Санды және әріпті өрнектер және олардың мәндері (жаңа материалды меңгеру). Математика, 5 сынып, сабақ жоспары.


Бөлімі

5.1A бөлім: Натурал сандар және нөл

Мектеп: Павлодар қаласы химия-биология бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Оспанова Майя Каирбаевна

Сынып: 5

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Санды және әріпті өрнектер және олардың мәндері

(жаңа материалды меңгеру)

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.2.1.2

әріптердің берілген мәндері бойынша әріпті өрнектердің мәндерін табу

Сабақ мақсаттары

Санды және әріпті өрнектер аңықтамасын білу, санды және әріпті өрнектер мәнәң таба алады, сурет бойынша формуланы аңықтай алады

Бағалау критерийлері

-санды және әріпті өрнектер аңықтамасын біледі,

-санды және әріпті өрнектер мәнәң таба алады,

-сурет бойынша формуланы аңықтай

Тілдік мақсат

Амалдарды орындауын түсінеді

Пәндік лексика және терминология

Санды өрнек, әріпті өрнек, өрнектің мәні, айнымалы, қосу, азайту, көбейту, бөлу.

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

Әріпті өрнектер – құрамында әрпі бар өрнектер

Құндылықтарды дарыту

Құрметтеу, ынтымақтастық және ашықтық.

Тәрбиелеу құндылықтар топтық жұмыс арқылы жүзеге асырылады.

Пәнаралық байланыстар

Физика және сызу пәндерінен есеп шығару (дивергентті ойлау қабілетін дамытуға арналған практикалық маңызы бар тапсырма, үй жұмысы)

АКТ қолдану дағдылары

Презентация – интербелсенді тақтаны қолдану

https://www.twig-bilim.kz/film/european-mathematical-symbols-6881/

http://bilimland.kz/ru/#lesson=10599

https://app.mymaths.co.uk/202-resource/rules-and-formulae

Бастапқы білім

Арифметикалық амалдарды орындау

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланғанкезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

2мин

Амандасу. «Жылан» стратегиясы арқылы сыныпта қолайлы психологиялық ахуалды құру. Әрбір оқушының арқасына бір парақ қағаз жабыстырылады, ал оқушылар онда бір бірлері жайлы сын есімнен құралған 1-2 сөз жазады. Кейін әрбір оқушы парақ қағазды алып, өздері жайлы жазылған сын есемдерді оқиды.

Сабаққа қойылатын талаптар.

  • Welcome students, creating a positive climate
  • check home work

1 слайд.

Парақ қағаз

Білімді жаңғырту

2 мин

«Екі шеңбер» стратегиясы. Оқушылар екі шеңбер жасап, (ішкі және сыртқы) бір-бірлеріне қарама-қарсы тұрады. Мұғалім сұрақ қояды, сыртқы шеңберде турған оқушылар жауап береді, ал ішкі шеңберде турған оқушылар тексереді. Ішкі шеңбер оңға (немесе сол жақта) ауысады.

Сұрақтар:

1. Косудың ауыстырымдылық заңы

2. Косудың терімділік заңы

3. Косудың үлестірімділік заңы

4. Көбейтудің терімділік заңы

5. Көбейтудің үлестірімділік заңы

(сұрақтарды өзгертуге болады)

Мұғалім оқұшылармен бірге жауаптын толығын жөне дұрыстығын аныктайды.

2 слайд

Тақырыпқа шығу

4мин

Бейне жазба көру «Еуропалық математикалық таңбалар»

Тақырыпқа шығу

Сұрақтар:

Бейне жазбаның жаңалығы

Негізгі идеясы

Математикалық таңбалардың қажеті

Формула жазуыны қалай түсінесің?

Осындай өрнектерді қалай атаймыз?

Тапсырма (жұппен жұмыс).

 Кеспе қағаздарды екі топқа тарату керек.

1 қосымша.

a − 4

25:5 − 7

5 : 1

25(26-4)+8

2x

23(545-8)

15/59

х

8

x + y

3 · 4

41 + 2 · 3

7t + 5

ху-6

3(t + n)

xn

Сандық өрнектер және әріптік өрнектер топтарын аңықтайды. Осылай тақырыпқа шығады. Оқушылар жаңа тақырыпқа оқу мақсаттарын қояды.

Мұғалім мақсаттарын тақтаға жеке жазады.

https://www.twig-bilim.kz/film/european-mathematical-symbols-6881/

1 қосымша

3-4 слайд

Видеороликті көру bilimland.kz

4мин

Видеороликті көру bilimland.kz

2мин

Топтық жұмыс

«Математикалық шайқас»

6мин

Материалдарды көру mymaths.co.uk

4мин

«Сәйкестендіру»

ойыны

3мин

Дивергентті ойлау қабілетін дамытуға арналған практикалық маңызы бар тапсырма

5мин

Интернет-сайт bilimland.kz

1 тапсырма. Сандық және алгебралық өрнектерді анықтамасын өздерін тұжырымдап көріңіз.

Оқушылар анықтамаларды тұжырымдайды.

Жалпылау – презентация

2 тапсырма. Ауызша . Cипаттамаcына сәйкес келетін алгебралық өрнекті таңдаңыз (n натурал санды білдіреді, ал k бүтін санды білдіреді).

Үш ретті натурал сандар

Үш ретті жұп сандар

n+1,n−1,n

n,n+1,n+2

n+4,n+5,n+3

n+4,n+5,n+6

n+1,n,n+2

2k,2k+2,2k+4

2k,2k+1,2k+2

2k+2,2k,2k+4

2k+6,2k+8,2k+10

2k+6,2k+7,2k+8

2k,2k,2k

7-ге бөлінетін сан

7-ге бөлгеннен кейін қалдық калатын сан

7k+1

6k+7

6k

k+7

7k

k+2

5k+7

6k+5

7k+5

5k+5

k+5

5k+1

Математикалық шайқас (топтық жұмыс)

Сынып кеспе қағаз арқылы екі топқа бөленеді (санды және әріпті)

a − 4

25:5 − 7

5 : 1

25(26-4)+8

2x

23(545-8)

15/59

х

8

x + y

3 · 4

41 + 2 · 3

7t + 5

ху-6

3(t + n)

xn

Ойынның шарты:

Тапсырманы топтар орындайды (уақыт 2 мин). Ойын: бірінші топтың капитаны спикерді таңдайды, ал екінші топтан апонент анықталады. Спикер есептің шешімін айту керек, ал апонент бұл шешіммен келісетінін не келіспейтінін айту керек. Егер апонент келіспесе , ол өз жауабын айту керек.

Әр тапсырмадан кейін олар ауысып отырады.

2 қосымша - тапсырма

Жетістіктері:

- шешуінің дұрыстығы

-математикалық терминдерін білу

-математикалық өрнектерді оқи ялады.

Интернет-ресурс mymaths.co.uk

Rules and Formulae

Some of rules for Luccy is party can be written in a shorter way

Example: Number of balloones is doudle the number of people

b=2p

What about Lucy is other rules?

Example:

We need 3 less apples than the number of people

What could this be in a shorter way?

a = p-3

If we had 15 people at the party, then p is 15. What is a a=p-3, a=15-3=12

Another of Lucy is rules is:

Cook 3 biscuits per person, plus 5 extra. What could this be as a formula? As a rule this is number of 3 biscuits times the people plus 5 extra or b=3p+5

«Сәйкестендіру » ойыны (жеке жұмыс)

Ойын ауызша есептеудің жылдамдығын анықтауға арналған. Мысалы, r=13, who is r-1 => r-1=13-1=12. Келесі 12…

Дивергентті ойлау қабілетін дамытуға арналған практикалық маңызы бар тапсырма (топтық жұмыс)

Жұппен жұмыс:

1жұп.

Ауданы анықтау үшін өрнекті жазыңыз

2 жұп.

Кубтан параллелепипед кесілген, оның биіктігі h. Қалған фигураның көлемін анықтау үшін өрнекті жазыңыз

Жұмыстың презентациясы.

Әр топ өз шешуін көрсетеді.

Қорытынды.

Басқа шешуі жолдары болама екен анықтаңыз

http://bilimland.kz/ru/#lesson=10599

1 слайд

5,6 слайд

http://bilimland.kz/ru/#lesson=10599

2 слайд

http://bilimland.kz/ru/#lesson=10599

4 слайд

1 қосымша.

2 қосымша.

https://app.mymaths.co.uk/202-resource/rules-and-formulae

https://app.mymaths.co.uk/204-resource/substitution-1

Алгебра, 7 класс, Ю.Н.Макарычев, Н.Г.Миндюк, 2013

7слайд

3 қосымша

Өздік жұмыс

7мин

Өзіндік жұмыс (жеке жұмыс)

1. Жазыңдар:

а) сандық өрнектердің 5 мысалдар;

б) әріптік өрнектердің 5 мысалдар.

2. Формуланы анықтаңыз

а) 5-ке бөлінеді;

в) 10-ға бөлінеді;

с) 101-ге бөлінеді.

3. Кестені толтырыңыз:

a

11

23

35

47

54

63

78

89

b

0

10

21

30

45

57

69

73

2a-b

4. Квадраттан тік төртбұрыш кесілген. Егер х=3 болса, қалған фигуранының ауданың аңықтаңыз.

Жетістік критейлері:

1.Сандық жөне әріптік өрнектрер анықтамасын біледі

2. Формуланы жаза алады

3. Өрнектің мәнін таба алады

4. Сурет бойынша формуланы анықтайды.

Мұғалім тексереді.

4 қосымша.

Reflection

5 minutes

  • Неге жеттік?

Нені қайталау керек?

Қандай қиындық болды?

Қалай оны өзгертеміз?

  • Эссені жазу «Бүгінгі күні маған құнды болды…»

8слайд

Homework

1 мин

  • Теорияны жаттау.
  • Бейне жазбаны көру http://bilimland.kz/
  • Жазбаша тапсырма.

Ауданы анықтау үшін өрнекті жазыңыз:

  • Жазбаша тапсырма.

Бейнеленген фигураның ауданың табыңыз:

9сдайд

Саралау оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Осы сабақтағы дифференциация дивергенті ойлауды дамытуға арналған практикалық тапсырма арқылы креативтілік принципін қолдануды көрсетеді.

Білімді актуализациялау кезеңінде мұғалім ауызша бағалауды, ал жаңа білімді меңгеру кезеңінде bilimland.kz бойынша тапсырмаларды орындауда өткізеді. Топтық жұмысты критерийлер бойынша өзара бағалайды, mymaths.co.uk сайтын сәйкестендіру ойыны арқылы бірден бағалайды. Мұғалім өздік жұмысты критерийлер бойынша бағалайды.

Ұйымдастыру кезеңінде белсенді оқыту әдістері «Жылан» стратегиясы, білімді актуализацияларда «Екі дөңгелек» стратегиясы және «Математикалық шайқас» ойынындағы топтық жұмыс сергіту сәттерін алмастырады.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылғанба? Оқушылардың барлығы ОМ қолжеткіздіме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілдіме?

Сабақты ңуақыттық кезеңдері сақталдыма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралыда ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпалете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?
Пікір жазу