Жарықтың интерференциясы. Жарықтың дифракциясы. Физика, 11 сынып, сабақ жоспары, 23-24 сабақ.


Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

11.2 D Толқындық оптика

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 11

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

№23-24 сабақ. Жарықтың интерференциясы. Жарықтың дифракциясы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

11.7.1.1 – жарық толқындарының интерференциясы және дифракциясы пайда болуын шарттарын сипаттау;

Сабақ мақсаттары

Жарық толқындары интерференциясының пайда болуын шарттарын сипаттау;

Жарық толқындары дифракциясының пайда болуын шарттарын сипаттау;

Бағалау критерийлері

  • Интерференция құбылысын сипаттайды;
  • Интерференция шарттарын түсіндіреді;
  • Дифракция құбылысын сипаттайды;
  • Дифракция шарттарын түсіндіреді;

Тілдік мақсаттар

Пәнге тән лексика мен терминология:

Когеренттілік, интерференция, дифракция, дифракциялық тор, максимум шарты, минимум шарты.

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

Саңылаудан … өту барысында …. бақыланады.

Кеңістікте бір нүктеге тоғысқан толқындар, егер фазалар айырымы … болса, онда …

Құндылықтарды дарыту

Оқушылардың өз бетінше жұмыс жасауына ықпал жасай отырып, ізденімпаздыққа, жауапкершілікке, өзге оқушыларға көмек беруге тәрбиелеу

Пәнаралық байланыстар

Математика

География

АКТ қолдану дағдылары

https://bilimland.kz/kk/courses/simulation/fizika/lesson/tolqyn-interferencziyasy

Бастапқы білім

Механикалық толқындар, толқындық қозғалыс, толқындық процесті сипаттайтын негізгі ұғымдар мен шамалар. Механикалық толқындардың интерференциясы мен дифракциясының шарттары.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

0-5 минут

Ұйымдастыру. Сынып ішіндегі тазалық пен сынып оқушыларының сабаққа қатысымын қадағалау

  • Сынып оқушыларының сабаққа қатысымын бақылау.
  • Ынтымақтастықты қалыптастыру
  • Сабақтың тақырыбы мен оқыту мақсаттарын таныстыру. Бағалау критерийлеріне тоқталу

Оқушыларға оқыту мақсаты мен бағалау критерийлері жазылған парақшаларды тарату

Сыныпты топқа бөлу

Бағалау парақтары

Сабақтың ортасы

5-15 минут

15-27 минут

27-35 минут

35-40 минут

40-50 минут

50-65 минут

    • минут

1. «Ой қозғау»

Су, дыбыс және жарық интерференциясын оқыту ресурсындағы интернет-симулятор көмегімен бастау. Оқушылардан 9 сыныпта оқытылған интерференция мен дифракцияның анықтамаларын еске түсіруін сұрауға болады.

  • Толқын дегеніміз не? Толқынға мысал келтіріңіз.
  • Толқынның қандай түрлерін білесіздер.
  • Интерференция ұғымына анықтама беріңіз
  • Интерференция құбылысына мысалдар келтіріңіз
  • Дифракция ұғымына анықтама беріңіз.
  • Дифракция құбылысына мысалдар келтіріңіз

Оқушылар берілген суретті талқылайды.

Содан соң, екі дыбыс зорайтқышымен/немесе толқындық ванна (толқындық науа) көмегімен дыбыстың және судың бетіндегі дифракция құбылысын демонстрациялайды. Оқушылар симулятормен жұмыс жасайды.

Бағалау критерийі

дескрипторлар

оқушылар

  • Дифракция құбылысын сипаттайды;
  • Дифракция шарттарын түсіндіреді;

Дифракция ұғымына анықтама береді.

Дифракция құбылысының пайда болу шарттарын біледі

Дифракция құбылысына мысалдар келтіреді

Әрбір қадамнан кейін оқушылардан кері байланыс алынып отырады.

Есеп

а) Сыныптағы ашық есіктен жарық толқындары мен дыбыс толқындары өткен кездегі толқын фронтының суретін салыңыз.

б) Суретке сүйене отырып, есіктің ашық кезінде бөлме ішіндегі адамдардың сыртта сөйлесіп тұрған адамдарды естіп, бірақ көре алмайтындарын түсіндіріңіз.

(D) Мұғалім екі саңылау арқылы лазерден сәуле түсіріп, жарық интерференциясын демонстрациялайды. Ол үшін лазер және дифракциялық тор қолданылады. Оқушылардан сәуленің түстерінің өзгеруі секілді, басқа да факторлардың өзгеруіне толықтай сипаттама береді.

Бағалау критерийі

дескрипторлар

оқушылар

  • Интерференция құбылысын сипаттайды;
  • Интерференция шарттарын түсіндіреді;

Интерференция ұғымына анықтама береді.

Интерференция құбылысының пайда болу шарттарын біледі

Интерференция құбылысына мысалдар келтіреді

(G) Оқушыларға дыбыс, жарық және судағы интерференцияның қолданылу аясына мысалдар келтіріп, постер дайындайды.

Интерференцияға түрлі мысалдар қарастыру:

  • Жұқа пленкалардағы интерференция
  • Ньютон сақиналары

Есеп.

Неліктен біз күнделікті өмірімізде интерференциялық (ашық-қараңғы) жолақтарды байқамаймыз?

Неліктен шамдардан немесе автомобиль фараларынан шыққан жарық интерференциялық жолақтарды жасамайды?

https://bilimland.kz/kk/courses/simulation/fizika/lesson/tolqyn-interferencziyasy

Ноутбук

Лазермен жұмыс жасау барысында қауіпсіздік ережесін сақтауды ескеру керек. Түрлі түсті фильтрді таңдаған жөн.

Сабақтың соңы

75-80 минут

Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

- нені білдім, нені үйрендім

- нені толық түсінбедім

- немен жұмысты жалғастыру қажет

Мұғалім тарапынан кері байланыс

Саралау оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін.

Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады

Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.

Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылғанба? Оқушылардың барлығыОМ қол жеткіздіме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Салымдар түрі: қалайша неғұрлым көп пайда табуға болады
» Қауіпсіз каникул: балаларыңызды алаяқтардан қалай қорғауға болады
» 🙌 ҚАРЫЗ ҚАЙТАРУМЕН ҒАНИБЕТ
Пікір жазу