Фотоэффектінің қолданылуы. Физика, 11 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар | Мектеп: | |||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||||||||
Сынып: | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Фотоэффектінің қолданылуы. | |||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 11.8.1.5- Фотоэффектінің табиғатын түсіндіру және оның қолданылуына мысалдар келтіру; 11.8.1.6- Фотоэффект заңы мен Эйнштейн теңдеуін есеп шығаруда қолдану; | |||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар білуі тиіс:
| |||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
| |||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Пәнге тән лексика мен терминология: Фотореле, ішкі фотоэффект, фотоэлектрондар Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Фотореле, ішкі фотоэффект, фотоэлектрондар т.б. хабарын таратуды қамтамасыз ететін халық шаруашылығының бір саласы.
| |||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту
|
| |||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | тарих | |||||||||||||||
Бастапқы білім | Жылулық сәулелену. Винн және Стефан Больцман заңдары. | |||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||
Жоспарланған сабақтың кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||
Сабақтың басы 0-3 мин 3-6 мин | 1.Ұйымдастыру Оқушыларды түгендеу 2. «Доп лақтыру» әдісі. Өткен материалды меңгергендерін тексеру мақсатында дайындық сұрақтарын талдау. 3.Ой қозғау. Өздерің отырған сынып ішінің жарықтылығын қалай өлшеуге болады? Мақсатты болжау. Оқушылармен бірге сабақ мақсаты анықталады: | Қосымша 1 | ||||||||||||||
Сабақтың ортасы 6-12 мин 12-20 мин 20-25 мин 25-27 мин 27-29 мин 29-35 мин | 4. Жаңа сабақ. Сабақты түсідірмес бұрын оқушылар жұпта талқылайды. Оқушыларға қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырманы үлестіріп сол бойынша қорытынды жасайды. 5. Топпен жұмыс. Фотоэффектінің қолдану аясымен танысу. Білу және түсіну дағдыларын дамытуға бағытталған. Оқушыларға Флип чарт және сурет беріледі. 2 топқа бөлінеді. Оқушыларға екі сурет беріледі. Фотоаппарат және фотоэффектіні демонстрациялауға арналған қондырғы.. Олардың мақсаты суретте берілген мәліметтерді және қолдарына берілген теориялық мәліметтерге сүйене отырып, осы құрылғылардың жұмыс істеу принципін түсіндіру; Артынан сол фотоэффектінің пайда болуы мен оның қолдану аясына мысал келтіруді жалпы сыныппен талқылау. Жалпы сыныпқа сұрақ қою арқылы оқушыларға жеке тапсырма беріледі. Сұрақ. Фотоэффектінің бір артықшылығы мен бір кемшілігін жазып бере аласыңдар ма? Оқушыларға стикер таратылады. Әр оқушы өздері дұрыс деп санаған жауаптарын жазады. Мұғалім 1-2 оқушының жауабын тыңдайды. Дұрыс жауап жазған оқушыларға мадақтау айтып қолдау көрсетеді. Фотоэффектінің артықшылықтарымен кемшіліктері жазылған ақпараты бар қағазды оқушыларға тарату. Оқушылар олармен асықпай толығырақ танысады. 6. Бекіту. «Кім жылдам?» әдісі. Жұптық жұмыс. Есеп шығару. | й | ||||||||||||||
Сабақтың соңы 35-40 мин | 6. Рефлексия Мұғалім тапсырманың орындалу деңгейін талқылай отырып, сабақ мақсатына оралады. Келесі сабақты жоспарлау үшін оқушыларға сұрақтар қойылады: - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет. Сұрақтар ауызша немесе жазбаша талқылануы мүмкін. 7. Үйге тапсырма: «Фотоэффект» сөзіне сканворд құрау. | Тарапта материал | ||||||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? Топ ішіндегі оқушы жұмысын бақылау. Өздік, жұптық, топтық жұмыс нәтижелерін қолдану. | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы Топтық және жұптық жұмыс барысында ереже сақтау. Ынтымақтастық атмосферасын жүзеге асыру мақсатында жұмыс жасау. | ||||||||||||||
Оқушылардың жұмысын сырттай бақылау. Орташа қабілетті оқушыларға жетелеуші сұрақтар қою арқылы бағыт беру. | Оқушылардың материалды меңгергендіктерін сұрақтар қою арқылы тексеру. |
| ||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қолжеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстандықтар шетелге шығуға жылына қанша жұмсайды?
» Су тасқынынан зардап шеккендерге қосымша тағы 553 мың теңге төленеді
» Елімізде TikTok желісі бұғатталуы мүмкін бе?