Көп таңбалы сандарды бөлу. Математика, 4 сынып, сабақ жоспары.
Пән:Математика Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 1В бөлімі – Көбейту және бөлу. Есептер Күні: Сынып: | Мектеп: Талдықорған қаласы физика- математика бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі Мұғалімнің аты-жөні: Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Көп таңбалы сандарды бөлу | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 4.1.2.6** көп таңбалы сандарды көбейту мен бөлу алгоритмын қолдану | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар: Көбейту және бөлу принциптерін түсінеді және нәтижелерді тексеруді және бағалауда қолданады; Көптеген оқушылар: көптаңбалы сандармен есептеулер жүргізуде қосу мен көбейтудің қасиеттерін қолданады; Кейбір оқушылар: көптаңбалы сандарды үш таңбалы сандарды көбейтуді қатесіз орындай алады; | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Достық қарым-қатынасқа баулу. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Жаратылыстану | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Осы сабақта оқушылар қандай АКТ дағдыларын дамыта алатынын көрсетіңіз | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Көбейту және бөлу принциптерін түсіну және нәтижелерді тексеруде және бағалауда қолдану. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы | Сабақ басында
112
(оқушылардың жауаптары) Бөлу амалына байланысты есеп: Сыныпта барлығы 16 оқушы бар. Сыныптағы оқушылармен тең бөлісетін кәмпиттер салынған қапшық бар деп ойлаңыздар. Әрбір оқушыға қанша кәмпиттен беретінімізді қалай білеміз? «Маған көрсет» әдісі бойынша балалардың жауаптарын байқау. | https://imektep.kz/kz/ush-tanbali-sandar Мини тақта «Маған көрсет»: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы | Үш таңбалы санға бөлу алгоритімін құрау: 37120:145=256 1.Бөлінгіш пен бөлгішті бұрыштап жазамын.37120:145 2.371- бірінші толымсыз бөлінгіш. 3.Бірінші толымсыз бөлінгішті бөлгішке бөлемін және тексеремін. 4.Екінші толымсыз бөлінгішті құрамын, оны бөлгішке бөлемін және тексеремін. 5.Үшінші толымсыз бөлінгішті құрамын, оны бөлгішке бөлемін және тексеремін. 6. Жауапты оқимын: Екі жүз елу алты. Жұптық тапсырма Өрнектің мәнін тап 40 625: 325 +144 450:321 Жеке тапсырма
(Ұ) Көп таңбалы сандармен бөлу амалын орындау алгоритмін ұқсас түрде қалай пайдалануға болатынын талқылаңыз. Айталық, бізде сыныптағы оқушылармент тең бөлісетін кәмпиттер салынған қапшық бар деп ойлаңыздар. Әрбір оқушыға қанша кәмпиттен беретінімізді қалай білеміз? (Ұ,МК) Кәмпиттер санын сыныптағы оқушылар санына бөлу керектігіне есеп құрастырыңыздар. Есептің дұрыс орындағанда алынған нәтижені қалай бағалайтынымызды талқылаңыздар. Бөлу амалының алгоритмін пайдалануды қарастырыңыздар. Оқушыларды аралық қадамдардың мәндерін табуға көмектесуге қатыстырыңыз және ‘«Әріқарай не істеу керек?»деп сұраңыз.Бұл барлық оқушылардың бөлу алгоритмін түсінгендіктеріне көз жеткізуге көмектеседі. (Ө,Қ) Шешімі табылған кезде нәтиженің дұрыстығын тексеру үшін оқушылардан жеке ламинатталған парақтарын пайдалануды сұраңыз. Кейбір оқушылар жауапты сыныптағы оқушылар санына көбейтіп, кәмпиттердің бастапқы санын табады деп үміттенуге болады Есептеулерді қалай орындауды жақсы түсінген оқушылардан не істелгендігін, қалай және не себепті олай жасағандығын сұраңыз.. (Ұ) Әрдайым бүтін санды жауап шықпайтыны туралы оқушылардың есіне салыңыз. Қалдықтың қалай көрсетілуі тиістілігін талқылаңыз. Жай ғана қалдықты көрсету жеткілікті болуы мүмкін, бірақ мысалы, 4- ті 27-ге бөлген кезде нәтижесінде қалдық 4/27 мәні жай бөлшектің мәні болады. (Ө,Қ) Әрбір оқушыға «құпия сан» беріңіз. Оқушылардан 10-нан 99-ға дейінгі сандардан екі таңбалы сандарды тауып, жобалап атауларын немесе 0-мен 9 аралығындағы сандардан екі карточканы алып, екі таңбалы сан құрастыруларын сұраңыз. Сосын оқушылар өздерінің «құпия сандарын» бөлу алгоритімін пайдаланыпекі таңбалы санға бөліп, қалдықпен не істеу керектігін ойланады , сонымен қатар егер күдік болса, тексеруді орындайды. (Ұ) Кез келген көп таңбалы сандарға бөлу алгоритмін қалай пайдалануды талқылаңыз. Оқып үйренген тәсілмен бөлу амалын орындауға болатын сандардың мәніне қандай да бір шектеулер болуы мүмкін бе? (Ж) Оқушылардың жұптармен жұмыс істеулерін ұйымдастырыңыз және төрт таңбалы сандарды үш таңбалы сандарға бөлуді орындауға мүмкіндік беріңіз. Оқушылар осындай сандармен орындаған бөлу туралы алдындағы орындаған бөлулуермен салыстыра отырып, не айта алады. (Ж) Оқушылардан мұндай есептеулер неге орындалуы және жауаптары қандай болуы мүмкін екенін қалай түсіндіруді ойланып топтарда талқылауларын сұраңыз | Ресурстар: көрсету ресурстары: ламинатталған тақталар құрғақ өшетін қаламдар Кездейсоқ сандарды таңдауға арналған сандық карталар және т.б. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы | Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін. Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез келген кезеңінде қолданыла алады | Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз | Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы даойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?