Жердің жасанды серіктерінің қозғалысы. Физика, 9 сынып, сабақ жоспары.


Күні:

Мектеп: НЗМ Көкшетау қаласы

Сынып: 9

Оқушылар саны:

Қатыспаған оқушылар саны:

Мұғалім:

Сабақ тақырыбы:

 Жердің жасанды серіктерінің қозғалысы

Сабақтың оқу мақсаттары:

 9.2.2.9 – есептер шығаруда бірінші ғарыштық жылдамдықтың формуласын қолдану

 9.2.2.7 – ғарыштық аппараттар орбиталарының ерекшеліктерін салыстыру

Сабақ міндеттері

  • Ғарышкеменің орбитаға шығарылу механизмін түсіну;
  • Жасанды серіктер орбиталарын айыра білу және орита түріне байланысты жасанды сеіктердің міндеттері;бірінші ғарыштық жылдамдық формуласын білу;
  • Жылдамдық формуласын есесптер шығаруда қолдану.

Бағалау критериялары

Оқушылар оқу мақсаттарына жетеді, егер:

  • Серіктердің дөңгелек орбитаға ұшырылу себебін анықтайды
  • Орбита түрлерін мен серіктің ұшырыллу мақсаттарын айта алады;
  • Бірінші ғарыштық жылдамдықтың формуламын қолдана отырып, қарапайым есептерді шығара алады.

Құндылықтарды дарыту:

  • Оқушылардың дүние танымын кеңейту.
  • Оқушылардың функционалдық сауаттылықтарын дамыту.
  • Оқушылардың өз оқуына жауапкершіліктерін арттыру.,

Тілдік мақсаттар:

 Ауызша және жазбаша академиялық лексиканы қолдана білу

 Сабақ терминдері

 Бірінші ғарыштық жылдамдық, дөңгелек орбита, элиппс орбита, геостационар орбита, Жердің массасы мен радиусы

 GPS –геолокация жүйесі

Құрал жабдықтар

Презентация, тапсырма парақтары

Алдыңғы білім:

 Ауырлық күші өрісіндегі денелер қозғалысы теориясын біледі

 Сабақ кезеңдері

Уақыт

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

2 минуты

5 минут

15 минут

15 минут

Ұйымдастыру кезеңі

Сабаққа психологиялық дайындық

? Өткен сабақта қандай жаңа мәліметтерді білдіңдер?

? Оған дейін не біліп едіңдер?

(АСТ/START) фотоларға қараңдар. Оларды не байланыстырады? (дауыл, телефонмен сөйлесу, қала ішінде адасу).

Бұлардың барлығын жасанды жер серіктері байланыстырады: ауа райын анықтау, телефон байланысы, геолокация

(T) Жаңа тақырыпты түсіндіру.

Түсіндіру жоспары

  • ЖЖС туралы жалпы мәлімет
  • ЖЖС ұшыру принциптері
  • Бірінші ғарыштық жылдамдық формуласын қорытып шығару
  • Орбита, апагей, перигей түсініктері
  • Алғашқы ЖЖС
  • ЖЖС типтері зерттеуші, байланыс серіктері, метео- и геолого- зерттеуші серіктер т.б.

(f\G) Қалыптастырушы бағалау

Мақсаты: алған білімді бекіту

Жұмыс түрі: жұптық

Бағалау: үлгі бойынша өзін өзі бағалау

Топтарда есептер шығарады. Ғаламшарлар аттары бар парақтар алдын ала таратылады. Оқушылар тапсырманы алғанға дейін олардың қызметін білмейді. Ғаламшарлар туралы мәліметтер карточкаларда бар.

Тапсырманы орындап болған соң оқушылар өз жауаптарын сыныптастыраның жауаптарымен салыстырады. Қажет болған жағдайда мұғалім жауаптарды түзейді.

Қосымша1.

Презентация

Презентация

Әр оқушыға мәліметтер жазылған парақтар

Сабақтың соңы

3 минуты

Оқушылар «Жетістіктер баспалдағынан осы сабақтағы өз деңгейлеріне сай келетін баспалдақты анықтайды.

Үй тапсырмасы . ЖЖС қызметі туралы постер құру немесе эссе (100 сөз) жазу.

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?

Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Осы кезеңде берілген таппсырманы өздігінен орындай алмай отырған оқушыларға көмек көрсету жоспарланады

Барлық оқушылар есептерді шығарады.

Кейбір оқушылар қойылған сұрақтарға жауап береді. Кейбір оқушылар алынған ақпаратқа толық талдау жасай алады.

  • Ауызша жауаптарды бағалау (мұғалім бағалауы)
  • Өтілген тақырыпты өзіндік бағалау

Жазба жұмыстарында орындықта тік отыру ережесін ұстану

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

 

ҚОСЫМША 1

  • Жердің алғашқы жасанды серігі 1957 жылы 4 қазанда КСРО да ұшырылды. Ол Жер бетінен 950 км биіктікте қозғалды. Осы серіктің жылдамдығын есептеңдер.
  • Айдың радиусы 1700 км, ал Айдағы еркін түсу үдеуі 1,6 м/с2 деп алып, Айдағы бірінші ғарыштық жылдамдықты есептеңдер.
  • Жер беттінен 900 км биіктікте дөңгелек орбита бойымен айналу үшін жасанды серіктің жылдамдығы қандай болуы керек. Айналу периоды қандай?
  • Ғарыш кемесі Күн жүйесіндегі бір ғаламшарға еріксіз қонды. Ғаламшардағы атмосфера сирек (кедергі күштерін жоқ деуге болады). Ғарышкемені дөңгелек орбитаға шығаруға қажетті жылдамдықты есептеңдер. Жылдамдықтың алынған мәнін кестеге жазыңдар.

Ғаламшар

Ғаламшар массасы

Ғаламшар радиусы, км

1-ғарыштық жылдамдық

Жер

Мз = 5,976·1024кг

6 370

 

Меркурий

0,056 Мз

2 435

 

Марс

0,11 Мз

3 395

 

Плутон

0,18·Мз

3000

 



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу