«Прописка» әңгімесі – көркемдік деңгейі жоғары туынды. Қазақ әдебиеті, 6 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Әдебиет. Бөлім тақырыбы: Тәуелсіздік - қасиет тұнған ұлы ұғым | Мектеп: Шымкент қаласындағы физика-математика бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Козбагарова Б.М. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 6 Т1 | Қатысқан оқушылар саны: | Қатыспағандар: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | «Прописка» әңгімесі – көркемдік деңгейі жоғары туынды | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сілтеме | А/И3. Көркем шығарманың тілі | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Шығармадағы көркем ауыстыруларды (троптарды: метафора, кейіптеу, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация, арнау) анықтау | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Шығармадағы көркем ауыстыруларды анықтай отырып, шығарманың көркемдік деңгейін ашудағы маңызын талдайды | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсат | Пән мен тақырыпқа қатысты тілдік қолданыстар: ауыспалы мағынадағы сөздер, кейіптеу, теңеу, тұрақты сөз тіркестері | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Тарих, география | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақта қамтылатын құндылықтар | Елжандылық, адамгершілік | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ-ны қолдану дағдылары | Презентация | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осыған дейін меңгерілген білім | «Мен балаң жарық күнде сәуле қуған...» бөлімі | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспарланатын уақыт | Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер | Дереккөздер | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Басы 10 минут | Ұйымдастыру кезеңі. Сыныпты 5 топқа бөлу Үй тапсырмасын пысықтау. Автордың шығарманың көркемдік деңгейін арттыру үшін қолданатын көркемдегіш әдістерді еске түсіру, пысықтау: сөздердің ауыспалы мағынада қолданылу ерекшелігі, тұрақты сөз тіркестері, теңеу, кейіптеу, пейзаж, портрет, мінездеу. Оқу мақсаты, бағалау критерийлерін, құндылықтарды таныстыру, талқылау. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ортасы 25 минут | Қызығушылықты ояту С. Жорға сұрақтарға жауап алу: 1.Асу дегеніміз не? (таудың табаны жалпақ, жаяу адам немесе көлікпен арғы бетке өтуге қолайлы жері) 2.Желтоқсаншы, декабрист дегеніміз кім? (1986 жылы Алматы қаласында желтоқсан айында болған бейбіт шеруге қатысқан адам) 3.Өткел деп нені айтамыз? (өзеннің арғы бетіне өтуге қолайлы, түбі саяз жері) 4. «Штраф» сөзінің қазақ тіліндегі мағынасын ата (айыппұл) 5.Автор «Сергелдең Cері» деп нені меңзеп тұр? (мекен-жайға тіркелу сергелдеңге түсірген соң, астарлы мағынада айтылған тіркес) 6.Коммунистік партия деген не? (Кеңес Одағы кезінде билік жүргізген саяси партия) 7.Совет азаматы тіркесінің қазақша білдіретін мағынасы қандай? (Кеңес азаматы) 8. «Адрес» сөзінің қазақша аудармасы қандай? (мекен-жай) 9. «Паспорт» сөзін қазақ тіліне аударғанда қандай мағына береді? (жеке басты куәландыратын құжат) 10. «Инструкция» сөзінің қазақша аудармасы қандай? (нұсқау) 11. «Паника» сөзінің қазақ тіліндегі мағынасын ата (дүрбелең) Оқушылар өздері үшін жаңа деп тапқан сөздердің мағыналарын дәптерге жазып алады. Бағалау: ең көп сұраққа жауап берген оқушы мен топты анықтайды. Мағынаны тану 1-тапсырма: Берілген мысал бойынша көркемдегіш әдіс түрі мен шығармадағы қолданылу орнын анықтайды. 1-топ:
2-топ:
3-топ:
4-топ:
5-топ:
Дескриптор:
Бағалау: «Екі жұлдыз, бір тілек» 2-тапсырма: Берілген тапсырма бойынша кемінде 4 тіркесімді жинақтап, А3 қағазда кластер жасайды.
1-топ. Жазушының табиғат көрінісін суреттеуде қолданған ерекше тіркесімдерді жинақтайды. 2-топ. Кейіпкерлер портретін айшықтауда қолданылған тіркесімдерді жинақтайды. 3-топ. Адам мінезін сипаттаудағы тілдік қолданыстарды жинақтайды. 4-топ. Диалогке түскен кейіпкерлердің сөздеріндегі ерекшеліктерді жинақтайды. 5-топ. Автордың шығармада қолданған көркемдік әдістерді жинақтайды. Дескриптор: - тақырыпқа сай тіркесімдерді жинақтайды; - көркемдік әдістерді жинақтайды. Бағалау: «Екі жұлдыз, бір тілек» | слайд | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Соңы 5 минут | Үйге тапсырма: Әңгіме мазмұны негізінде «Блум түймедағы» бойынша жоғары деңгейлі сұрақтар құрастырып келу. «Таңдау» әдісімен 4 пікір жазылған парақта кері байланыс жасайды. (біреуін таңдайды) 1.Мен сабақ қызықты, қызықсыз болды деп ойлаймын. 2. Мен сабақта көп нәрсені, үйрендім, үйренгенім аз болды. 3. Мен басқаларды мұқият, зейінсіз тыңдадым. 4.Мен сабақтағы өз жетістіктеріме ризамын, риза емеспін. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қосымша ақпарат | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? | Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? | Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқушылар қабілет деңгейлеріне қарай дифференциациялық тапсырмаларды орындайды. | Оқушылардың бірін-бірі бағалауы, өзін бағалауы, мұғалімнің бағалауы түрінде жүзеге асады. | Тарих пәнімен байланыста өткен бұл сабақта АКТ қолданылып, оқушылар сыныпта елжандылық, адамгершілік құндылығын талдайды. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ойлану Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1 2 Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?