Адиабаталық процесс. Физика, 10 сынып, сабақ жоспары.


Мектеп:

Мұғалім:

Қысқа мерзімді жоспар

Күні:

Сынып 10

Бөлім Газ заңдары

Сабақ тақырыбы

Адиабаталық процесс

Оқу мақсаты

10.2.2.1 – идеал газ күйінің негізгі теңдеуін қолдану және изопроцестер графигтерін ажырату.

Сабақ мақсаты

Оқушылар біледі ...

Адиабаталық өтуді сипаттауды;

Адиабаталық теңдеуді анықтауды;

Адиабаталық өту мен изотермиялық ауысу арасындағы айырмашылықты сипаттайды;

Идеал газдар үшін дәйекті изопроцестерге қатысты сызбалар кестесін

Жетістік критерийлері

Оқушылар осы мақсатқа жету үшін:

Идеал газдар үшін дәйекті изопроцестерге қатысты сызбалар кестесін сызсса

адиабатикалық өтуді сипаттайды және адиабатикалық теңдеуді анықтайды;

изопроцестерге қатысты графикалық және мәселе есептерді шешу

изопроцестер кезінде өзгеретін байланысты айнымалыларды сипаттаңыз

 Тілдік мақсаттар

Оқушылар: термодинамиканың және оның байланыстарының бірінші және екінші заңдарын сауаттылықпен түсіндіре алады;

Тақырыбы бойынша арнайы лексика және терминология жүйесі, ашық, жабық, ішкі, энергия, өзгеріс, жұмыс, кіріс, шығу, оң, теріс, айырмашылық, енгізу

Диалог / жазу үшін тіркестердің пайдалы жиынтығы

Термодинамиканың Бірінші Заңында ...;

Теңдеулердің шарттары ...;

Теріс жұмыс жасағанда ...;

Қысым тұрақты болғанда ...;

Жабықтың жалпы энергиясы ...;

Ішкі қуат ... егер;

Ішкі энергияның өзгеруі ...

Термодинамиканың екінші заңы ...

Пәнаралық байланыстар

Ағылшын лексикасы, математика, ақпараттық технологиялар, дизайн және технология, химия, биология

АКТ қолдану дағдылары

Смарт-тақтаны, ноутбуктарды пайдалану

 Бастапқы білім

Оқушылар Физикадан 8 сыныпқа дейін оқыған болуы керек. Олар жылу энергиясы (жылу) мен температура арасындағы айырмашылық сияқты түсініктермен таныс болуы керек. Оқушылар қатты заттардың, сұйықтықтардың және газдардың атомдық немесе молекулалық құрылымын және оның температурасын жоғарылататын заттың бөлшектеріне әсер етуі керек. Конвекция, конвекция және (ИҚ) сәулелену терминдері балқыту, тоңазыту, қайнату, конденсация, булану және оқшаулау сияқты белгілі болуы керек. Оқушылар әртүрлі термометрлермен таныс болуы керек және температура мен Цельсий мен Кельвиннің шкаласын кездестіреді. Белгілі бір жылу сыйымдылығы мен нақты жасырын жылудың анықтамалары қажет.

Сабақ барысы

Сабақтың

жоспарланған

кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

2 минут

(W) Мүғалім сыныпты қарсы алады, оқушыларды тіркеу күнін жазып, тіркеледі.

Смарт тақта

3 минут

(W) Бастапқы іс әрекет: Оқушылар бейне көруді https://www.youtube.com/watch?v=tggKMiIuyZo&t=1s

Смарт тақта

3 minutes

(W) Мұғалім Оқу мақсаты мен сабақ мақсаттарын таныстырады. Оқушылар өздерінің дәптерлеріне сабақ мақсаттарын жазып шығады және сақтайды.

Мұғалім тапсырма парағын оқушыларға тапсырады, содан кейін сабақ барысында толтырылады. Соңында бір-бірін бағалайды.

Сабақ жоспары көрсетіледі.

Жаңа сабақ

  • мин

(W) Мұғалім сабақтан алдыңғы мағұлматтарды еске түсіреді. Сондан кейін мұғалім оқушыларға сөздік анықтамалар парақтарын береді. Оқушылар сөздіктерді теңестіріп, жұптармен салыстырады.

Мұғалім смарт тақтаға дұрыс жауабын беріп, оқушылар бір-бірлеріне бағалайды. Мұғалім тексеріп, кері байланыс береді.

Ppd 4-6

Изопроцесс сөздік Domino (Мұғалім оқушылардың үлгеріміне байланысты 5 немесе одан да көп 10 немесе одан да көп анықтаманы қолдана алады )Ppd 7-8

5 мин

(W) 27 секунд бейнежазбаны көріңіз және анықтаманы жазыңыз.

Симулятор 1

Жаттығу 1. Студенттер жұмыс парағына жауап береді.

Адиабаталық сығылу кезінде газ параметрлерінің қалай өзгеретіндігін белгілеңіз. (Q – газға берілген немесе газдан алынған жылу мөлшері, p – қысым, T – температура, V – көлем)

2 бейне көру 22 секунд

Жаттығу 2

Қай жағдайды адиабаталық процесс деп есептеуге болатынын көрсетіңіз.

1 Бейне клип

Ppd 10-11

Ppd 12-16

2 бейне клип

Ppd 17-19

10 мин

(D) P (V) графигінде көрсетілген адиабаталық процесс

Массасы өте аз поршенге әсер ететін күштің шамасын өзгертсек, сәйкесінше ыдыстағы газ қысымы да төмендегі формулаға сәйкес өзгереді:

Бұл жердегі S поршеннің ауданы.

Ыдыс жылудан жақсы оқшаулайтын болғандықтан, бұл процесс адиабаталық процесс болады..

Симулятор

Қалыпты атмосфералық қысым жағдайындағы pатм = 105 Па. Көлемі V = 22 дм3 болатын ыдыста жылудан оқшауланған газ бар. Поршеньге әсер ететін күштің шамасын өзгертіп, газдың V көлемінің және Т температурасының өзгерісін бақылаңыз.

жаттығу 3

Жылудан оқшауланған түтікте идеал газ бар. Ауданы 100 см2 поршеньмен жабдықталған түтікке F күш түсіріледі. Ыдыс сыртындағы қысым қалыпты атмосфералық қысымға pатм = 105 Па тең болса, ыдыс ішіндегі қысым p = 1,5 ⋅ 105 Па-ға тең, газ көлемі V1 = 20 дм3-тен V2 = 18 дм3-ке дейін кішіреюі үшін қандай мөлшердегі күш түсірілуі керегін

Адиабаталар мен изотермалар

Адиабата мен изотерма қисықтары бір-біріне жақын орналасқанымен, бір-бірімен беттеспейді.

3 бейне 20 секунд. 4 бейне 1 минут 12 секунд. 5 бейне 55 секунд.

Жаттығу 4

Изотермиялық және адиабаталық процестер кезінде газ көлемі екі есеге артты. Екі процесте де газдың бастапқы қысымы мен көлемі бірдей. Қысымның артуы жоғары болатын процесті белгілеңіз

Мұғалім оқушыларға графикалық тапсырмалар береді. Оқушылар келесі екі оқушыларға процессті ауызша айтып, оқушылар бір-бірін бағалайды. Мұғалім бағалар мен ескертулерді береді.

Ppd 20

Ppd 21-29

3,4,5 бейне клиптерді көреді.

Ppd 30-32

Ppd 32

8 minutes

(D) Оқытушы презентацияда кейбір анықтамалар мен формулаларды көрсетеді.

Мұғалім тапсырманы орындаған кезде үлгі мәселесін береді және студенттердің жұмысын тексереді.

Қосымша есептер ертерек орындаған оқушыларға беріледі.

Бағалау критерийлері:

Өте мықты (7-8 таңба)

Өте жақсы (5-6 балл)

Жақсы (4-5 белгі)

.

Қанағаттанарлық (3-4 балл)

Ppd 33-35

Ppd 36-37

Ppd 38-41

Кері байланыс

2 minutes

Мұғалім сұрақтарға жауап береді:

Мұғалім оқушылармен түсіндіру сұрақтарын сұрайтын сабақтың мақсаттарын қарастырады. Оқушылар түсініктеме береді. Мұғалім әлі күнге дейін қамтылған барлық жұмыстар туралы қысқаша шолу жасайды және студенттерге келесі сабақта не қамтылатыны туралы әңгімелейді

Үй тапсырмасы

Үй тапсырма қосымаша парағы

Оқытылатын сабаққа кері байланыс

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені

білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

G = топтық жұмыс I = жеке жұмыс

W = бүкіл сынып жұмысы E = оқушыны эксперимент

D = мұғалімнің демонстрациясы (f) = қалыптастырушы бағалауды қолдайды

= қауіпсіздік кеңестері



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстандықтар шетелге шығуға жылына қанша жұмсайды?
» Су тасқынынан зардап шеккендерге қосымша тағы 553 мың теңге төленеді
» Елімізде TikTok желісі бұғатталуы мүмкін бе?
Пікір жазу