Жарықтың интерференциясы. Физика, 11 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Толқындық оптика | Мектеп: НЗМ ФМБ Астана | |||||||
Күні: __________2019ж | Мұғалімнің аты-жөні: Уазырханов М.К. | |||||||
Сынып: 11 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | |||||||
Сабақ тақырыбы | Жарықтың интерференциясы. | |||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 11.6.1.4 - жұқа қабықтан өткен және шағылған жарықтың интерференция кезіндегі максимум мен минимум шарттарын анықтау | |||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар: Интерференцияның анықтамасын біледі; Интерференция кезіндегі максимум және минимум шарттарын біледі; | |||||||
Жетістік критерийлері |
| |||||||
Тілдік мақсаттар | Пәнге тән лексика мен терминология: Интерференция, когерентті, толқындар Диалог пен жазу үшін қажет сөз тіркестер: Екі немесе бірнеше толқындардың қабаттасуы кезінде кеңістіктің әр-түрлі нүктелеріндегі ........................интерференция деп атайды Максимум шарты ...................... Минимум шарты ......................... | |||||||
Құндылықтарды дарыту |
| |||||||
АКТ қолдану дағдылары | Интерактивті тақтаның қажетті мүмкіндіктерін кеңінен пайдалануы, интернет желісінен ақпараттар іздегенде тиімді жолдарды таңдауы. | |||||||
Бастапқы білім
| Электромагниттік толқындар..8-сынып | |||||||
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||
Сабақтың басы 0-2 3-6 | I.Ұйымдастыру кезеңі. Оқытушы сабақ тақырыбы мен сабақтың оқу мақсаттарын таныстырады.. II.Үй тапсырмасын тексеру
| |||
Сабақтың ортасы 7-15 16-20 21-30 31-33 34-38 | III.Жұптық жұмыс (таныстырылым 1. Суреттер бойынша талқылау - материалға шолу жасау Сұрақтар:
3) Интерференцияны түсіндіру Дыбыстық толқынның жиілігі екі еселенеді делік. Көршілес максимумдер: A) одан әрі бөлек B) Бірге жақын C) Бірдей D) динамиктер арасындағы қашықтықты білу керек 4) Сіздің бөлмеңізде әр түрлі бұрышта екі динамик бар. Сіздің үстеліңізде интерференция болмауы үшін сіз әрқайсысынан дәл 1 метр қашықтықтасыз. Сіздің көршіңіз бір динамикті үстелден 0,25 метр қашықтыққа жылжытты. Сіз деструктивті интерференцияны қай жиілікте естисіз?
IV. Жеке жұмыс Мына суретті түсіндіріңіз. 6) Ауада қосарланған интерференциялық көрініс байқалады (n = 1). Содан кейін бүкіл жүйе суға батырылады (n = 1.33). Интерференция жолақтары А) бір-біріне 1,33 есе жақын B) бір-бірінен 1,33 есе алыс C) бір-біріне 2,66 есе жақын D) бір-бірінен 2,66 есе алыс V. Сыныппен жұмыс.Тақырыпты түсіндір (таныстырылым )Пікірталас барысында оқушылар зерттеу жүргізіп, сұрақтарға жауап береді. Талқылау презентациямен бірге жүреді, оқушылар негізгі анықтамаларды дәптерге жазып алады Жұқа қабықша интерференциясы Егер қабықша толқын ұзындығынан әлдеқайда кіші болса, ~ қосымша жол ұзындығынан фазалық ығысу болмайды Бірақ жоғарғы шағылысудың фазалық ығысуы 180˚, ал төменгісі - жоқ Барлық толқын ұзындығында деструктивті интерференция, пленка қара болып көрінеді VI. Материалды түсіндіргеннен кейін 2-қосымшаның бейнематериалын көру https://study.com/academy/lesson/how-thin-film-interference-works.html or VII.Жүптық жұмыс.Есептерді шешу Жұқа қабықша интерференциясы. Жіңішке шуылмен айналысқан кезде сіз келесі идеяларды біліп алуыңыз керек: • Интерференция туғызатын жұқа қабықшаны табыңыз. • пайда болатын интерференция түрі қабықшаның жоғарғы бетінде шағылысқан толқынның бөлігі мен төменгі бетінде шағылысқан бөлік арасындағы фазалық қатынас арқылы анықталады. Толқынның екі бөлігі арасындағы фазалық айырмашылықтардың екі себебі бар: (1) екі бөліктің жүретін қашықтықтағы айырмашылықтар (2) шағылысу кезінде пайда болатын фазалық өзгерістер. • Жүрген қашықтық және шағылысудағы фазалық өзгерістер ескерілгенде, егер екі толқынның арасындағы тепе-тең жол айырмасы λ бүтін сан болса, интерференция конструктивті болады, ал егер жол айырмашылығы λ / 2, 3. λ / 2, 5 λ / болса, ол дескрутивті болады. 2, т.б. | Қосымша-1 Үлестірмелі материалдар Таныстырылым таныстырылым Қосымша-2 https://study.com/academy/lesson/how-thin-film-interference-works.html or қосымша-3 | ||
38-40 | Рефлексия: «Қандай тапсырманы орындау мен үшін қиынырақ?» Үйге тапсырма: қосымша-3-4 | |||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін. Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады | Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз | Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары | ||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. | |||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? | ||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру