Опера өнері. Музыка, 5 сынып, сабақ жоспары. 3 – сабақ.


Қысқа мерзімді жоспар

Пән: Музыка

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

 1 тарау. Классикалық музыканың үздік туындылары

 Сабақ: 3

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 6

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Опера өнері

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.1.2.1 классикалық музыка жанрлары мен түрлерін анықтау

6.1.3.2 әртүрлі стильдегі және жанрдағы әндердің орындау түрлерін салыстыру

6.1.3.1 әуеннің көңіл-күйі мен көркем бейнесін жеткізе отырып, екі дауыспен, немесе канон элементтерін қолдана отырып, әртүрлі стильдегі және жанрдағы әндерді орындау

 Сабақ мақсаттары

Оқушылар:

  • Операдағы дауыс тембрлерін біліп, анықтай алады;
  • Опера жанрының түсініктерінің біліп түсінеді;
  • Операмен танысып, үзіндісін орындайды.

 Бағалау критерийлері

Оқушы:

  • дауыс тембрлерін біліп, ажырата алады;
  • канон элементін қолданып, әннің көркем бейнесі мен мінезін жеткізіп орындайды;
  • шығарманың әуенін мәнерлеп орындайды;
  • топта жұмыс атқарады.

 Тілдік мақсаттар

 

Оқушылар:

Пәндік терминдерді қолданып, тыңдалған музыканы талқылайды.

Талдауға арналған сұрақтар:

Опера деген…;

Баритон дауысының сипаты…;

Менің ойымша, бұл дауыс… тембрге жатады, өйткені…;

Шығармалардың үзінділерін салыстырып олардың орындаушылық мәнері… жатады деп ойға келдім.

Терминдер және түсініктер:

Опера, тенор, баритон, бас, сопрано, альт, либретто, увертюра, ария.

 Құндылықтарды дарыту

 

 

Әлемдік музыкаға, қазақстанның кәсіби музыкасына құрмет білдіру. Топтық жұмыс тапсырмаларында оқушылардың бірін бірі сыйлау, өзара қолдау көрсету дағдылары ары қарай дамытылады.

 Пәнаралық байланыстар

-

 АКТ қолдану дағдылары

-

Бастапқы білім

Осы сабақтың мазмұны алдыңғы сабақтарда өтілген классика, сазгер, жанр түсініктеріне негізделіп, жалғасын табады. Оқушыларда опера жанры туралы бастапқы білімдері болуы мүмкін.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

19 мин.

Оқушылармен сабақтың мақсаты мен тірек сөздерді талқылау.

1 Тапсырма. Тыңдау және талдау.

Сыныпты топтарға бөліп, опералардан бейнежазба үзінділерін көрсету:

  • Дж. Верди «Травиата»
  • П.И. Чайковский «Евгений Онегин»
  • М. Төлебаев «Біржан – Сара»

Әр топқа нақты бір операны беріп немесе барлық топқа үш операны да салыстыртып, талдатуға болады.

  • Ұқсастықтары мен айырмашылықтары неде?
  • Операда сол елдің ұлттық әуендері естіледі ме? Несімен ?
  • Халық әндерін орындаудан операда орындаушылық мәнері несімен ерекшеленеді?

Бағалау критерийлері:

Пәндік терминологияны қатыстырып, музыканы салыстыру.

Өз ара бағалауды ұйымдастыру.

Power Point презентациясы;

Интерактивті тақта (мүмкіндік болса);

Бейнежазбалар: Дж. Верди «Травиата»

https://www.youtube.com/watch?v=1-jHIfm3_oI

П.И. Чайковский «Евгений Онегин»

https://www.youtube.com/watch?v=ITQN55Mx45I

М.Төлебаев Біржан Сара операсы https://www.youtube.com/watch?v=LR0V80FzAB0

Сабақтың ортасы

4 мин.

2 мин.

7 мин.

6 мин.

2 Тапсырма. Талдау.

  • Дауыстардың қандай түрлерін білесіз?
  • Олар қалай аталады?
  • Сіздің дауысыңыз қандай түрге жатады деп ойлайсыз?

Дауыс тембрлері жайлы жазбаша ақпарат.

Дауыс тембрлерін сәйкестендіріп қойып шығыңыз (жұпта не топта).

3 Тапсырма. Қосымша тапсырма.

Шығармалардан үзінділер тыңдап, дауыс тембрлеріне қатысты викторина жазыңыз.

4 Тапсырма. Орындау.

М. Тулебаевтің "Біржан - Сара" операсынан хор үзіндісін тыңдап, жаттап үйреніңіз (шумақ). Оны сыныпта канон түрінде орындауға тырысыңыз. Орындау барысында көркем бейнесі мен мінезін жеткізуге тырысыңыз:

  • Әнде не туралы айтылған?
  • Орындаушылық құрамының атауы?
  • Әннің көңіл-күйі қандай?

"Біржан - Сара" операсынан хор.

Тойға тойы қосылсын, жас Сараның, 

Сарасына арнайды жастар әнін.

Көтерілген отауы құтты болсын,

Ұзақ жасап екеуі болсын аман.

5 Тапсырма. Талдау.

Топта опера туралы біліміңізді ортаға салып, қысқаша қорғап беріңіздер.

Бағалау критерийлері:

Пәндік терминологияны кірістіріп берілген ақпаратты түсіндіру.

1 топ:

  • Опера дегеніміз не?
  • Опера қандай жанрға жатады?

2 топ:

  • Симфониялық оркестрдің операдағы рөлі қандай?
  • Операны көрсетуде қандай мамандықтар ат салысады?

3 топ:

  • Сіз қандай атақты операларды атай аласыз?
  • Әйгілі опера театрларын білесіз бе?

4 топ:

  • Операда не болуы маңызды?
  • Операдағы дауыс атаулары?

Үлестірмелі парақшадағы тапсырма-дидактика

А 4/А3 қағазы әр топқа, маркерлер.

Сабақтың соңы

2 мин.

Рефлексия

  • Сізге не ұнады?
  • Қай тапсырма қиын болды?
  • Әннің (хор) көңіл-күйін жеткізе алдыңыз ба?
  • Қай жерді жақсарту керек деп ойлайсыз?

Саралау оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Музыканы талқылауға арналған тапсырма барысында оқушыларға көмек көрсету.

Канонды орындаған кезеңде орындаушылық дағдылары жоғарырақ оқушылардың басқа оқушыларға көмекке келуі.

Хордың үзіндісін бір дауыста орындау.

Операларды талқылауға арналған тапсырмада бағалау критерийлеріне сүйеніп, топтардың жұмысын бір біріне бағалау арқылы тапсыруға болады.

Викторина тапсырмасында үлгіге қарап оқушылардың өз өздерін тексеруі.

Талдауға арналған тапсырмаларда мұғалім жағынан бақылау жүргізу.

Оқушылардың топта атқарылатын жұмыстарын қадағалау.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары /оқумақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақытты кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы солжақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу