Ампер күші,сол қол ережесі. Физика, 10 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Магнит өрісі Мектеп:

Күні: Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 10 Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Ампер күші,сол қол ережесі

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.4.4.2 Электр өлшеуіш құралдардың,электр қозғалтқыштың жұмыс істеу принципін түсіндіру.

Сабақтың мақсаты

Электр өлшеуіш құралдардың, электр қозғалтқыштың физикалық құрылымын түсіну.

Ампер күшінің электр құрылғылардағы жұмысын білу.

Ампер заңына есептер шығару.

Бағалау критерийі

-Электр өлшеуіш құралдар мен электрқозғалтқыштың жұмыс істеу принципін түсіндіреді.

-Сол қол ережесін қолданып,Ампер күшінің бағытын табады.

-Ампер күшін пайдаланып,магнит индукция векторының бағытын анықтайды.

Тілдік мақсаттар

Тілдік оқыту мақсаты:Электр өлшеуіш құралдардың,электрқозғалтқыштың жұмыс істеу принципін ауызша айтады.

Пәндік лексика және терминология:

Магнит өрісі,Электрқозғалтқыш,Амперметр,Вольтметр,Генератор, Өткізгіш.Магнит индукциясы

Қазақша

Орысша

Ағылшынша

Магнит өрісі

Магнитное поле

Magnetic field

Электрқозғалтқыш

Электродвигатель

Electric motor

Амперметр

Амперметр

Amperemeter

Вольтметр

Вольтметр

Voltmeter

Генератор

Генератор

Generator

Магнит индукциясы

Магнитное индукция

Magnetic induction

Диалогқа / жазуға қажетті сөз тіркестері.

................................. электрқозғалтқыш деп аталатынын білдім.

Электр өлшеуіш құралдар екіге бөлінеді,себебі..........................

Ампер күшінің бағытын...............арқылы табады.

Құндылықтарға баулу

Өмір бойы білім ала отырып,шығармашылықпен еңбек етуге баулу

Пәнаралық байланыс

Есептер шығаруда,математика пәнімен тығыз байланысты

Алдыңғы білім

8-сыныптағы электромагнетизм тарауы. Тогы бар өткізгіштің өзара әрекеттесуі. Ампер тәжірибелері

Магнит индукция векторы. Дөңгелек және шексіз түзу тогы бар өткізгіштердің индукциясы. Бұрғы ережесі

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

(8 мин)

I Ұйымдастыру кезеңі

Психологиялық ахуал орнату «Менің көңіл-күйім неге ұқсайды»

Топқа бөлу. Электр өлшеуіш құралдардың атымен топқа бөлу

I. Амперметр

II. Вольтметр

1.Зарядталған бөлшектердің бағытталып реттелген қозғалысы

2.магниттік өтімділігі аса жоғары заттар

3.Бұрғы ережесінде қай бағыт магнит индукция векторының бағытын көрсетеді

4.Ортаның магниттік қасиетін сипаттайтын шама

5.Магнит өрісі тарапынан тогы бар өткізгішке әсер ету күші

6.Электрқозғалтқыш дегеніміз не

7.Ампер заңы қалай өрнектеледі

8.Ампер заңы.

9.Магниттелуін ұзақ уақыт сақтайтын денелер

10.Магниттің неше полюсі бар

Сабақтың ортасы

(5 минут)

1-тапсырма. Мәтінмен жұмыс

Электрлік өлшеуіш аспаптары деп физикалық шамалардың мәндерін адамның қабылдауына қолайлы түсінікті информация түрінде бере алатын өлшеуіш құралдарын айтады. Мысалы, вольтметр, амперметр, санауыш т.б.

Электрлі өлшеуіш аспаптардың бірнеше түрі болады. Және әр аспаптың өзінің ерекшелігімен құрылымына қарай қызметтеріде әртүрлі болады. Олар:

Магнитоэлекрлік аспаптар

Электромагниттік аспаптар.......

Оқулық,

Электронды оқулық,10 сынып

(9 минут)

(12 минут)

2-тапсырма. Сол қол ережесін қолданып,ампер күшінің бағытын табады.

3-тапсырма

Ұзындығы 40 см,бойындағы ток күші 2А,магнит өрісі индукция сызықтарына 300 бұрышпен орналасқан өткізгішке 0,4Н күш әрекет етеді.Магнит өрісінің индукциясы?

Радиусы R=1см тогы бар дөңгелек сым орамның центріндегі магнит өрісінің индукциясын табыңдар.Орамдағы ток күшіI=1А.

1. Ампер күшінің бағытын қалай анықтаймыз

2. 1 Тл нені білдіреді

3. Ампер күші деп нені айтамыз

4. Магнит индукция векторының физикалық мағынасы

5. Сол қол ережесін тұжырымдаңдар

www.bilimland.kz

оқулық,

суреттер,

стикер.

Сабақтың соңы

6 мин

Сабақтың соңы

Кері байланыс: Сабаққа кері байланыс: «БББ»

Білемін

Білгім келеді

Білгім келеді

Үй тапсырмасы: §52, 41-жаттығу

Мазмұнды сызбадағы сурет

Қосымша ақпарат

Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз ?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Сабақбарысында тапсырмалар жеңілден күрделіге негізделіп жасалған,сабақ жоспарлаудың қағидаттары орындалды.

Әрбір этап сайын тапсырмалар кері байланыс арқылы беріледі

Рефлексия

Сабақ/оқу мақсаты шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?

Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1.

2.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1.

2.

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу