Электр өрісін. Физика, 10 сынып, дидактикалық материал.


Ұзақмерзімдіжоспарбөлімі:

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 10

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы:

Зертханалық жұмыс №9

«Бір валентті ионның зарядын өлшеу».

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

  • 10.4.3.6 - электролиз үдерісіндегі электронның зарядын эксперимент арқылы анықтау;

 Сабақмақсаттары

  • Электролиз құбылысын түсінеді.

Бағалау критерийлері

1.Электролиз заңыныңформуласынбіледіжәнеқолданады;

2.Математикалық есептеулердідұрысжүргізеді.

 Тілдікмақсаттар

 

Пәндік лексика және терминология

Казахский

Русский

Английский

Кулон

Кулон

Сoulomb

Элементар заряд

Элементарный заряд

Elementary charge

Электр заряды

Электрический заряд

Electric charge

Атом

Атом

Atom

Электіртік құбылыстар

Электрические явления

Electrical phenomena

 Құндылықтардыдарыту

 

 

Жұппен жұмыс істеу барысында бір біріне құрмет көрсетуді ұмытпау; Сыныпта жұмыс жасағанда ынтымақтастық атмосферасын қадағалау; Оқушылар өз пікірін білдіргенде ашықтықты ескеріп барлық оқушы пікірлерін тыңдау;

Пәнаралықбайланыстар

Математика,химия

АКТ қолдану дағдылары

Интербелсенді тақта презентация, инженерлік калькулятор

Бастапқы білім

Металдардағы электр тогы.

Сабақбарысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтыңбасы

3минут

30 мин

5 мин

І Ұйымдастыру кезеңі. Топқа біріктіру.

Сабақтың мақсаты мен күтілетін нәтижелерді орнату.

Зертханалық жұмыс кезіндегі техника қауіпсіздік ережесін сыныппен қайталау.

Зертханалық тапсрыманы орындау.

Жұптық жұмыс.

Тексеру.

Бағалау: дескрипторлар негізінде бағалау.

Презентация

Қосымша №1

Сабақтыңсоңы

2 мин

Кері байланыс.

Сабақты қорытындылау.

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлапотырсыз?

Бағалауоқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз?

Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы

Қабілеті жоғары оқушыларға жаңа сабақты түйіндейтін тапсырмалар беру, суретті қолдану арқылы оң немесе сол мимен жұмыс жасайтындарды ескеріп тапсырма дайындау

Оқушыларды бағалау үшін төмендегідей суреттер беріп, тұрақты магниттердің полюсін анықтауға немесе жолақ, таға тәріздес тұрақты магниттердің суретін беріп, магнит индукция векторының бағатын көрсетуге тапсырмалар беруге болады.

Практикалық жұмыс ноутбукпен жұмыс істеу барысында ҚТЕ сақтау;

Көз жаттығуларын жасату

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлу қажет?

Зертханалық жұмыс №9. «Бір валентті ионның зарядын өлшеу».

 Жұмысмақсаты–Фарадей санын және электронның зарядын анықтау.

 Керекті құралдар:электрлік қауыз, ток көзі, секундомер.

Электролиз заңы теориялық материал

 Бірвалентті ионның заряды Ze болсын, мұнда е – элементар заряд, Z– ионның валенттілігі немесе электрондар саны. Электродқа берілген заряд

 q=n∙Z∙e, (1)

 мұндағы n– атом саны.

 Электродта бөлінген заттың массасы:

 М =n∙m,(2)

Мұндағы m– бірионныңмассасы.

 (1) және (2) теңдеуденаламыз

 М=q(3)

 Кез-келгенатомныңбір моль затмөлшеріндеатомдар саны теңболады: N=NA,

NА = 6,023· 10 моль (Авогадро саны).

 Сонда ионның массасы:

m=,(4)

мұнда μ – молярлық масса.

 (4) және(3) теңдеулерденаламыз:

 М =(5)

 Шама

 ,(6)

 Бір валентті ионның заряды электон зарядының абсолют мәніне тең болады. Сондықтан электрон заряды төмендегі теңдеумен есептеуге болады.

 е =(7)

 Жұмысбарысы

 1. Катод ретіндеқолданылатын мыс пластинканы 10 минут электрпешіндекептіріп, тараздатартукерек. ӨлшенгенМ1массаны 1-кестеге жазыңыз.

 2. Анод пен катод ты шыны қауызға орналастырыңыз. Ток көзінің теріс клемасына катодты, оң клемасына анодты жалғаңыз.

 

 3. Ток көзі мен секундомерді бір уақытта қосыңыз. Токты электролит арқылы 10-20 минут өткізіңіз.

 

 

 4. Ток көзі мен секундомерді өшіріңіз. Катодты электр пешінде кептіріп таразыда М2 массасын анықтаңыз. М1–М2 массаларының айырымын анықтап кестеге жазыңыз.

 

 5. (7) теңдеу арқылы электронның зарядын анықтаңыз. ( =63,510-3 кг/моль)

 

сурет 1

 Есептелген мәндерді 1-кестеге жазыңыз.

 1-кесте

М1,

кг

М2,

кг

М,

кг

I,

А

t,

c

К, кг/Кл

F, Кл/моль

е, Кл

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 Теориялық сұрақтар

 

  • Бірінші және екінші ретті өткізгіштер деп қандай өткізгіштерді айтамыз?

..................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

  • Электролиздің екі заңын тұжырымдаңыз.

..................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

  • Фарадей саны мен заттың электрохимиялық валенттілік арасында қандай байланыс бар?
  • Фарайдей санының физикалық мағынасын түсіндіріңіз.

....................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

4. Қауыз арқылы айнымалы ток өткізу арқылы заттың электрохимиялық валенттілігін анықтауға болады ма?

.................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

 5.Бұл жұмыста қателіктің болу себептерін көрсетіңіз.

 .................................................................................................................................................................

 .................................................................................................................................................................



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстан пойыздарында үй жануарларын тасымалдау ережелері
» Қазақстандықтар шетелге шығуға жылына қанша жұмсайды?
» Су тасқынынан зардап шеккендерге қосымша тағы 553 мың теңге төленеді
Пікір жазу