Қазақ тілі 2 сынып 7-бөлім Қоршаған орта Нұсқаулық жазамын ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР


Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

7-бөлім: «Қоршаған орта»

Күні:

Сынып: 2

Мектеп: Көкшетау қ. физика-математика бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі

Мұғалімнің аты-жөні :

Қатысқандар:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Нұсқаулық жазамын

Оқу

мақсаттары

2.3.1.1 тірек сөздерді пайдаланып, жеке сурет/сюжетті суреттер арқылы шағын сипаттау/әңгімелеу мәтіндерін құрап жазу

Сабақ мақсаттары

Мұғалімнің көмегімен мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойын анықтау, тірек сөздерді пайдаланып сюжетті сурет арқылы шағын әңгімелеу мәтінін құрап жазу

Бағалау критерийлері

  • Тірек сөздер мен сюжетті суретті пайдаланып әңгімелеу мәтінін құрап жазды.

 Тілдік мақсаттар

«Қоршаған ортадағы заттардың атаулары мен табиғат құбылыстарының атауларын, жыл мезгілдері, т.б. сөздер мен терминдерді қолданады.

 Құндылықтарды дарыту

 - қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік;

 - құрмет;

 - ынтымақтастық;

 Пәнаралық байланыстар

Дене шынықтыру, ғылымға кіріспе, дүниетану пәнімен байланыс, математика

Алдыңғы меңгерілген білім

Қоршаған ортаны танып білемін

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

2 минут

3 минут

І. Ұйымдастыру кезеңіҚызығушылықты ояту

Мақсаты:Сабақтың тақырыбын ашу арқылы сабаққа деген қызығушылықтарын арттыру.

«Кім тапқыр?» ойыны

Табанынан тыз етiп,

Жүрсе дағы сыз өтiп.

Күнi-түнi ерiнбей,

Үйдi жүрер күзетiп.

-Бүгінгі тақырыбымыз не туралы болады? Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау.

Мақсаты арқылы бағалау критерийлерін анықтау.

Оқушылардың жауаптарын тақтаға жазу.

Слайд

Сабақтың ортасы

3 минут

7 минут

5 минут

15 мин

(Ө,Қ)Жеке жұмыс: «Ит» туралы не білесіңдер? ББҮ кестесін толтыру:

Білемін ...

Білгім келеді....

Үйрендім.....

(Т,Қ) «Ит» сөзіне ассоциация құру.

Мақсаты:Ит жайлы оқушылардың білімдері мен түсініктерін анықтау, толықтыру.

Проблемалық сұрақтар:

-Неліктен адамдар итті асырап бағады?

-Оларды күту үшін не керек?

-Кімнің үйінде ит бар? Ол қандай?

-Біз бүгін асырап алған жануарлар күту туралы мәтінмен жұмыс жасаймыз.

(Ұ,Ө) Мәтінмен жұмыс. Ит-адамның досы

Мақсаты:Мәтіннің түрін анықтау.Пайымдау мәтініне айналдыру.Тапсырма:Мәтінді оқыңыз, сұрақтарға жауап беріңіз.Мәтінге ат қойыңыз.

Менің Ақтөс деген итім бар. Ол өте ақылды. Мен мектептен келгенде, ол алдымнан жүгіріп шығады. Маған еркелеп үстіме асылады. Ақтөсті біз кішкентай күшік кезінен асырадық. Итті жеті қазынаның бірі деп айтады.Итімнің көптеген қылықтары маған қатты ұнайды. Ол жақсы жүгіреді ,секіреді және ең басты қасиеті ол берген бұйрығынды бұлжытпай орындайды. Менімен бірге күнде ойнайды,мені қорғайды. Мен оны жақсы қараймын, күнде даладан кейін жуындырамын. Мен өз итімді қатты жақсы көремін

Мәтін бойынша тапсырмалар:

1.Мәтіндегі итке сипаттама беру

2. «Ит-адамның досы» мағынасын түсіндіру

3.Пайымдау мәтініне айналдыру үшін не істеуге болады?

Оқушылардың жауаптарын тыңдау

Пайымдау мәтіннің нұсқасы

Менің Ақтөс деген итім бар. Ол өте ақылды. Мен мектептен келгенде, ол алдымнан жүгіріп шығады. Маған еркелеп үстіме асылады.

Ақтөсті біз кішкентай күшік кезінен асырадық. Өйткені итті жеті қазынаның бірі деп айтады.Итімнің көптеген қылықтары маған қатты ұнайды. Ол жақсы жүгіреді ,секіреді және ең басты қасиеті ол берген бұйрығынды бұлжытпай орындайды. Менімен бірге күнде ойнайды,мені қорғайды.

Сондықтан мен оны жақсы қараймын, күнде даладан кейін жуындырамын. Мен өз итімді қатты жақсы көремін!

-Қай сөздер арқылы әңгімелеу мәтінін пайымдау мәтініне айналдырдық?

-Осы мәтінге сұрақ қояйықшы. Қандай сұрақ қоямыз?

-Әңгімелеу мәтіні мен пайымдау мәтінінің арасында қандай ұқсастық пен айырмашылықтары бар?

Оқушылардың жауаптарын тыңдау

Суреттер, кестелер

Ит суреті

Үлестірмелі парақтар

Сабақтың соңы

5 минут

Рефлексиялық-бағалау кезеңіКері байланыс:Бағалау критерийлері бойынша кері байланыс жасау.

Өзін-өзі бағалау:

СМС/хабарлама жазады. Үш сұраққа жауап ретінде жазады

-Не үйрендім?

-Қандай жаңа ақпарат алдым?

-Не қызықты болды?

Түрлі стикерлер арқылы өздерін бағалайды.

Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Қабылдау деңгейі жоғары оқушылар үшін тапсырманы күрделендіру:

Қабілеті жоғары оқушылар мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойды өздері анықтайды.

Сұрақтарға жауап беру барысында, топтық жұмыс барысында бақылау жүргізу арқылы.

Сергіту сәттерінде, белсенді жұмыс түрлерін өткізуде қауіпсіздік техникасын сақтау

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта дифференциация дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсарту үшін қандай өзгеріс енгізуге болады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылар туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

Оқушының аты-жөні __________________________________________________

Білемін ...

Білгім келеді....

Үйрендім.....

Оқушының аты-жөні __________________________________________________

Білемін ...

Білгім келеді....

Үйрендім.....

Оқушының аты-жөні __________________________________________________

Білемін ...

Білгім келеді....

Үйрендім.....

Оқушының аты-жөні __________________________________________________

Білемін ...

Білгім келеді....

Үйрендім.....

Менің Ақтөс деген итім бар. Ол өте ақылды. Мен мектептен келгенде, ол алдымнан жүгіріп шығады. Маған еркелеп үстіме асылады. Ақтөсті біз кішкентай күшік кезінен асырадық. Итті жеті қазынаның бірі деп айтады.Итімнің көптеген қылықтары маған қатты ұнайды. Ол жақсы жүгіреді ,секіреді және ең басты қасиеті ол берген бұйрығынды бұлжытпай орындайды. Менімен бірге күнде ойнайды,мені қорғайды. Мен оны жақсы қараймын, күнде даладан кейін жуындырамын. Мен өз итімді қатты жақсы көремін!

Менің Ақтөс деген итім бар. Ол өте ақылды. Мен мектептен келгенде, ол алдымнан жүгіріп шығады. Маған еркелеп үстіме асылады. Ақтөсті біз кішкентай күшік кезінен асырадық. Итті жеті қазынаның бірі деп айтады.Итімнің көптеген қылықтары маған қатты ұнайды. Ол жақсы жүгіреді ,секіреді және ең басты қасиеті ол берген бұйрығынды бұлжытпай орындайды. Менімен бірге күнде ойнайды,мені қорғайды. Мен оны жақсы қараймын, күнде даладан кейін жуындырамын. Мен өз итімді қатты жақсы көремін!

Менің Ақтөс деген итім бар. Ол өте ақылды. Мен мектептен келгенде, ол алдымнан жүгіріп шығады. Маған еркелеп үстіме асылады. Ақтөсті біз кішкентай күшік кезінен асырадық. Итті жеті қазынаның бірі деп айтады.Итімнің көптеген қылықтары маған қатты ұнайды. Ол жақсы жүгіреді ,секіреді және ең басты қасиеті ол берген бұйрығынды бұлжытпай орындайды. Менімен бірге күнде ойнайды,мені қорғайды. Мен оны жақсы қараймын, күнде даладан кейін жуындырамын. Мен өз итімді қатты жақсы көремін!

Үйдегі итті күтіп-баптау туралы

Итті үйден қысқа қарғы бау ілмек немесе тұмылдырық кигізіл, қарғысына нөмір белгісін тағып (үш айға дейінгі күшіктей басқасына) алып шығарылады да, әдейі тағайындалған алаңда, әдетте таңертең сағат 7 мен кешкі 23 сағат аралығында серуендетеді, ал бұдан ерте не кеш уақытта ит иесі тыныштық сақтауды қамтамасыз етуі қажет. Пәтер ішінде итке ешкімнің маазасын алмайтын әрі оған тыныш орын тағайындалады. Орын жел өті тиетін, үй жылытатын жүйелерге жақын және қараңғы жерде болмауы қажет. Оған бөлінген жерде ит астына төсеніш төселеді және оны күн сайын қағып, желдегіп, щетка не шаң сорғышпен тазалап, жуылып отырылады. Жылыны жақсы көретін кәнден иттің астына жұмсақ, жылы төсеніш төселеді.

Үйдегі итті күтіп-баптау туралы

Итті үйден қысқа қарғы бау ілмек немесе тұмылдырық кигізіл, қарғысына нөмір белгісін тағып (үш айға дейінгі күшіктей басқасына) алып шығарылады да, әдейі тағайындалған алаңда, әдетте таңертең сағат 7 мен кешкі 23 сағат аралығында серуендетеді, ал бұдан ерте не кеш уақытта ит иесі тыныштық сақтауды қамтамасыз етуі қажет. Пәтер ішінде итке ешкімнің маазасын алмайтын әрі оған тыныш орын тағайындалады. Орын жел өті тиетін, үй жылытатын жүйелерге жақын және қараңғы жерде болмауы қажет. Оған бөлінген жерде ит астына төсеніш төселеді және оны күн сайын қағып, желдегіп, щетка не шаң сорғышпен тазалап, жуылып отырылады. Жылыны жақсы көретін кәнден иттің астына жұмсақ, жылы төсеніш төселеді.

Ауылды жердегі итті күтіп-баптау

Қора-жайы бар ит иелері итті былай ұсгауына болады: қора айналасы қоршалған, бұған бөтен адам кіре алмайтын жалпит қашып шығып кете алмайтын болса, итті бос ұстауға болады. Ит жауын - шашыннан, суықтан паналауы үшін оған дөңестеу және құрғақ жерге (лапас астына) үйшік жасау керек. Суық аудандарда үйшіктің қабырғасын қос қабаттал жасап, оның екі арасын ағаш ұнтағы не басқа бір затпен толтыруға болады. Итті қорада немесе ауыз үйде ұстауға болады, итке үйшік қойылады немесе еденнен сәл көтеріңкі етіп ағаш тапшан жасалады. Төсенішті ит ысырып түсіріп тастамауы үшін таптай ның шетіне кенере жасалады. Қыста үйшіктің ішіне, тапшанға қалың ғыл пішен, сабан немесе ағаш жоңқасы төселеді, үйшіктің аузына қалың матадан перде ілінеді.

Ауылды жердегі итті күтіп-баптау

Қора-жайы бар ит иелері итті былай ұсгауына болады: қора айналасы қоршалған, бұған бөтен адам кіре алмайтын жалпит қашып шығып кете алмайтын болса, итті бос ұстауға болады. Ит жауын - шашыннан, суықтан паналауы үшін оған дөңестеу және құрғақ жерге (лапас астына) үйшік жасау керек. Суық аудандарда үйшіктің қабырғасын қос қабаттал жасап, оның екі арасын ағаш ұнтағы не басқа бір затпен толтыруға болады. Итті қорада немесе ауыз үйде ұстауға болады, итке үйшік қойылады немесе еденнен сәл көтеріңкі етіп ағаш тапшан жасалады. Төсенішті ит ысырып түсіріп тастамауы үшін таптай ның шетіне кенере жасалады. Қыста үйшіктің ішіне, тапшанға қалың ғыл пішен, сабан немесе ағаш жоңқасы төселеді, үйшіктің аузына қалың матадан перде ілінеді.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Су тасқынынан зардап шеккендерге қосымша тағы 553 мың теңге төленеді
» Елімізде TikTok желісі бұғатталуы мүмкін бе?
» Елімізде су тасқынынан зардап шеккендердің қандай мүліктеріне өтемақы төленеді?
Пікір жазу