Жарықтың интерференциясы. Физика, 11 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Толқындық оптика | Мектеп: НЗМ ФМБ Астана | |||||||
Күні: __________2019ж | Мұғалімнің аты-жөні: Уазырханов М.К. | |||||||
Сынып: 11 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | |||||||
Сабақ тақырыбы | Жарықтың интерференциясы. | |||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 11.6.1.3 - жарық және механикалық толқындардың интерференциялық көріністеріне салыстырмалы талдау жүргізу; | |||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар: Интерференцияның анықтамасын біледі; Жарық интерференциясының механикалық интерференциядан ерекшелігі неде екенін біледі; | |||||||
Жетістік критерийлері |
| |||||||
Тілдік мақсаттар | Пәнге тән лексика мен терминология: Интерференция, когерентті, толқындар Диалог пен жазу үшін қажет сөз тіркестер: Екі немесе бірнеше толқындардың қабаттасуы кезінде кеңістіктің әр-түрлі нүктелеріндегі ........................интерференция деп атайды | |||||||
Құндылықтарды дарыту |
| |||||||
АКТ қолдану дағдылары | Интерактивті тақтаның қажетті мүмкіндіктерін кеңінен пайдалануы, интернет желісінен ақпараттар іздегенде тиімді жолдарды таңдауы. | |||||||
Бастапқы білім
| Электромагниттік толқындар..8-сынып | |||||||
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||
Сабақтың басы 0-2 3-6 | I.Ұйымдастыру кезеңі. Оқытушы сабақ тақырыбы мен сабақтың оқу мақсаттарын таныстырады.. II.Үй тапсырмасын тексеру
| |||
Сабақтың ортасы 7-9 10-13 14-16 17-19 20-25 26-29 30-34 34-36 35-36 37-38 | III.Сыныппен жұмыс. Тақырыпты түсіндіру (таныстырылым ) Пікірталас барысында оқушылар зерттеу жүргізіп, сұрақтарға жауап береді. Талқылау презентациямен бірге жүреді, оқушылар негізгі анықтамаларды дәптерге жазып алады 1. Сурет бойынша талқылау Екі алаудағы жарық сәулелері қиылысқанда не болады? 2. Тест тапсырмаларын шешу арқылы тақырып бойынша материалды еске түсіру. 3.Екі толқынның қосылуын көрсететін суретті қарау арқылы тест нәтижелерін талқылау. Біз бір нүктеде кездесетін екі толқынның нәтижесін таба аламыз , бұл толқынның суперпозиция принципі деп аталады. Бұл қағиданы екіден көп толқындарға, сондай-ақ толқындардың барлық түрлеріне қолдануға болады. Суперпозиция принципі туралы мәлімдеме төменде көрсетілген. Екі немесе одан да көп толқындар бір нүктеде кездескенде, пайда болған орын ауыстыру - жеке толқындардың орын ауыстыруының алгебралық қосындысы. 5. Талқылаудан кейін тақырыпты жақсы түсіну үшін 1-қосымшадағы бейнематериалды көрсетіңіз. 6. Демонстрациялық эксперимент: Байқап отырғаныңызды түсіндіріңіз. Екі динамиктен шыққан дыбыстық толқындар интерференция үлгісін жасау үшін біріктіріледі. Бұл экспериментте дыбыстық шағылулар нәтижелерге әсер етпеуі үшін сыртта жасалғаны дұрыс. Қарапайым эксперимент бізді қызықтыратын әсерді көрсетеді. Бір сигнал генераторына екі динамик қосылған (15.11-сурет). Олардың әрқайсысы бірдей толқын ұзындығындағы дыбыстық толқындарды шығарады. Динамиктер алдындағы кеңістікті тұрыңыз; нәтижесін естисіз. Тым түсінікті емес шығар, біз бір дыбысты бір динамиктен шыққан дыбыстай емес екі есе қатты естиміз. Алайда, бұл біз естімейтін нәрсе емес. Кейбір жерлерде дыбыс бір динамикке қарағанда қатты болады. Басқа жерлерде дыбыс әлдеқайда тыныш. Екі динамиктің айналасындағы кеңістік бірнеше қатты және тыныш аймақтардан тұрады. Біз интерференция деп аталатын құбылысты байқаймыз. 7. Интерференциянытүсіндіру Суперпозиция принципі нәтижесінде пайда болған толқын бір толқынның амплитудасын екі есе көбейтеді деп болжайды. Біз қатты дыбысты естиміз. Басқа нүктелерде мынаны байқауға болады. Тыныштық орын алады, ал пайда болған толқынның амплитудасы нольболады. Осы кезде біз дыбысты естімейміз. 8. Резервуардағы механикалық толқындардың интерференция құбылысы Толқындардың бір сәтте конструктивті немесе деструктивті түрде біріктірілуі екі толқынның жолындағы айырмашылыққа байланысты. Траекториядағы айырмашылық толқындардың екіншісімен салыстырғанда қосымша қашықтық ретінде анықталады. 9. Конструктивті және деструктивті интерференция 10. Есептерді шешпес бұрын 2-қосымшадағы бейнематериалды көрсетіңіз. https://www.youtube.com/watch?v=CAe3lkYNKt8 11. Есептерді шешу - 3 қосымша | Үлестірмелі материалдар Таныстырылым https://www.youtube.com/watch?v=JBuW385IT38 сигнал генераторы, 2 динамик. Дэвид Санг, Грэм Джонс, Ричард Вудсайд және Гуриндер Чадха Кембридж Интернешнл A.S. және физика оқулығы 2-қосымша 3-қосымша | ||
38-40 | Рефлексия: «Қандай тапсырманы орындау мен үшін қиынырақ?» Үйге тапсырма: 3-4 қосымша | |||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін. Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады | Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз | Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары | ||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. | |||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? | ||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру