Біз оркестрде ойнаймыз. Музыка, 3 сынып, сабақ жоспары. 4 - сабақ.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 3 бөлім: «Уақыт» Сабақ: 4 | ||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||||
Сыныбы: | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||
Сабақ тақырыбы: | Біз оркестрде ойнаймыз | |||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 3.1.3.4 - музыкалық жанрлар мен стильдерді анықтау және ажырату 3.1.2.3 - музыкалық штрихтарды қолдана отырып,аспаптарда ойнау дағдыларын көрсету | |||||||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар:
| |||||||||||
Бағалау критерийлері |
| |||||||||||
Тілдік мақсаттар:
| Оқушылар: аспаптық бағдарламалық музыканы талдай біледі. Пәндік лексика мен терминология: Оркестр Халық аспаптар оркестрі Симфониялық оркестр Музыкалық штрих Легато Стаккато Талқылауға арналған сұрақтар:
| |||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Қазақстандық патриотизм оқкшылар отырар сазы халық аспаптар оркестрімен танысады, қазақ музыкасын құрметтеп дәріптеуді үйренеді. | |||||||||||
Пәнаралық байланыстар | ||||||||||||
АКТ дағдылары | АКТ дағдылары сабақта ресурстарды көрсету мақсатында қолданылады. | |||||||||||
Бастапқы білім | Оқушылар жетіген аспабымен танысты, жетіген аспабының жетілдірілген түрін зерттеп өз ойларымен бөлісті. «Жетіген үні» әнін орындады. Аспаптық музыкаға импровизация жасады. | |||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||
Сабақтың басы 5 мин | Оқушылармен сәлемдесу 1 тапсыма. Ассоциация. Сабақ тақырыбы мен мақсаттарын анықтау - Оркестр сөзін естігенде қандай ассоциацаия пайда болады? Бір бір сөзден айтыңыздар Мұғалім оққушылардың айтқан сөздерін тақтаға жазып отырады.
Сабақ тақырыбы «Біз оркестрде ойнаймыз» деп аталды Бүгінгі сабақта біз
| |||||||||||
2 тапсырма. Музыка тыңдау және талдау Симфониялық және халық аспаптар оркестрінің бейнематреиалдарын көреміз.
/оқушылар музыкалық өлшем ді үйренген кезде осы полькаға сүйемелдеу жасағаны туралы естеріне түсірулері мүмкін./
Енді оркестрдің орындауындағы күйді тамашалайық.
Дирижер болу үшін қандай білім алу қажет? Өткен сабақта үйренген музыкалық өлшемдерді дирижерлеп көрейік. Мұғалім оқушыларға 2/4 3/4 музыкалық өлшемдерін дирижерлеу сеткасын көрсетеді және түсіндіреді. 3 тапсырма. Оркестр құру және дирижерлеу - Балалар, біз оркестр түрлерімен таныстық, аспаптарда орындайтын музыкалық штрихтарды да ойнап көрдік, енді бар аспаптарды біріктіріп балалар оркестрін құрайық. Қазір біз сіздермен үш топқа бөлінеміз. Оқушыларды 1ге, 2ге, 3ке деп санатып 3топқа біріктіру. Әр топқа музыкалық аспаптар, ағаш таяқшалар, қолдан жасалаған маракастар үлестіріліп беріледі. Әр топтың өзінің ойнайтын ырғақтық суреттемесі болады.
Оркестрде орындауды бастамас бұрын әр топқа өз ырғағын бірнеше рет қайталап алсын. Музыкаға сай әр топ кезекпен орындайды, сонан соң мұғалімнің көрсетуі бойынша екі топ, сонан соң үш топ бірге орындайды. Бірақ топтар бірігіп ойнаған уақытта әр топ өз ырғағын сақтау керек. | https://www.youtube.com/watch?v=s9II72ytjHE https://www.youtube.com/watch?v=zZ_J1s_JtBc 1.35 уақытына дейін https://www.youtube.com/watch?v=KbhQJomUeKA Құрманғазы «Адай» Металлофон «Летка енка» әуені | |||||||||||
Сабақтың соңы 5 минут | Рефлексия: Мен білдім! Мен түсіндім! Мен ойландым! Мен үйрендім! Мен таңқалдым! Мен орындадым! | |||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||
Аспаптармен сүйемелдеу жасау кезінде кейбір оқушыларға немесе топтарға орындалатын ырғақты қосымша түсіндіру | Бақылау Өзін өзі бағалау Бағалау критерийлері арқылы | Интерактив тақтасын кажет болмаған кезде өшіріп отыру | ||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақытты кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?