Ұрпақ тәрбиесі. Қазақ әдебиеті, 7 сынып, сабақ жоспары.


САБАҚ: 2-сабақ

Мектеп: Атырау қаласы ХББ НЗМ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Угыбаева Г.А.

Сынып:

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Бөлім тақырыбы

Ұрпақ тәрбиесі

Сабақтың тақырыбы

М.Шаханов «Нарынқұм зауалы»

Сабақтың түрі

Жаңа білімді меңгеру сабағы

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

7.А/И3.Шығармадағы көркемдегіш құралдардың (символ, синекдоха, қайталау түрлері: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторикалық сұрақ) қолданысын талдау.

7.Б/С3.Шығарманы ұлттық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу.

Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар

Шығарманы талдауға қатысады;

Көптеген оқушылар

Шығарманы ұлттық құндылығы тұрғысынан талдап, көркемдегіш құралдарын анықтайды;

Кейбір оқушылар

Көркемдегіш тәсілдердің қолданысын тиімді талдайды;

Әдеби эссені ұлттық құндылық тұрғысынан талдап жазады.

Бағалау критерийлері

Шығармадағы көркемдегіш құралдардың қолданысын талдайды.

Шығарманы ұлттық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазады.

Тілдік мақсаттар

Пән лексикасы және терминология:

Символ, синекдоха, қайталау түрлері: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторикалық сұрақ.

Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер:

Шығармадағы ұлттық құндылықтар, көркемдік сипаты, шығарманың ұрпақ тәрбиесіне әсері,

Мектеп құндылықтары

Жауапты азаматтық ұстаным: отансүйгіштік қасиет, жауапкершілік, адалдық, сындарлылық пен белсенділік. Қоғамды дамыту, ұлтты қорғаудағы тұтастық.

Осыған дейін меңгерілген білім

7.Т/Ж1.Әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдау.

7.А/И1.Шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салғастыру.

Жоспар

Жоспарланатын уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер

Дереккөздер

1-сағаты

Сабақтың басы

3 минут

Сынып оқушылары 4 топқа бөлінеді.

Оқу мақсаты таныстырылады.

Слайд

Сабақтың ортасы

10 минут

15 минут

3 минут

13 минут

ТЖ

Топтар қағаз қиындыларындағы сұрақтарды суырады. Оқушылар топ ішінде сұрақтарға жауап дайындайды, талдайды, ойларын ортаға салады.

Сұрақ:

  • Шығармада Махамбет бойындағы қасиеттер қалай байқалды? Қай жолдарда анық байқалды?
  • Әке мен бала диалогынан қандай қорытынды ой шығарар едіңіздер?
  • Шығармада ұлттық құндылықтар қалай сипатталды?
  • Шығарманың «Нарынқұм зауалы» деп аталу себебін қалай түсіндірер едіңіздер?

ТЖ

Топтарға кесте таратылады. Шығармадан берілген үзінділердегі көркемдегіш тәсілдерді анықтап, олардың қолданылу ерекшелігін түсіндіреді.

Көркемдегіш құралдар

Шығармадан мысал

Қолданылу себебі, ерекшелігі

Аллитерация

Ассонанс

Қайталау

Эпифора

Риторикалық сұрақ

Синекдоха

Бағалау

Топтар жұмыстарын өзара алмастырып, дұрыс орындалған ұяшықтардағы жұмыстарды жұлдызшамен бағалайды.

Бағалау критерийі

Дескриптор

Шығармадағы көркемдегіш құралдардың қолданысын талдайды

Шығармадағы көркемдегіш құралдарды ажыратады;

Символ, синекдоха, қайталау түрлері: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторикалық сұрақтардың қолданысын талдайды.

Ж

Тапсырма:

Шығарманы ұлттық құндылық тұрғысынан талдай отырып, «Қайсар рухты қазақ» тақырыбында әдеби эссе жазыңыз.

Бағалау критерийі

Дескриптор

Шығарманы ұлттық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазады

Шығарманы ұлттық құндылық тұрғысынан талдайды;

Әдеби эссе жазады.

Слайд

Сабақтың соңы

2 минут

Рефлексия

«Мен үшін маңызды болды» ұғымымен оқушылар тақтадағы пирамидаға стикер жапсырады.

Қосымша

зауал

зат. Кесепат, кесір, пәле. Кім біледі тозы ма, қосшы ма, онан кейінгі 

мынау колхоз деген з а у а л ы кеп кимелемегенде жұртпен итше ырылдаспай-ақ өмір сүретін бе едім (Қ. Ысқақов, Бұқтырма, 33).

http://expl_kaz.academic.ru/4142/%D0%B7%D0%B0%D1%83%D0%B0%D0%BB



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу