Ондық бөлшектерді дөңгелектеу. Математика, 5 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 5.3В Ондық бөлшек және оларға амалдар қолдану. | Орал қаласындағы физика-математика бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі | ||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: АбылхасановаМ.М. | ||||||||||
Сынып: 5 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||||
Сабақ тақырыбы | Ондық бөлшектерді дөңгелектеу. | ||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 5.1.1.15 санның жуық мәні ұғымын меңгеру; 5.1.2.32 ондық бөлшектерді берілген разрядқа дейін дөңгелектеу; | ||||||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар: -ондық бөлшектерді дөңгелектейді; құрамында ондық бөлшектері бар сандық тізбектерді құрастырады және толықтырады - ондық бөлшектермен берілген мәтін есептерді шығара алады; - ондық және жай бөлшектермен берілген сандық өрнектердің мәнін таба алады. | ||||||||||
Бағалау критерийлері | Білу: санның жуық мәні ұғымын біледі; Түсіну: ондық бөлшектердің жуық мәнін табу ережесін тұжырымдай алады; Қолдану: Ондық бөлшектердің жуық мәнін табу ережелерін пайдаланып, есептеулерді дұрыс жүргізе алады; Талдау: Ондық бөлшектерді дөңгелектеудің маңыздылығын түсініп, зерттеу есептеулеріне талдау жасай алады. | ||||||||||
Тілдік мақсаттар | Пәнге қатысты лексика мен терминологияДиалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: бүтін бөлік, бөлшек бөлік; ондық бөлшек; үтірмен ажыратылатын таңбалар саны;үтірден кейінгі таңбалар саны;ондық, жүздік, мыңдық және т.с.с. үлестер;жоғары (үлкен) разряд; төменгі (кіші) разряд;разрядтық бірліктер;ондық таңбалар, сандарды дөңгелектеу.- жай бөлшекті ондық бөлшек түрінде жазу үшін ... керек; ондық бөлшекті қандай да бір разрядқа дейін дөңгелектеу үшін керек. | ||||||||||
Құндылықтарды дарыту
| Топтық жұмыс арқылы оқушылар бір – бірін сыйлауға, төзімділікке, ұйымшылдыққа бейімделеді.Басқаның ойын түсіну. Өз ойын дәлелдеу құндылықтары дамиды. | ||||||||||
Пәнаралық байланыстар | физикалық мазмұндағы есептерді шығару барысында жуықтап есептеулер жүргізіп, сандарды дөңгелектеуді пайдаланады. | ||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Калькулятормен есептеу дағдылары дамиды | ||||||||||
Бастапқы білім | Жай бөлшектерге арифметикалық амалдар қолдану дағдыларының болуы. | ||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||
Сабақтың басы 5 мин |
А) оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру Б) Бүгінгі сабақтың мақсатымен таныстыру С) қажетті білімдерін еске түсіріп, жинақтау мақсатында ауызша тапсырмалар: 1. Презентация арқылы ауызша жаттығулар орындау. Мақсаты: Натурал сандарды және Ондық бөлшектерді дөңгелектеу тақырыбындағы білімдерін жинақтау Натурал сандарды жуықтау ережелерін еске түсіреді, сандарды жуықтауға берілген жаттығуларды орындайды. Дағды: Білу және түсіну. Қолдану. Бағалау: Мұғалімнің мадақтауы, қолдау көрсетуі. | презентация Слайд 2 Слайд 3,4 | |||||||||
Сабақтың ортасы Жеке жұмыс-6 мин Қалыптастырушы бағалау 10 мин Жұптық жұмыс. 5 минут Графикалық диктант 6 минут Деңгейлік тапсырмалар 8 мин
| Оқушылар сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды. (Экранда көрсетіледі) Ондық бөлшекті дөңгелектеу
Мақсаты: Ондық бөлшектерді дөңгелектеу тақырыбындағы білімдерін бекіту Дағды: Қолдану. http://learningapps.org/2255038 математикалық ойындағы «бос орынды толтырыңыз» тапсырмаларды орындайды Оқушылар іс-әрекеті: Тапсырманы ноутбуктарда орындайды. Бағалау: Оқушы тапсырманы орындап болған соң қорытындысын экраннан көреді. Мұғалім: қолдау көрсетеді, нұсқау береді.
Мақсаты: Оқушылардың ондық бөлшектерді дөңгелектеуді қаншалықты меңгергенін байқау. Бағалау критерийлері:
https://www.youtube.com/watch?v=7M7Qv8pGPNM Көзге арналған жаттығулар
Мақсаты: Проблемалық жағдай туғызу арқылы ойлануға дағдыландыру Дағды: талдау Оқушыларға тапсырмалар ұсынылады: Слайд №7
Мұғалім: пікірін айтады.
Мақсаты: оқушының теориялық сауаттылығын тексеру. Дағды: білу және түсіну Бағалау: Слайдтағы дайын жауап арқылы өз – өздерін бағалайды. Жауабы: V_VVV_V 7. Тақырыпты бекіту. Деңгейлік тапсырмалар. Жеке жұмыс. /Қосымша 3/ Мақсаты: Дағды: 1-деңгей: Қолдану; 2-деңгей: Талдау; 3-деңгей: Зерттеу. Оқушыларға қиындығы әр түрлі үш деңгейлі тапсырмалар беріледі. /Қабілеттеріне қарай тапсырмаларды орындайды. Тапсырмаларды дұрыс орындаған жағдайда, уақыты жетіп жатса келесі деңгей тапсырмаларын орындауға болады./ Бағалау: Оқушылар бір-бірін бағалайды. | Қосымша №1 http://learningapps.org/2255038
Т.А.Алдамұратова, Е.С.Байшоланов 5 сынып математика Дидактикалық материалдар математика 5 сынып (Зубарева, Мордкович): Рудницкая В.Н. - 2017 год. ... Учебник по математике 5 класс: Никольский С.М., Потапов М.К. - 2015 год. Қосымша №3 слайд 5 Қосымша №2 | |||||||||
Сабақтың соңы 5 мин | 8. Үйге тапсырма: № 1508, № 1509 ( Т.Алдамұратова) 9. Сабақты қорытындылап, рефлексия жүргізу. Өзін-өзі бағалау. Мақсаты: Оқушылардың ондық бөлшектерді дөңгелектеуді білетіндіктеріне, сабақтың мақсатына жеткендеріне көз жеткізу. Оқушылар іс-әрекеті: Сабақтан алған білімдерін қорытындылап, келесі сұрақтарға жауаптар күтіледі. (Ауызша) - Бүгінгі сабақ мақсаты қандай еді? - Ол мақсат орындалды ма? Неге? Бағалау парағын толтырады. /Қосымша№4/ Бағалау: Мұғалім оқушылардың жауаптары мен жұмыстарын мадақтап, жігерлендіреді. | Қосымша №4 | |||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||
оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу түрінде болады, | Бір –бірін бағалаужәне өз-өзін бағалау болады | Денсаулық сақтау технологиялары. Көзге арналған жаттығулар жасалады.Интерактивті тақтаға қатысты қауіпсіздік техникалары сақталады. | |||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Қосымша№1
Бос орынды толтыр
I нұсқа
- 2,4* ≈ 2,5;
- 53,435* ≈ 53,436
- 283,*65 ≈ 283,5
II нұсқа
- 9,35 * ≈ 9,35;
- 28,73 * ≈ 28,73;
- 3*9,746 ≈ 310
III нұсқа
- 44,98 * ≈ 44,98;
- 14,67 * ≈ 14,68;
- 543,*97 ≈ 543,90
Мазмұнды есеп
- 1 нұсқа
Жердің радиусы 6371 км. Марс планетасының радиусы Жкер радиусының 0,53-іне тең. Марс планетасы радиусының ондық үлестерге дейін дөңгелектенген жуық мәнін жазыңдар.
Жауабы: 6371*0,53=3376,63≈3376,6
2 нұсқа
Эскалатордың ұзындығы 150м. Ол жолаушыны 3,2 минутта жоғарғы қабатқа көтереді. Эскалатордың жылдамдығының ондық үлестерге дейінгі дөңгелектенген жуық мәнін жазыңдар.
Жауабы: 150/3,2=46,875≈46,9
3 нұсқа
Қазақстандағы ауданы жағынан ең үлкен облыс-Қарағанды облысы. Оның ауданы 428 мың кв.км. Қарағанды облысының ауданы шамамен неше жүз мың квадрат километр?
Жауабы: 428мың кв.км≈400мың кв.км
Қосымша №2
Графикалық диктант
«Біліміңді сынап көр» ( графикалық диктант), «иә» болса «V» , «жоқ» болса «-» белгісін қойыңыз.
- Ондық бөлшектер бүтінге дейін, ондық үлестерге дейін, жүздік үлестерге дейін және т.с.с дөңгелектенеді
- Санды дөңгелектегенде сан өзінің дәл мәніне ие болады.
- Санды оған жақынырақ натурал санмен немесе нөлмен алмастыруды осы санды бүтінге дейін дөңгелектеу деп атайды.
- Егер нөлдермен алмастыратын немесе алынып тасталынатын бірінші цифр 5,6,7,8,9 цифры болса, онда оның сол жағындағы цифр 1 –ге арттырылады.
- Санды дөңгелектеген кезде оның дәл мәніне барынша жақын мәні алынады.
- Ондық бөлшектерді дөңгелектегенде бөлшек бөлікте қалған цифрлардың соңғысы 0 болып келсе, онда оны алып тастауға болады.
- Егер нөлдермен алмастырылатын немесе алынып тасталынатын бірінші цифр 0,1,2,3,4 цифры болса, онда оның сол жағындағы цифр өзгермейді.
Қосымша №3
1-деңгей
Эскалатордың ұзындығы 150м. Ол жолаушыны 3,2 минутта жоғарғы қабатқа көтереді.Эскалатордың жылдамдығының ондық үлестерге дейінгі дөңгелектенген жуық мәнін жазыңыз.
2-деңгей
1кг кәмпиттің бағасы 680тг. Егер 560 г кәмпит сатып алынса, сатушыға шамамен неше теңге ақша төлеу керек? Жауабын бірліктерге дейін дөңгелектеңіздер.
3- деңгей
Автомобиль 21,45 м/с жылдамдықпен 46 секунд жүрді. Оның доңғалағының шеңберінің ұзындығы 2,3м. Осы қашықтықты жүргенде оның доңғалағы неше рет айналады? Жауабын ондықтарға дейін дөңгелектеңдер.
Қосымша №4
Бағалау парағы
Жоқ | Жақсы емес | Жақсы | Өте жақсы, қателеспей орындаймын | |
Ондық бөлшекті дөңгелектеу алгоритмін білемін | 0 | 1 | 2 | 3 |
дөңгелектеу алгоритмін қолдану | 0 | 1 | 2 | 3 |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?