Теомодинамикалық параметрлер. Температура және оны өлшеу тәсілдері. Физика, 10 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: | 10.1B - Молекулалық физика | Мектеп: | Қостанай қаласы, ФМБ НЗМ | |||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||||||||||||||||||
Сынып: | 10 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Теомодинамикалық параметрлер. Температура және оны өлшеу тәсілдері. | |||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | температураның абсолютті шкаласын сипаттау; Кельвин шкаласымен алынған температураны Цельсий шкаласына түрлендіру және T K= t°С +273,15 білу; температура өлшейтін аспап ретінде, термопара мен термометрдің артықшылықтарын мен кемшіліктерін салыстыру; | |||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
| |||||||||||||||||||||||||
Жетістік критерийлері | Оқушы оқу мақсатына жетеді, егер Температураның мәнін Цельсий шкаласынан Кельвин, Фаренгейт шкалаларына айналдыра білсе; Температура мен оны өлшеу әдістерін білсе; Идеал газды сипаттай алса; Молекула-кинетикалық теорияның негізгі теңдеуін білсе. | |||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Қыздыру... бөлшектердің кинетикалық энергиясын арттырады. Бөлшектер...қозғалады. Қатты және сұйық заттар арасындағы айырмашылықтар.... Сұйықтар және газдар арасындағы айырмашылықтар... | |||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Power Point | |||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Химия | |||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | 7-9 сынып | |||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Сабақтың жоспарланған кезеңдері | ||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 2 мин | Оқушылармен амандасу | Презентация | ||||||||||||||||||||||||
8 мин | Жұппен жұмыс: Макро және микропараметрлер бойынша түсінік алу. Келесі физикалық шамаларды микропараметрлерге (жеке бөлшектердің параметрлері) және макропараметрлерге ( жүйені толығымен сипаттау) бөліңіз: молекула жылдамдығы, температура, молекула массасы, қысым, дененің көлемі, дененің массасы, кинетикалық энергия, потенциалдық энергия, концентрация, дененің ішкі энергиясы. | Презентация | ||||||||||||||||||||||||
15 мин | Тақырыпты түсіндіру. Термодинамикалық параметрлер – макродененің күйін сипаттайиын физикалық шамалар. Оларға газдың қысымы, көлем, температура жатады. Термодинамикалық процесс – қандай да бір термопараметрдің өзгеру құбылысы немесе жүйенің бір күйден екінші күйге өтуі. Температура денелердің жылулық дәрежесін сипаттайды (суық, жылы, ыстық және т.б.) Температура – молекулалар қозғалысының орташа кинетикалық энергиясының мөлшері. Жылулық тепе-теңдік күйі дегеніміз барлық макроскопиялық параметрлер ұзақ уақыт бойы өзгеріссіз қалатын күй. V, P, T – const Жылулық тепе-теңдік кезінде барлық денелердің температуралары бірдей, сондықтан оны жылулық тепе-теңдік күйінің сипаттамасы деп есептеуге болады. Шкалалар
23 F- мұздың еру температурасы 98F- адам денесінің температурасы 212F- судың қайнау температурасы
0 Р – мұздың еру температурасы 80 Р – мұздың қайнау температурасы
0 С – мұздың еру температурасы 100С – судың қайнауы
0К – температураның абсолют нөлі. Т = т+273 т=273-Т n° C = ((4/5)· n)° R = ((9/5) · n + 32)° F = ( n + 273,15 )° К n° R = ((5/4)·n)° C = ((9/4)·n + 32)° F=((5/4)·n + 273,15)°К n° F = ((5/9)·( n - 32))° C = ((4/9)·( n - 32))° R = ((5/9) · ( n - 32 ) + 273,15 )° К n° К = ( n - 273,15 )° C = ((4/5) · ( n - 273,15 ))° R = ((9/5) · ( n - 273,15 ) + 32 )° F | |||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 12 мин | Шағын тәжірибе жүргізу. ҚТ ережелерін сақтау. Ыдысқа құылған судың температурасын термометрдің көмегімен өлшеп, мәнін Кельвин және Фаренгейт шкалаларында өрнекте. Цельсий шкаласындағы мәнін өлшеу қателігімен бірге жаз. Кестені толтыр | презентация Құралдар: суы бар мензурка немесе колба, спиртті термометр, Spark құрылғысы, температура датчигі. | ||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 3 мин | Рефлексия
| Презентация | ||||||||||||||||||||||||
Үй жұмысы | Термопара мен термометрдің артықшылықтарын мен кемшіліктерін дәптерге жазу | Презентация | ||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жос-парлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың мате-риалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіп-сіздік техникасының сақталуы | ||||||||||||||||||||||||
Барлық оқушылар: Температураны Кельвин шкаласынан Цельсий шкаласына айналдырады Оқушылардың көбісі: Температураның абсолют шкаласын сипаттайды Кейбіреулері: Термопара мен термометрдің артықшылықтарын мен кемшіліктерін салыстырады | Өзін-өзі бағалау, өзара бағалау, мұғалімнің мадақтауы | Денсаулық сақтау техно-логиялары. Сергіту сәттері. Осы сабақта қолданыла-тын Қауіпсіздік техни-касы ережелерінің тар-мақтары | ||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша реф-лексия Сабақ мақсаттары/ оқу мақсаттары дұ-рыс қойылған ба? Оқушылардың барлы-ғы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұ-рыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыт-тық кезеңдері сақ-талды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз саба-ғыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. | |||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? | ||||||||||||||||||||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру