Санды және әріпті өрнектер және олардың мәндері (жаңа материалды меңгеру). Математика, 5 сынып, сабақ жоспары.
Бөлімі 5.1A бөлім: Натурал сандар және нөл | Мектеп: Павлодар қаласы химия-биология бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі | ||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Оспанова Майя Каирбаевна | ||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 5 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Санды және әріпті өрнектер және олардың мәндері (жаңа материалды меңгеру) | ||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 5.2.1.2 әріптердің берілген мәндері бойынша әріпті өрнектердің мәндерін табу | ||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Санды және әріпті өрнектер аңықтамасын білу, санды және әріпті өрнектер мәнәң таба алады, сурет бойынша формуланы аңықтай алады | ||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | -санды және әріпті өрнектер аңықтамасын біледі, -санды және әріпті өрнектер мәнәң таба алады, -сурет бойынша формуланы аңықтай | ||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсат | Амалдарды орындауын түсінеді Пәндік лексика және терминология Санды өрнек, әріпті өрнек, өрнектің мәні, айнымалы, қосу, азайту, көбейту, бөлу. Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер Әріпті өрнектер – құрамында әрпі бар өрнектер | ||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Құрметтеу, ынтымақтастық және ашықтық. Тәрбиелеу құндылықтар топтық жұмыс арқылы жүзеге асырылады. | ||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Физика және сызу пәндерінен есеп шығару (дивергентті ойлау қабілетін дамытуға арналған практикалық маңызы бар тапсырма, үй жұмысы) | ||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Презентация – интербелсенді тақтаны қолдану https://www.twig-bilim.kz/film/european-mathematical-symbols-6881/ | ||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Арифметикалық амалдарды орындау | ||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланғанкезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 2мин | Амандасу. «Жылан» стратегиясы арқылы сыныпта қолайлы психологиялық ахуалды құру. Әрбір оқушының арқасына бір парақ қағаз жабыстырылады, ал оқушылар онда бір бірлері жайлы сын есімнен құралған 1-2 сөз жазады. Кейін әрбір оқушы парақ қағазды алып, өздері жайлы жазылған сын есемдерді оқиды. Сабаққа қойылатын талаптар.
| 1 слайд. Парақ қағаз | |||||||||||||||||||||||||||||
Білімді жаңғырту 2 мин | «Екі шеңбер» стратегиясы. Оқушылар екі шеңбер жасап, (ішкі және сыртқы) бір-бірлеріне қарама-қарсы тұрады. Мұғалім сұрақ қояды, сыртқы шеңберде турған оқушылар жауап береді, ал ішкі шеңберде турған оқушылар тексереді. Ішкі шеңбер оңға (немесе сол жақта) ауысады. Сұрақтар: 1. Косудың ауыстырымдылық заңы 2. Косудың терімділік заңы 3. Косудың үлестірімділік заңы 4. Көбейтудің терімділік заңы 5. Көбейтудің үлестірімділік заңы (сұрақтарды өзгертуге болады) Мұғалім оқұшылармен бірге жауаптын толығын жөне дұрыстығын аныктайды. | 2 слайд | |||||||||||||||||||||||||||||
Тақырыпқа шығу 4мин | Бейне жазба көру «Еуропалық математикалық таңбалар» Тақырыпқа шығу Сұрақтар: Бейне жазбаның жаңалығы Негізгі идеясы Математикалық таңбалардың қажеті Формула жазуыны қалай түсінесің? Осындай өрнектерді қалай атаймыз? Тапсырма (жұппен жұмыс). Кеспе қағаздарды екі топқа тарату керек. 1 қосымша.
Сандық өрнектер және әріптік өрнектер топтарын аңықтайды. Осылай тақырыпқа шығады. Оқушылар жаңа тақырыпқа оқу мақсаттарын қояды. Мұғалім мақсаттарын тақтаға жеке жазады. | https://www.twig-bilim.kz/film/european-mathematical-symbols-6881/ 1 қосымша 3-4 слайд | |||||||||||||||||||||||||||||
Видеороликті көру bilimland.kz 4мин Видеороликті көру bilimland.kz 2мин Топтық жұмыс «Математикалық шайқас» 6мин Материалдарды көру mymaths.co.uk 4мин «Сәйкестендіру» ойыны 3мин Дивергентті ойлау қабілетін дамытуға арналған практикалық маңызы бар тапсырма 5мин | Интернет-сайт bilimland.kz 1 тапсырма. Сандық және алгебралық өрнектерді анықтамасын өздерін тұжырымдап көріңіз. Оқушылар анықтамаларды тұжырымдайды. Жалпылау – презентация 2 тапсырма. Ауызша . Cипаттамаcына сәйкес келетін алгебралық өрнекті таңдаңыз (n натурал санды білдіреді, ал k бүтін санды білдіреді).
Математикалық шайқас (топтық жұмыс) Сынып кеспе қағаз арқылы екі топқа бөленеді (санды және әріпті)
Ойынның шарты: Тапсырманы топтар орындайды (уақыт 2 мин). Ойын: бірінші топтың капитаны спикерді таңдайды, ал екінші топтан апонент анықталады. Спикер есептің шешімін айту керек, ал апонент бұл шешіммен келісетінін не келіспейтінін айту керек. Егер апонент келіспесе , ол өз жауабын айту керек. Әр тапсырмадан кейін олар ауысып отырады. 2 қосымша - тапсырма Жетістіктері: - шешуінің дұрыстығы -математикалық терминдерін білу -математикалық өрнектерді оқи ялады. Интернет-ресурс mymaths.co.uk Rules and Formulae Some of rules for Luccy is party can be written in a shorter way Example: Number of balloones is doudle the number of people b=2p What about Lucy is other rules? Example: We need 3 less apples than the number of people What could this be in a shorter way? a = p-3 If we had 15 people at the party, then p is 15. What is a a=p-3, a=15-3=12 Another of Lucy is rules is: Cook 3 biscuits per person, plus 5 extra. What could this be as a formula? As a rule this is number of 3 biscuits times the people plus 5 extra or b=3p+5 «Сәйкестендіру » ойыны (жеке жұмыс) Ойын ауызша есептеудің жылдамдығын анықтауға арналған. Мысалы, r=13, who is r-1 => r-1=13-1=12. Келесі 12… Дивергентті ойлау қабілетін дамытуға арналған практикалық маңызы бар тапсырма (топтық жұмыс) Жұппен жұмыс: 1жұп. Ауданы анықтау үшін өрнекті жазыңыз 2 жұп. Кубтан параллелепипед кесілген, оның биіктігі h. Қалған фигураның көлемін анықтау үшін өрнекті жазыңыз Жұмыстың презентациясы. Әр топ өз шешуін көрсетеді. Қорытынды. Басқа шешуі жолдары болама екен анықтаңыз | http://bilimland.kz/ru/#lesson=10599 1 слайд 5,6 слайд http://bilimland.kz/ru/#lesson=10599 2 слайд http://bilimland.kz/ru/#lesson=10599 4 слайд 1 қосымша. 2 қосымша. https://app.mymaths.co.uk/202-resource/rules-and-formulae https://app.mymaths.co.uk/204-resource/substitution-1 Алгебра, 7 класс, Ю.Н.Макарычев, Н.Г.Миндюк, 2013 7слайд 3 қосымша | |||||||||||||||||||||||||||||
Өздік жұмыс 7мин | Өзіндік жұмыс (жеке жұмыс) 1. Жазыңдар: а) сандық өрнектердің 5 мысалдар; б) әріптік өрнектердің 5 мысалдар. 2. Формуланы анықтаңыз а) 5-ке бөлінеді; в) 10-ға бөлінеді; с) 101-ге бөлінеді. 3. Кестені толтырыңыз:
4. Квадраттан тік төртбұрыш кесілген. Егер х=3 болса, қалған фигуранының ауданың аңықтаңыз. Жетістік критейлері: 1.Сандық жөне әріптік өрнектрер анықтамасын біледі 2. Формуланы жаза алады 3. Өрнектің мәнін таба алады 4. Сурет бойынша формуланы анықтайды. Мұғалім тексереді. | 4 қосымша. | |||||||||||||||||||||||||||||
Reflection 5 minutes |
Нені қайталау керек? Қандай қиындық болды? Қалай оны өзгертеміз?
| 8слайд | |||||||||||||||||||||||||||||
Homework 1 мин |
Ауданы анықтау үшін өрнекті жазыңыз:
Бейнеленген фигураның ауданың табыңыз: | 9сдайд |
Саралау –оқушыларғақалайкөбірекқолдаукөрсетудіжоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз? | Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз? | Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы | |
Сабақбойыншарефлексия Сабақмақсаттары/оқумақсаттарыдұрысқойылғанба? ОқушылардыңбарлығыОМқолжеткіздіме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақтасаралаудұрысжүргізілдіме? Сабақтыңуақыттықкезеңдерісақталдыма? Сабақжоспарынанқандайауытқуларболды, неліктен? |
| ||
Жалпыбаға Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі (оқытутуралыда, оқутуралыдаойланыңыз)? 1: 2: Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?