Ондық бөлшектерді дөңгелектеу. Математика, 5 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 5.3В бөлім Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану | Мектеп: Орал қаласындағы физика-математика бағыттағы Назарбаев Зияткерлік мектебі | |||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Балгалиева Жанаргул Халыковна | |||||||||||||||||
Сынып: 5 сынып /4 сабақ | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Ондық бөлшектерді дөңгелектеу | |||||||||||||||||
Сабақтың түрі | Жаңа тақырыпты бекіту | |||||||||||||||||
Оқу мақсаты | 5.1.2.32 ондық бөлшектерді берілген разрядқа дейін дөңгелектеу; | |||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылардың : ондық бөлшектерді дөңгелектеу ережелерін практикада кеңінен қолдануларын, еске сақтау мен зейінділік қабілеттерін дамыту. | |||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
| |||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар: -ондық бөлшектің жуық мәнін есептеу ережесін түсініп,тұжырымдай алады; -ондық бөлшекті дөңгелектеуді түсіндіреді; Пәнге тән лексика мен терминология: - бүтін бөлік, бөлшек бөлік; - ондық бөлшек; - ондық, жүздік, мыңдық және т.с.с. үлестер; - разрядтық бірліктер; - сандарды дөңгелектеу. Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: - ондық бөлшекті қандай да бір разрядқа дейін дөңгелектеу үшін ... керек. - ондық бөлшекті жуықтап артығымен (кемімен) мәнін алу үшін.... Сөздік Ондық бөлшек-десятичная дробь - decimal fractions Ондық бөлшекті дөңгелектеу-округление деятичной дроби- rounding of an active fraction; Жуықтап артығымен алынған мән- приближенное значение с избытком- аpproximate value with excess; Жуықтап кемімен алынған мән- приближенное значение с недостатком- аpproximate value with a defect; | |||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту
| Оқушылардың: - көшбасшылық,жауапкершілік сезімдерін дамыту. - белсенділігін арттыру; - сыни тұрғысынан ойлау қабілетін қалыптастыру; - уақытты ұтымды пайдалануға тәрбиелеу; | |||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Пәнішілік байланыс, информатика, жаратылыстану | |||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Онлайн оқулықтар, тест, бағдарламалар | |||||||||||||||||
Бастапқы білім | Ондық бөлшектер,ондық бөлшектерді салыстыру, ондық бөлшектерді дөңгелектеу ережелері, жуықтап артығымен алынған мән, жуықтап кемімен алынған мән, т.б. | |||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||||
Сабақтың басы 1 минут
2 минут
2минут
4 минут
3 минут
| І .Ұйымдастыру:
1.2. Сабақтың тақырыбын, мақсатын айқындау. Оқушылар: 5.1.2.32 Ондық бөлшектерді берілген разрядқа дейін дөңгелектеуді меңгереді. Бағалау критерийлері: Оқушылар: Білу: санның жуық мәні ұғымын біледі; Түсіну: ондық бөлшектердің жуық мәнін табу ережесін тұжырымдай алады; Сыни ойлау: ондық бөлшектің артығымен және кемімен жуық мәнін табуды ажырата алады; Қолдану: Ондық бөлшектердің жуық мәнін табу ережелерін пайдаланып, есептеулерді дұрыс жүргізе алады; Талдау: Ондық бөлшектерді дөңгелектеудің маңыздылығын түсініп, зерттеу есептеулеріне талдау жасай алады
Өте жақсы Жақсы Қанағаттандырарлық -Тапсырма қатесіз орындалды, тұжырым дұрыс жасалды,белсенді; -Тапсырма қатесіз орындалды, тұжырымдама қатемен жасалды; -Тапсырма қатесіз орындалды, мүлдем тұжырым жасалмады ІІ.Қайталау: 2.1. «Ойлан.Тап.Құрастыр» /Қосымша №1 / топтық жұмыс Тақырыбы: Ондық бөлшекті дөңгелектеу http://LearningApps.org/2939858 2.2. Қосымша №2 «Жұптас. Ойлан.Есепте» /Қосымша №2 /Жұптық жұмыс Тақырыбы: Ондық бөлшектерді дөңгелектеу https://create.kahoot.it/create#/edit/3fdf63e8-4e79-4cee-b334-21ea163b85e7/overview Оқушылар үшін: https://kahoot.it Game PIN:9465508
Мақсаты: Оқушылардың ондық бөлшектерді дөңгелектеудің ережелерін қолдану деңгейін саралау. Тексерілетін дағдылар: білу, түсіну, қолдану Түсіндірме: шапшаңдықпен дұрыс жауап ұсыну керек Құралдары: ноутбук Бағалау: бағдарламалық бағалау 2.3.Үй тапсырмасын тексеру. Орындалуы: Әр жұп бір-бірімен дәптерлерін алмастыра отырып, тапсырмалардың орындалуын тексереді. Мұғалім орындалған тапсырмалар бойынша қорытынды жасайды. | Презентация, Интербелсенді тақта Кеспе карточкалар | ||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 5 минут 7 минут 15 минут | ІІІ. Мәселе қою: Оқушы дәптерімен жұмыс Тапсырма№1, 2 /Тапсырмаға байланысты оқушылардың ой-пікірлері тыңдалады. Тапсырма №3,4 /Жұптық жұмыс Мақсаты: Оқушылардың ондық бөлшектерді дөңгелектеу ережелерін қаншалықты қолдана алатындығын саралау. Тексерілетін дағдылар: білу, түсіну, қолдану, сыни ойлау,талдау Түсіндірме: оқушылар ұсынылған тапсырманы өздеріне берілген жұмыс дәптерлеріне орындайды. Тапсырманың орындалуын жұптаса отырып талдайды.Туындаған кедергілерді ортаға салады. Бағалау: өзара бағалау Тапсырма №5 /Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма. Жеке жұмыс Мақсаты:Оқушылардың ондық бөлшектерді дөңгелектеу барысында алған білімдерін қолдану деңгейін, білім дағдыларын саралау. Түсіндірме: Оқушыларға деңгейлік тапсырмалар ұсынылады. Жетістік критерий кестесі арқылы оқушылардың тапсырманы орындауы мен мақсаттың игерілу деңгейі тексеріледі. Орындалуы: Оқушылар тапсырманы жұмыс дәптерінде жеке орындайды. Тексерілетін дағдылар: білу, түсіну, сыни ойлау,қолдану Бағалау : М-О, өзін-өзі реттеу (оқушылар интербелсенді тақтада ұсынылған жауап арқылы көршісімен дәптерлерін алмастыра отырып жұмыстың орындалуын тексереді, бағалайды) | [1]. Алдамұратова Т.А., ЖББ, 5-сыныбына арналған оқулық, 2-бөлім, 2015 ж http://online.anyflip.com/qmwb/evzk/mobile/index.html [2].www.tlsbooks.com [3]. Э.Г.Гельфман. Деястичные дроби. [4]. Совайленко В.К.Система обучения математике в 5-6 классах.Кн.для учителя: Из опыта работы | ||||||||||||||||
Сабақтың соңы 2 минут 2 минут
2 минут | Сабақты нәтижелеу: Қайталау және жұмыс дәптері бойынша оқушылардың іс-әрекеттерін сараптау.Оқушылардың жетістіктерін мадақтау.Сабақты қорыту оқушыларға таратылған фишкалар негізінде тиісті ұпайлар қойылған кесте бойынша жүзеге асырылады. Бекіту сұрақтары: -Ондық бөлшекті дөңгелектеу дегеніміз не? -Ондық бөлшекті дөңгелектеу ережесін тұжырымдаңыздар? -Артығымен алынған жуық мәні деп өандай мәнді айтады? -Кемімен алынған жуық мәні деп қандай мәнді айтады? -Ондық бөлшекті жуықтаудың өмірдегі орны қаншалықты деп ойлайсыз? Үйге тапсырма: 1.Шағын жоба: «Ондық бөлшекті дөңгелектеудің маңызы» 2.Қайталау сұрақтары Рефлексия (Бұрышына өз бағамдарын толтыру)
| |||||||||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы, құндылықтармен байланыс | ||||||||||||||||
Қабілетті оқушыларға деңгейлік тапсырмалар ұсыну керек. Оқушылардың тапсырмаларды орындауға және диалогтарға қаншалықты қатысатындығын бақылау жолымен бағалау қажет. | Тақырыпқа сай өткен материалдар бойынша оны білу және қолдану, сыни тұрғысынан ойлау дағдылары бағалану керек. | Оқушыларда жұптаса және топтық жұмыс арқылы ұжымдық қарым-қатынас мәдениеті орнығады. Өзара ой бөлісу және өз-өзін бағалау құндылықтарына ие болады. АТҚ жұмыс атқарғанда қауіпсіздік ережелерін сақтауды қадағалау | ||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Қолданылған әдебиеттер тізімі:
[1]. Алдамұратова Т.А., ЖББ,5-сыныбына арналған оқулық, 2-бөлім, 2015 ж
http://online.anyflip.com/qmwb/evzk/mobile/index.html
[2].www.tlsbooks.com
[3].Э.Г.Гельфман. Деястичные дроби.Рабочая тетрадь по математике.Томск.
[4]. Алдамұратова Т.А.Есептер жинағы: http://online.anyflip.com/qmwb/evzk
[5].Совайленко В.К.Система обучения математике в 5-6 классах.Кн.для учителя: Из опыта работы.-
М:Просвещение, 1991.-480с:ил.-ISBN 5-09-002989-x
[6].Интернет ресурстары, таныстырылымдар
Қосымша №1 http://LearningApps.org/2939858
Қосымша «Жұптас. Ойлан.Есепте» /Қосымша №2 /Жұптық жұмыс
Тақырыбы: Ондық бөлшектерді дөңгелектеу
https://create.kahoot.it/create#/edit/3fdf63e8-4e79-4cee-b334-21ea163b85e7/overview
Оқушылар үшін: https://kahoot.it
Join at kahoot.it with Game PIN:9465508
Қосымша №3 Жұмыс дәптері Оқушының аты-жөні:________________
Тақырыбы: Ондық бөлшектерді дөңгелектеу
Оқыту мақсаты: 5.1.2.32 ондық бөлшектерді берілген разрядқа дейін дөңгелектеу.
Дағдылар | Оқушы: | Тапсырма |
Білу | санның жуық мәні ұғымын біледі; | №1-5 |
Түсіну | ондық бөлшектердің жуық мәнін табу ережесін тұжырымдай алады; | №1-2 |
Сыни ойлау | ондық бөлшектің артығымен және кемімен жуық мәнін табуды ажырата алады; | №1-3 |
Қолдану | Ондық бөлшектердің жуық мәнін табу ережелерін пайдаланып, есептеулерді дұрыс жүргізе алады; | №1-5 |
Талдау | Ондық бөлшектерді дөңгелектеудің маңыздылығын түсініп, зерттеу есептеулеріне талдау жасай алады. | №1-5 |
Тапсырма №1 (А) Сан осінде орналасқан нүктелерге сәйкес сандарды жазыңыз:
Тапсырма №2(В) Бос жерлерді қажетті сөздермен толықтырып жазыңыз:
1.Дөңгелектелетін үлес разрядының оң жағындағы барлық ____________ жазбай алып тастау керек.
2.Егер алынып тасталынатын бірінші цифр 0,1,2,3,4 цифрлары болса, оның _____ жағындағы цифрды өзгертпеу керек. Ондық бөлшек _______________ жуықталынған мәніне ие болады.
Мысал келтіріңіз:
3.Егер алынып тасталынатын бірінші цифр 5,6,7,8,9 болса, онда _______ жағындағы цифрды сол үлес разрядының бір бірлігіне арттыру керек. Ондық бөлшек ______________ жуықталынған мәніне ие болады.
Мысал келтіріңіз:
4.Бөлшекті оған жақынырақ натурал ________ немесе ___________алмастыруды бөлшекті бүтінге дейін дөңгелектеу деп атайды.
Мысал келтіріңіз:
Тапсырма №3 (В) Берілген санның қандай разрядқа дейін дөңгелектеніп жазылғанын анықтаңыз:
1 | ||
2 | ||
3 | ||
4 |
Тапсырма №4 (В тобы) Берілген санды дөңгелектеңіз:
1 | Центнерге дейінгі дәлдікпен | ||
2 | Километрге дейінгі дәлдікпен | ||
3 | Килограммға дейінгі дәлдікпен | ||
4 | Метрге дейінгі дәлдікпен |
Тапсырма№5 (С тобы)
№ | Мәліметтер | Тапсырмалар | ||||
1 | Қожа Ахмет Яссауи кесенесі – сәулеттің көрнекті ескерткіші, ортағасырлық сәулет өнерінің жарқын үлгісі. Яссауи сәулет кешені өз қабырғаларында міндеті бойынша түрлі орын-жайларды, сарайлар мен ғибадат-ханалар кешенін біріктірген темір уақытындағы сәулет өнерінің жауһары. ЮНЕСКО дүниежүзілік мұра тізіміне қосылған Қазақстан-дағы бірінші құрылыс. Оңтүстік-Қазақстан облысындағы Түркістан қаласында орналасқан. /http://culturemap.kz/kk/object/mavzoleiy-hodji-ahmeta-yasavi/ |
| ||||
2 | Еліміздің жер койнауынан Менделеев кестесіндегі 105 элементтің, оның 70-інің мол қоры барланған және 60-тан астамы өндіріледі. 6 мыңға жуық пайдалы қазбалар кен орындары ашылған. Энергетика және минералдык ресурстар министрлігі маман-дарының мәліметі бойынша (2007) республика дүние жүзінде уран, хром және марганец қоры жөнінен - екінші орында, мырыш, молибден, корғасын, мыс, вольфрам және алтын корынан - алғашкы бестікте, ал мұнай, темір және калайы қорынан - алғашкы он орынның біріне ие. Қазақстан Еуразия континентінде хром қорынан ең бай ел, ал марганец қорынан бүкіл ТМД-да басым ел. Алтын корынан Қазақстан дүние жүзі бойынша 5-орында, ал ТМД бойынша Ресей мен Өзбекстаннан кейінгі 3-орында. ТМД көлеміндегі мыс пен қорғасын корының жартысынан астамы, мырыштың 70%-ынан астамы Қазақстанда шоғырланған. | Атомдық массасы: | Төмендегі мәліметтермен жұмыстаңыз | |||
1).Бірлікке дейін артығымен жуық мәнін жазыңыз Қорғасын:207,2 Вольфрам:183,84 Сынап: 200,59 2).Жүздік үлеске дейін артығымен жуық мәнін Хром:51,9961 Мыс:63,546 Темір:55,845 Қалайы:118,710 Күміс:107,8682 Мырыш:65,409 3).Мыңдық үлеске дейін кемімен жуық мәнін жазыңыз Уран:238,02891 Марганец:54,938045 Алюминий: 26,9815 Фосфор:30,973762 Алтын:196,996569 | 1 2 3 1 2 3 4 5 6 1 2 3 4 5 |
Қорытынды:
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?