Гармоникалық тербелістердің теңдеулері мен графиктері. Физика, 11 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Механикалық тербелістер.

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Сабаққа қатыстқан оқушылар саны:

Қатыспаған оқушылар саны:

Сабақтың тақырыбы

Гармоникалық тербелістердің теңдеулері мен графиктері

Берілген сабақта қол жеткізілетін оқыту мақсаттары:

(оқу бағдарламасына сілтеме)

11.4.1.1 –гармоникалық тербелістерді (х(t), v(t), a(t)) эксперимент арқылы, аналитикалық және графикалық зерттеу.

Сабақтың мақсаттары:

гармоникалық тербелістерді (х(t), v(t), a(t)) эксперимент арқылы, аналитикалық және графикалық зерттеу.

Бағалау критерийлері

Оқушы

  • Гармоникалық тербелістер кезінде ығысудың уақытқа тәуелділік графигін тұрғызады.
  • Гармоникалық тербелістер кезінде жылдамдықтың уақытқа тәуелділік графигін тұрғызады.
  • Гармоникалық тербелістер кезінде үдеудің уақытқа тәуелділік графигін тұрғызады.
  • Ығысудың уақытқа тәуелділік графигінен амплитуда мен циклдік жиілікті табады.
  • Жылдамдықтың уақытқа тәуелділік графигінен максималды жылдамдық пен циклдік жиілікті табады;
  • Үдеудің уақытқа тәуелділік графигінен максималды үдеу мен циклдік жиілікті анықтайды.

Тілдік мақсаттар

Пәндік лексика және терминология

Колебания, период, амплитуда, разность фаз, перемещение, скорость, ускорение, период, частота, сила, положение, простые гармонические колебания.

Құндылықтарды дарыту

Жұптық жұмыс кезіндегі өзара көмек, академиялық шындық.

Бақылау және өзін бақылауды дамыту;

Пәнге деген тұлғалық-мағыналық қатынасты орнату.

Пәнаралық байланыс

Математика, тригонометриялық функциялардың қасиеттері, туынды

ИКТ қолдану дағдылары

http://www.animations.physics.unsw.edu.au/jw/oscillations.htm#physics

Алғашқы білім

Гармоникалық тербелістер

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған қызметі

Ресурстар

Сабақтың басы

1-3 мин

Сабақтың түрі: білімді бекіту және өтілген тақырып бойынша меңгерілген біліктілік пен дағдыларды қалыптастыру. Сабақтың басында:

- оқушылардың назарын шоғырландыру;

- оқушылармен бірге сабақтың мақсатын/ОМ анықтау;

- оқушылардың «жақын арадағы даму аймағын» анықтау, сабақтың соңындағы нәтижені болжау.

Белсенді әдіс TRUE-FALSE (презентацияда сөйлемдер көретіледі, егер оқушы келіссе «TRUE», келіспесе «FALSE» белгісін көрсетеді).

Презентация, слайдтар:1-14, карточкалар TRUE-FALSE

Сабақтың ортасы

12-37 мин

Есептер шығару.

Бірінші есеп мұғаліммен бірге шығарылады, екінші есеп жұппен, ал үшінші есеп өз бетімен.

Дескрипторлар:

  • қозғалыс теңдеуін жазады;
  • жылдамдық теңдеуін жазады;
  • үдеу теңдеуін жазады;

- Максималды теңәрекетті күшті анықтайды;

Презентация, слайдтар:15-16, үлестірме материал

Сабақтың соңы

Сабақтың соңында оқушылар рефлексия жасайды:

- не білдім, не үйрендім.

- не түсініксіз болып қалды.

- немен әлі жұмыс істеу керек.

Презентация: 17-слайд.

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жос-парлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың мате-риалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіп-сіздік техникасының сақталуы

құралдармен жұмыс істеу кезінде иіндіктің тепе-теңдік шартын және моменттер ережесін біледі;

есептер шығаруда моменттер ережесін қолданады

есептер шығаруда моменттер ережесін өз бетінше қолданады

Өзара бағалау, мұғалімнің мадақтауы

Физика кабинетінде қауіпсіздік техника мен тәртіп сақтау ережелері ескеру

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстандықтар шетелге шығуға жылына қанша жұмсайды?
» Су тасқынынан зардап шеккендерге қосымша тағы 553 мың теңге төленеді
» Елімізде TikTok желісі бұғатталуы мүмкін бе?
Пікір жазу