Ж.Сахиев «Дабыл» фантастикалық әңгімесі. Қазақ әдебиеті, 8 сынып, сабақ жоспары. 17-сабақ.
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Бөлім: Қиял мен шындық | Мектеп: | ||||||||||||||||||
Мерзім: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||||||||||
Сынып: 8 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Ж.Сахиев «Дабыл» фантастикалық әңгімесі | ||||||||||||||||||
Сабақта жүзеге асырылатын мақсаттар (Оқу бағдарламасына сілтеме) | Б/С4.Әдеби сын | ||||||||||||||||||
Сабақ мақсаты | Шығарма бойынша жазылған әдеби сын –пікірлерге сүйене отырып, өзіндік сыни пікір жазу. | ||||||||||||||||||
Бағалау критерийі | Ж.Сахиевтің шығармашылығына жазылған әдеби сын –пікірлерге сүйене отырып, өзіндік сыни пікір жазады. | ||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Сөздер мен сөз тіркестер: Ғажайып тас, ирек таңбалар, әуе кемесі, кеме дүрілі Пән лексикасы және терминология: әдеби сын, сыни пікір Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер: менің ойымша...., мен оны былай түсіндіремін....., себебі....., оған мынандай дәлел келтіре аламын...., мәселенің шешеу жолдарын ұсынар болсам,...., қорыта келе,....... | ||||||||||||||||||
Құндылықтар | Ұлтжандылық, ынтымақтастық | ||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | астрономия, қазақ тілі | ||||||||||||||||||
Алдыңғы білім | Ж.Сахиев «Дабыл» фантастикалық әңгімесі | ||||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||||
Жоспарлан ған сабақ кезеңдері | Жоспарланған жұмыс түрлері | Ресурстар | |||||||||||||||||
Сабақтың басы 0-5 6-7 | Қызығушылықты ояту «Біз де» ойыны Ойынның шарты: Әңгімені зейін сала тыңдап, бұрыс пікірге қосылмау керек. 1. Мен Ақтауға демалуға бардым. «Біз де!»2. Онда табиғат көрінісін көзіммен шолып өттім. «Біз де!»3. Өзімнің балалық шағымды еске алдым. «Біз де!» 4. Тауға барып тауық бақтым. «Біз де!» Осыны айтып қалған оқушылар ойыннан шығады. 5. Мен үшін әрбір тас қойнында бір-бір сырды жасырып жатқандай. Мен бұл таудың бар сырын ашып үлгергем жоқ. «Біз де!» 6. Бір кезде мен кеме дүрілін естідім. «Біз де!» 7. Өзім де тауқұмар едім. «Біз де!» 8. Қойды әп-сәтте сойып, терісін іреп сыпырдым. «Біз де!» Осыны айтып қалған оқушылар ойыннан шығады. Сабақ мақсаты мен жұмыс жоспары таныстырылады. | ||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 8-16 17-22 23-32 31-35 | Мұғалім әдеби сын туралы оқушылардың білімдерін сұрақтар беру арқылы пысықтайды. 1-тапсырма. «Болашақгер әлемі» Мұғалім сыныпты 3 топқа бөледі. Әр топ қиял әлеміне қалам тартқан қаламгерлерді зерттейді: Жүніс Сахиев, Ағжан Машани, Абдулхамит Марқабаев.
2-тапсырма. «Сұрақ қою, қайта сұрақ қою» әдісі
Оқушылар белгілі әдебиеттанушы рөліне ене отырып, басқа оқушылардың сұрақтарына жауап береді. Әрбір оқушының белгілі бір әдебиет сыншысы ретінде өз сыныптастарының сұрақтарына жауап беруге мүмкіндіктері бар:
3-тапсырма. Пікірлер алаңы Оқушылар Ж.Сахиевтің әдебиет пен ғылымға сіңірген еңбегіне қатысты пікірлермен танысып, талдау жүргізеді. Жүністі қазақ халқының адамдық рухани, қасиеті мен озық ойын халықаралық аренада танытатын жазушы- болашақгер деп білемін. Ақжан әл-Машани ... Ғылыми фантастика жазу үшін оның міндетті түрде ғылымнан хабары болуы керек. Мен осындай себептермен байланыстырар едім. Бұл жанрда аты-жөні қалыптасқан, тұрақты жазып жүргендердің ең жасы дегенде менің ойыма Жүніс Сахиевтің есімі оралады. Оның өзі – жерортасы жасындағы адам. Сол Жүніс – бір ғана сериямен 11 том жазған қаламгер. Шәмшиден АБДРАМАН, фантаст-жазушы Тапсырма: Жүніс Сахиевтің «Дабыл» әңгімесінде ұлттық құндылықтарымызды оқырманға дәріптеп жеткізудегі оқиғалар желісі мен тіліне оқырман ретінде сендер қандай өзіндік бағаларыңды берер едіңдер? Берілген сұраққа жауап беруде үзінділерді басшылыққа ала отырып сыни пікір жазады. Өздік бағалау.
| презентация | |||||||||||||||||
Сабақтың соңы 36-40 |
| ||||||||||||||||||
Дифференциацияны, берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушылардың алдына қандай міндеттемелер қоясыз? | Сіз оқушылардың сабақ барысындағы білім деңгейін Бағалау үшін қандай әдіс-тәсілдерді пайдаланасыз? | Техника қауіпсіздігі мен денсаулықты сақтау | |||||||||||||||||
Дифференциацияны берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, оқу материалдарын таңдау және ресурстармен жұмыс жасауда оқушының жеке қабілетін ескеріп, қолдау көрсету, бөлінетін уақыт, қолданылатын дереккөздер арқылы жүзеге асыруға болады. Дифференциация сабақтың кез келген бөлімінде қолданылады. | Бұл бөлімді оқушылардың сабақ барысында алған білімдерін бағалау үшін қолданылатын әдіс-тәсілдеріңізді жазу үшін пайдалан ыңыз. | Денсаулықты сақтау технологиялары. Белсенді әдіс-тәсілдер мен сергіту жаттығулары. |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?