Рационал сандар. Математика, 6 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 6.1В Рационал сандар және оларға амалдар қолдану. (20 с) | Мектеп: | |||||||||
Мерзімі: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||
Сынып:7 | Қатыспағандар саны: | Қатысқандар саны: | ||||||||
Сабақ тақырыбы | Рационал сандар | |||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 6.1.2.9 Рационал сандарды координат түзуінде кескіндеу; | |||||||||
Сабақтың түрі | Жана материалдармен таныстыру сабағы | |||||||||
Сабақтың мақсаты | Рационал сандарды жазу және оқи алу дағдыларын қалыптастыру, координата түзуінде нүктемен кескіндей білу. Координата түзуінде нүктелердің координаталарын анықтау және керсінше берілген координатаны координата түзуінде анықтай білу. | |||||||||
Бағалау критерилері | Окушы: - рационал сандардың анықтамасын біледі; - координаталық түзуде бірлік кесінділерді анықтай алады; -рационал сандарды координаталық түзуде кескіндей алады; - координаталары бойынша нуктелерин табады; | |||||||||
Тілдік мақсаты | Оқушылар: Рационал сандар ұғымын түсінеді. Лексика және терминология: - рационал сандар сандар; - рационал сандар жиыны сандар; - координаталық түзу; - координаталық түзуде бірлік кесінді; Диалог және хатқа қолдануға болатын сөйлемдер: - ....санақ басын анықтаймыз; -....бірдей бөліктерге кесіндіні бөлу; -рационал сандар жиынынын белгіленуі....; - екі рационал сандардың қосындысы....; -екі рационал сандардың айырымы...; -екі рационал сандардың айырымы...; -екі ррационал сандардың көбейтіндісі...; | |||||||||
Құндылықтарды дарыту | Жауапкершілік. Құрмет. | |||||||||
Пән аралық байланыс | Физика | |||||||||
ИКТ қолдану дағдысы | Презентация | |||||||||
Бастапқы білім | Жай бөлшек, ондық бөлшек, периодты бөлшек, натурал сандар, аралас сандар және осыларға амалдар қолдану. | |||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||
Сабақтың жоспарланғанкезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||
Сабақтың басы 5 мин | Салемдесу Уй жұмысын тексеру Сабақ мақсаттарын анықтау | |||||||||
Жаңа тақырып 20 минут | Жаңа тақырыпты меңгеру Координаталық сәуледегідей, бөлшектерді координаталық түзуде кескіндеу ол бірлік кесінділерді белгілеуден басталады. Ең жеңіл нұсқасы бөлшектің бөліміне қарай бірлік кесінділерді кескіндейміз. Мысалы: координаталық түзуде аралас сандарды және бөлшектерді дұрыс кескіндеп орналастыру керек ретімен. Бірлік кесінді ретінде үш клетка аламыз. Демек бір клетка 1/3 бөлшекке тең,екі клетка— 2/3, ал үш клетка — 1.
Егер координата түзуінде бөлімі 4 болатын бөлшекті орналастыру керек болса, онда бірлік кесіндіні 4 клеткадан тұратын етіп алған жөн:
Егер бөлімі 6 болса, онда 6 клеткадан тұратын бірлік кесінді аламыз:
Демек бұл жағдайда тек бөлімі 6 болатын ғана бөлшектер емес, сондай ақ бөлімі 3 және 2 болатын бөлшектерді орналастыруға болады. Координата түзуінде бөлшектерді кескіндеу: 1) бірлік кесіндіні бөлшектің бөліміне қарай құрамыз; 2) алымына қарай сонша бөлік аламыз. | http://www.for6cl.uznateshe.ru/drobi-na-koordinatnoj-pryamoj/ | ||||||||
Білімді жүйелеу Жеке жұмыс 15 мин | Қайталауға және жаттығуға арналған тапсырмалар: Тапсырма 1
M нүктесінің координатасын табыңыз. Оқушы - М нүктесінің координатасын табады Тапсырма 2 Қай нүктенің координатасы 0,5? Оқушы - нүктені координатасы бойынша табады Тапсырма 3 Қай нүкте нөлден алыс жатыр: A(−8) немесе B(7)? Учащийся - нүктелердің координаталық түзуде орналасуын біледі; -қай нүкте нөлден алыс жатқанын анықтайды. Тапсырма 4: Координаталық түзуде келесі нүтелерді белгілеңдер А(2); В(6,2); С(0); D(-2,2); E; F. Оқушы - Координаталық түзу сызады; - координаталық түзуде нүктелердің координаталары арқылы анықтайды. Тапсырма 5: Координаталық түзуде мына нүктелердің және 5,2арасында қанша бүтін сан бар екенін анықтаңыз. Оқушы - координаталық түзу сызады; - координаталық түзуде нүктелердің координатасы бойынша белгілейді. - барлық бүтін санларды табады. - бүтін сандардың санын анықтайды | http://xn--i1abbnckbmcl9fb.xn--p1ai/%D1%81%D1%82%D0%B0%D1%82%D1%8C%D0%B8/415471/ | ||||||||
Сабақтың соңы Рефлексия. 5 минут | Мұғалім сабақ критерилерін қайталайды: Бүгінгі сабақтың мақсаты қандай болды?
Рефлексия.
Үй тапсырмасы: Тапсырма 1 Координаталық түзуде келесі нүктелерді белгілеңдер А(3); В(2,1); С(-4); D(-3,8); E(0,8); F. Тапсырма 2 Келесі сандардың кері сандарын табыңдар: -210; 22; 38; -14; -2,2; 0,5; | |||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||
Топтық жұмыста өз-өзіне сенімсіз оқушылар анағұрлым өздеріне сенімді оқушылармен жұмыс істеу барысында, тапсырманы орындау жолдарын бақылап, үйренеді. | Оқушыларды сұрақтар қою арқылы бағалаймын. Бағалау критерийі бойынша жұптар бін-бірі бағалайды. Сабақ соңында оқушылар өздерінің жеткен жетістіктері жайлы өзін – өзі бағалайды. | Сабақты бекіту кезеңінің алдында слайдқа қарағандықтан «көз жаттығуын» жасатамын. | ||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? | ||||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру