Рационал сандарды салыстыру. Математика, 6 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 6.1В Рационал сандар және оларға амалдар қолдану | Мектеп: НЗМ ХББ Атырау қаласы | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Шамеденова Л.Х. | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 6 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Рационал сандарды салыстыру. | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 6.1.2.8 бүтін сандарды салыстыру; 6.1.2.12 рационал сандарды салыстыру. | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар:
| |||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Оқушылар:
| |||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар:
Пәнге қатысты лексика мен терминология:
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:
| |||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Топтық, жұптық тапсырмаларды орындағанда ынтымақтастық құндылықтарын дарыту. Академиялық әділдікті сақтау және қолдау, өзара жауапкершілікті қалыптастыру, өмір бойы білім алу. | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Бұл бөлімде алынған білім оқушыларға күнделікті өмірде есеп-қисап жасауда көмек болады, сонымен қатар рационал сандарға амалдар қолдану дағдылары қажет ететін пәндерді жетік меңгеруге ықпал етеді. | |||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Оқушылардың ActiveBoard белсенді тақтаны қолдану дағдыларын қалыптастыру, жетілдіру. | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Координаталық сәуле туралы ұғым. Ондық және жай бөлшектерге арифметикалық амалдарды орындай алу. Жай және ондық бөлшектерді координаталық сәуледе кескіндей алу. | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 0 – 3 мин 3 – 8 мин | Ұйымдастыру кезені. Бірлескен оқу ортасын құру. Әр оқушы бір сөзбен бүгінгі сабақтағы өзінің оқу мақсатын сипаттайды. Үй тапсырмасын тексеру. Салыстырыңыз: 1) – 3,7 > – 9,3 2) > Өткенді қайталау. Математикалық диктант. 1. Координаттық түзуде төмендегі нүктелерді белгілеңіз: – 4; – 2; 5; 1; . 2. Рационал сандарды салыстыру ережелерін пайдаланып, дұрыс салыстыру таңбасын қойыңыз: а) – 4 … 0; б) – 2,5 … 0; в) … 0. 3. Сөйлемді аяқтап, қорытынды шығарыңыз: Нөл саны кез келген теріс саннан .................................. Өзара ауызша бағалау жүргізу. | http://festival.1september.ru/articles/505059/ Қосымша 1 Слайд 4 | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 8 – 18 мин 18 – 28 мин 28 – 30 мин 30 – 31 мин 31 – 38 мин | Есептер шығару. Сыныппен жұмыс. №1. Есептеңіз: …; …; … №2. Салыстырыңыз: а) ; б) ; в) . №3. ∗ орнына қандай сан қойғанда, дұрыс теңсіздік шығады? −68,46<−∗8,46 №4. аралас саны қандай бүтін сандар арасында орналасуы мүмкін? №5. a және b оң сандар, ( a > b), m және n теріс сандар ( m > n). Сандарды салыстырыңыз: , , . Өзін – өзі бағалау мұғалімнің бақылаумен жүргізіледі. Жұптық жұмыс. № 1. Келтірілген үш жағдайдың дұрыс немесе дұрыс емес екенін тексеріңіз. Бірінші: Кеше ауа температурасы − 27°С болған, ал бүгін термометр − 20°С көрсетіп тұр. Бүгінге қарағанда кеше салқын болған. Жауапты теңсіздік, модуль арқылы дәлелде, сәйкес ережені айтып шығыңыз. Жауабы: − 27 саны − 20 санынан кіші немесе − 27 < − 20. Егер сандардың модульдерін салыстыратын болсақ, онда: |−27|>|−20| 27>20 Екі теріс таңбалы сандардың арасынан модулі үлкен сан артық болады
Екінші. Кеше термометр − 4°С көрсетті, ал бүгін температура 0°С дейін көтерілді. Бүгінге қарағанда кеше салқын болған. Жауапты теңсіздік арқылы дәлелде, сәйкес ережені айтып шығыңыз. Жауабы: − 4 саны 0 санынан кіші немесе – 4 < 0. Нөл саны кез келген теріс санынан артық.
Үшінші: Кеше термометр − 7°С көрсетті, ал бүгін температура 3°С дейін көтерілді. Бүгінге қарағанда кеше салқын болған. Жауапты теңсіздік арқылы дәлелде, сәйкес ережені айтып шығыңыз. Жауабы: − 7 саны 3 санынан кіші немесе – 7 < 3. Кез келген теріс саны кез келген оң санынан кіші.
№2. Сандарды өсу ретімен орналастырыңыз: 4,4; − 3,5; 3,48; 0; − 0,5; 4,01; 3,49; − 5,9. №3. Қайсысы ең үлкен сан: −9; −30; 9? №4. −11,35 және −11,34 сандары берілген. Қайсысы ең кіші? Дайын жауап бойынша жұптар бір - бірін бағалайды. Өз бетімен жұмыс. Салыстырыңыз: −24,7 ..... −20,9; < ..... ; < .... ; > −24,7 ...... 0; < ...... 0; < ....... 0; < 2 ......0; > −24,7 .......1; < ....... ; < .... ; < Өзін-өзі бағалау жүргізу. Тақырыптық тест тапсырмасын орындау: 1. Дұрыс теңсіздікті табыңыз: А) -52 < -32; Б) 9 < -42; В) 0 <-19; Г) -5 > -2.
А) 7 > 0; б) -10 > -4; в) 11 > -12; г) 0 > -35. 3. Координаталық түзуде берілген сандардың қайсысы сол жаққа қарай орналасады? А) -20; Б) ; В) 30; Г) 0. 4. Координаталық түзуде берілген сандардың қайсысы оң жаққа қарай орналасады? А) 16; Б) I-34I ; В) -40; Г) 0. 5. Координаталық түзуде берілген сандар арасында неше натурал сан бар? 1,6 және 4,9? А) 1; Б) 2 ; В) 3: Г) 4. 6. Координаталық түзуде берілген сандардың қайсысы 7 – ге жақынырақ орналасқан? А) 4,2 Б) 2,4; В) 5,6; Г) 1,8. 7. – 7,7 саны қай сандардың аралығында орналасқан? А) -8 ж -7 Б) -7 ж -6 В) -8 ж -9 Г) -7 ж 0. 8. Қарама – қарсы сандарды табыңыз: А) 0 ж 5; Б) 5 ж - ; В) 5 ж ; Г) 7 ж -7. 9. Табыңыз: А) 0; Б) -2,52; В) -2,52 ж 2,52; г) 2,52. 10. Берілген сандардың қайсысының модулі ең үлкені? А) -2,6 ; Б) 53,26; В) -53,72; Г) 7,8. 11. -40, 10 және -20 берілген сандарды өсу ретімен жазыңыз: А) -20, -40, 10; Б) 10, -40, -20; В) -20, 10, -40; Г) -40, -20, 10. 12. Салыстырыңыз: және . А) < ; Б) > ; В) = Г) салыстыру мүмкін емес. 13. х – ті табыңыз, егер = 12,3. А) -12,3 ж 12,3; б) 12,3; в) 0; г) -12,3. 14. -9,8 санының модулі неге тең? А) -9,8; б) 9,8; в) 0; г) 9,8 ж -9,8. Жауаптары:
«Карусель» әдісімен бағалау жүргізіледі. | Қосымша 2 Слайд 5 Қосымша 3 Слайд 6 Қосымша 4 Слайд 7 А.П.Ершова В.В.Голобородько Математика 6 класс М 2010 г. ISBN 978-5-89237-316-6 Қосымша 5 Слайд 8 | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 38 – 40 мин | Қорытындылау Тақырып бойынша оқушылардың пікірін тыңдау. Үй тапсырмасы: 1. Координаттық түзуде төмендегі нүктелерді белгілеңіз: ; – 1; 2; – 4,5. 2. Рационал сандарды салыстыру ережелерін пайдаланып, дұрыс салыстыру таңбасын қойыңыз: а) –1 … ; б) … – 4,5; в) –1 …– 4,5. 3. Сөйлемді аяқтап, қорытынды шығарыңыз: Екі теріс таңбалы сандарды салыстырғанда, модулі .............. сан артық болып саналады. Рефлексия: Өзінді бағала!
| Қосымша 6 Слайд 9 | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы. | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ үрдісінде ұсынылған тапсырмалар біртіндеп күрделеген. Оқушының ойлау қабілетін шыңдау барысында өз бетімен орындайтын тапсырмасы ұсынылады. | Сабақ барысында бірін-бірі бағалау,өзін өзі бағалау, мұғалімнің бағалауы жүргізіледі. Әр жұмыстан кейін кері байланыс жасап отыру. | Дұрыс отыруын қадағалау, жұмыстану кезінде емін еркін қозғалыста болу, бір – біріне кедергі жасамауды ескеру. | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Top of Form
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру