мәліметтерін игеру жұмыстары орындалады.

Оқушылар берілген қосымшадағы деректерге сәйкес өз деректер қорын құрады.

1-тапсырма. 1-кестеде көрсетілгендей «Қазақстанның ішкі сулары» атты деректер базасын құрыңдар.

Қалыптастырушы бағалау:

  • мұғалім бақылауы және комментарийі;
  • оқушылардың өз жұмыстарын бағалауы;
  • мұғалімнің кері байланысы.

Дескрипторлар

Оқушылар

  • деректер кестесін жасайды;
  • ақпаратқа талдау жасайды;
  • деректер кестесін пайдаланып ақпаратты бейнелі түрде көрсету жолдарын қарастырады.

4. Топтық жұмыс

Оқушыларды 3 немесе 4 топқа бөлу. Оқушылар алдыңғы жұмыстарын қолдануға болады. Оқушылар көп болса 5-6 топқа бөлуге болады.

1-топ: Ішкі сулардың үлесі туралы мәліметтерді дөңгелек диаграммада белгілеңдер. (саны, үлесі және су көлемі бойынша)

2-топ: Ішкі сулардың үлесі туралы мәліметтерді гистограммада белгілеңдер (саны, үлесі және су көлемі бойынша).

3-топ: Ішкі сулардың үлесі туралы мәліметтерді сызықтық графикпен белгілеңдер (саны, үлесі және су көлемі бойынша).

Жұмыс соңында оқушылар деректердің бейнелі түрлерін интерактивті тақтамен ортаға салып көрсетеді.

Қалыптастырушы бағалау:

  • мұғалім бақылауы және комментарийі;
  • оқушылардың өз жұмыстарын бағалауы;
  • мұғалімнің кері байланысы.

Дескрипторлар

Оқушылар

  • ақпаратқа талдау жасайды;
  • деректер кестесін пайдаланып ақпаратты бейнелі түрде көрсетеді.
  • Таңдалған бейнелі тәсілдің бірнеше үлгісімен жұмысты орындайды. (саны, үлесі және су көлемі бойынша).

5. Қорытындылау

Зерттеудің қорытындысын шығару үшін не себепті әртүрлі графикалық бейнелердің деректерін пайдалану керек?

Оқушылар топта ойланып, жауап береді.

Мүмкін жауап: мәліметтерді жүйелеп, тиімді бейнелеу үшін

Microsoft Excel, Microsoft Power Point бағдарламасы орнатылған ноутбуктер немесе үстел компьютерлері

Қосымша 1

Топқа бөлу үшін http://www.classtools.net/ сайтын қолдануға болады

Қосымша 2

Microsoft Excel, бағдарламасы орнатылған ноутбуктер немесе үстел компьютерлері

Интерактивті тақта

Сабақтың соңы

37-40 мин

8. Кері байланыс «Бағдаршам»

Бағдаршам тәсілі арқылы оқушылар сабақ соңындағы көңіл күйін белгілейді.

«жасыл»-бәрі тамаша, барлығын түсіндім және орындадым.

«сары» - орташа, кейбір жұмыстарды орындай алмадым.

«қызыл» - онша емес, көптеген сұрақтарым.

Түсті стикерлер

Бағдаршам суреті

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Барлық оқушылар Алынған деректілерді графикалық түрде көрсетеді;

Оқушылардың көпшілігі Алынған деректілерді графикалық түрде ұсынудың түрлі нұсқасын қолданады. Excel бағдарламасымен жұмыс жасайды.

Кейбір оқушылар Алынған деректілерді ұсынудың тиімді жолдарын қарастырады.

графика үлгілерінің басқа түрлерін қолдана алады.

  • Сабақ барысындағы мұғалімнің қолпаштау сөздері; «жарайсың», «тамаша», «осылай жалғастыр» тб
  • «Миға шабуыл» -мұғалімнің кері байланысы
  • Топта жұмыс (бір -бірін бағалауы)
  • Жұпта жұмыс -(өзін- өзі бақылау)

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сабақ барысындағы қауіпсіздік техникасының ережелерін еске сақтау

Эксперименттер барысында техника қауіпсіздік ережесін қатаң есте сақтау

Компьютерлермен жұмыс кезіндегі қауіпсіздік ережелерін сақтау қажет.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстандықтар шетелге қай мезгілде жиірек шығады
» Freedom bank-те керемет акция! 1000 ₸ кэшбек сыйлайды
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
Пікір жазу