Қазақ тілі_3 сынып_ 4- бөлім_ Сәулет өнері_№2 сабақ_Сөз құрамы. Бәйтерек туралы аңыз ҚМЖ


Пән: Қазақ тілі

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Сәулет өнері

Күні:

Сынып: 3

Мектеп:

Мұғалімнің аты-жөні: Турсынова Л.Д

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы:

2-сабақ.Сөз құрамы.Бәйтерек туралы аңыз

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

3.1.2.1* мәтіннің тақырыбы мен берілген суреттер, фото, диаграмма бойынша мәтіннің мазмұнын болжау

3.2.2.1 тура және ауыспалы мағыналы сөздердің мағынасын түсіну, сөйлеу барысында қолдану

3.3.6.1 кең жолды дәптерде бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап көлбеу, үзбей және біркелкі жазу, жазу қарқынын жеделдету;

Сабақтың

мақсаты:

Барлық оқушылар:

- жетекші сұрақтар көмегімен сурет бойынша мәтін мазмұнын болжайды;

- туражәнеауыспалы мағыналысөздердіңмағынасынтүсіндірме сөздік көмегімен ажыратабіледі,сөйлеубарысында қолданады;

Оқушылардыңкөбі:

- тақырып пен сурет бойынша мәтін мазмұнын болжайды;

- туражәнеауыспалымағыналысөздердіңмағынасын контексте

ажыратады,сөйлеубарысында қолданады;

Оқушылардыңкейбірі:

-суретбойыншажасағанболжамын негіздей алады;

- тура және ауыспалы мағыналы сөздердің мағынасын ажыратады, сөйлеу барысында орынды қолданады.

Бағалау критерийлері

  • Сұрақтардың көмегімен сурет бойынша мәтін мазмұнын анықтау;
  • Сөз құрамының жасалу жолы мен танысамыз.

Тірек сөздер

Пәндік терминология мен тірек сөздер

Мәтін, сипаттау мәтіні, әңгімелеу мәтіні, пайымдау мәтіні

Сабақта диалог /жазу үшін пайдаланылатын тіл:

Талқылау үшін сұрақтар:

«Бәйтерек» монументі қай қалада орналасқан?

«Бәйтерек» монуметі туралы не білесіңдер?

Құндылықтар

Бәйтерек аңызының негізінде, өз еліңнің патриоты болуына баулу.

Алдыңғы меңгерілген білім

Сөз құрамы (түбір, қосымша) туралы біледі.

Сабақ барысы

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

5 минут

Білімді бекіту. Үй тапсырмасын тексеру:

«Ішкі және сыртқы» шеңбер бойынша өткен сабақты еске түсіреміз.

Сабақ тақырыбы мен оқу мақсатын хабарлау. Бағалау критерийлерін оқушылармен бірге белгілеу.

(Ұ) «Мозайка» әдісі бойынша сыныпты топқа бөлу. Оқушылардың мақсаты – сурет қиындыларын құрастыру арқылы топ құру.

Ережені қайталау:

Қима қағаздар

Сабақтың ортасы

8 минут

1минут

9-минут

4-минут

8- минут

3.1.2.1* мәтіннің тақырыбы мен берілген суреттер, фото, диаграмма бойынша мәтіннің мазмұнын болжау

Ширату «Ойымызбен бөлісейік» айдары бойынша жұмыс

«Бәйтерек» монументі туралы не білетіндері сұралады .

(Т) Суретер бойынша Бәйтерек туралы аңызды

болжайды.

Екі жұлдыз бір тілек бойынша бағалау

Сергіту сәті.

Бiр, екi, үш, бiр, екi, үш,

Бойға жинап күш.

Жаттығу жасап алайық,

Бiр дем алып қалайық.

(МК, Ө) Көркем жазу

Бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен көлемін көрсету. Үлгі бойынша жазу ұсынылады.

Жазайық. 3.2.2.1 (Ө,Ж) тура және ауыспалы мағыналы сөздердің мағынасын түсіну, сөйлеу барысында қолдану.

Өлеңді оқып, қарамен жазылған сөздерді сөз құрамына талда.Оларды кестедегі тиісті бағанға орналастыр.

Машина

Машина істе –серігің,

Жолға шықсаң –көлігің.

Айта қойшы, сен, інім,

Шығаратын оны кім?

Тас өорытып домнада

Металл құйса құрышшы,

Машинаны зауытта

Жасар іскер жұмысшы.

(Оразақын Асқар)

Ақ желкенді кемемен

Шарлай жүзу теңізді

Теңізшінің ежелден

Арманы екен ең ізгі.

(Төлеген Мұқаев)

Ой шақыру.

3.2.2.1 (Ө,Ж,Қ) Жұмбақты оқып, шешуін тап. Жұмбақтағы қарамен берілген сөздерге назар аудар.Бұл сөздер нені білдіреді?

9- жаттығу.Жұмбақты шешеді (сағат)

Ойлан, тап! 3.2.2.1 (Ө) Әр сызбаға сай сөз тауып айт.

Дифференциация.

Тапсырманы шапшаң әрі дұрыс орындайтын оқушыларға ұсынылады (Қосымшада берілген)

слайд

үлестірме қағаздар

А4 қағаз, фломастер

Сабақтың соңы

5 минут

Сабақтың мақсатына оралып, үйренгендерін атау.

Үй тапсырмасы:

Төмендегі сөйлемдерді көшіріп жаз. Қарамен жазылған сөздердің түбірі мен қосымшасын тауып, белгілерін қой.

Аңшылық адам баласының ең алғашқы күнкөрісінің бірі болған. Бүркіт-таулы өлкеде кездесетін жыртқыш құс. Бүркіт ерлік, өжеттілік, қайраттылықтың символы болып есептеледі.

Қосымша ақпарат

Саралау

Бағалау – оқушылардың білімдерін қадағалауды қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланысденсаулық пен қауіпсіздік

  • Тапсырма көлемі бойынша саралау, сұраулы сөйлемдерді топтастыру барысында;
  • Үй тапсырмасы бойынша мүмкіндігіне қарай таңдау
  • Бақылау негізінде қолдауды қажет ететін оқушыларды белгілеу
  • Жазба жұмысын «Бағалау бағдаршамы» негізінде ұйымдастыру
  • Өзін-өзі бағалау кестесі

Жаратылыстану пәні.

«Кім зарек?» ойыны.

Рефлексия

Сабақ мақсатына жеттім бе?

Оқушылар не үйренді?

Ынтымақтастық атмосферасы орнады ма?

Оқушылар арасындағы дифференциациялау бойынша іс-әрекеттер ұтымды болды ма?

Жоспарланған уақытты ұстандым ба?

Жоспардан қандай шегіністер жасадым және неліктен?

Қорытынды бағалау

Сабақтың ең ұтымды кезеңдері.

1:

2:

Сабақты жақсартуға септігін тигізген екі әдіс.

1:

2:

Келесі сабақты жоспарлауға септігін тигізетіндей осы сабақтан сыныптағы және жеке оқушылар жайлы не білдім?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Ораза кестесі 2024 жыл. Астана, Алматы, Шымкент т.б. ауыз бекіту және ауызашар уақыты
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу

Соңғы жаңалықтар:
» Биыл 1 сыныпқа өтініш қабылдау 1 сәуірде басталып, 2024 жылғы 31 тамызға дейін жалғасады.
» Жұмыссыз жастарға 1 миллион теңгеге дейінгі ҚАЙТЫМСЫЗ гранттар. Өтінім қабылдау басталды!
» 2024 жылы студенттердің стипендиясы қанша теңгеге өседі
Пікір жазу