Берілген тақырып бойынша шығармашылық жұмыс.Графика және жобалау, 11 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспарлау бөлімі: Жобалық қызмет элементтері бар шығармашылық тапсырмалар

Мектеп: НЗМ Қарағанды

Күні:

Мұғалімнің аты – жөні:

Сынып:

Қатысты:

Қатыспады:

Сабақтың тақырыбы

Берілген тақырып бойынша шығармашылық жұмыс

Сабақ барысында орындалатын оқу мақсаттары (оқу жоспарына сілтеме)

11.7.2.1 Түрлі графикалық құралдарды (қолмен/компьютерлік графика/макеттеу) қолдана отырып, техника/ дизайн/сәулет саласындағы жобалау қызметі және құрастыру элементтерімен тапсырмаларды орындау.

 Сабақтың мақсаты

Оқушылар үйренеді:

Барлығы. Әр түрлі графикалық құралдарды қолдана отырып, жобалық іс-әрекет және дизайн элементтерімен шығармашылық жобаны орындауды.

Көп бөлігі. Жобалық іс-әрекет және дизайн элементтері бар шығармашылық жобаны жасау кезінде (библиотека) мен компьютерлік графиканың визуалды қасиеттерін пайдалануды.

Кейбірі. Шығармашылық жұмысында идеяларды, эффектілерді және идеяларды білдіру үшін компьютерлік графиканың визуалды қасиеттерін қолдануды.

Бағалау критериилері

Оқушы:

Өз ойы бойынша идеяларды беру кезінде 3D компьютерлік бағдарламасында жұмыс істеудің практикалық дағдыларын көрсетеді.

Тілдік тапсырмалар

 

Пәндік лексика және терминология:

Векторлы графика, жұмыс панельі, кеңестер жолағы, командалар, құралдар, 2D жобалау, 3D әзірлеу, көлем, түс, визуализация.

Құндылықтарды тәрбиелеу

Өмір бойы үйренеді.

Пән аралық байланыс

География

Алдыңғы білім

Шартты белгілерді, жалпы ережелер мен анықтамалық әдебиеттерді қолдана отырып, графикалық редакторда құрылыс сызбаларын орындау. Жобалық ұсыныстарды (эскиз, сызба, орналасу) визуализациялау үшін әртүрлі құралдарды біледі және қолданады.

Сабақ барысы

Сабақтың уақыты/кезеңдерң

Мұғалімнің қызметі

(Оқу мақсаттарына қандай жолмен жетемін?)  

Оқушылардың қызметі

Бағалау

(Ненің қалай екенін жазу)

Дифференциация әдістері

(Ненің қалай екенін жазу)

Сабақтың басы

(10мин.)

Ұйымдастыру сәті (1 минут)

Тапсырма: оқушыларды сабақтағы жұмысқа дайындау

БСМ (бастапқы стимулдаушы материал)

Мақсат: назарды іске қосу, сабақтың тақырыбына шығу

Мидың штурмы:

Барлық сынып ландшафты дизайн жайлы видеоролик көреді.

Сұрақтар:

Мұғалім видеороликке байланысты сұрақтар қояды. Сәулет дизайнының нысандары қалай аталатынын көрдіңіз? Бұл нысандар жалпы композицияда қандай рөл атқарады? Олар таңдалған стильмен үйлеседі ме? Егер жоқ болса, жағдайды қалай өзгертесіз? Бұл стильді түсінуге қалай көмектесті? Бұл нысандар қандай материалдан жасалған? Олар қалай көрінеді? Сіз таңдаған нысандар қандай негізгі бөліктерден тұрады? Жобаның жалпы құрамындағы нысандар дұрыс орналастырылған ба? Материалдар бойынша: қандай қосымша материалдар пайдаланылды? Автор қандай түстерді таңдады? Ол оларды қалай таныстырды? Сіз қандай бағдарламасын қолданасыз? Ол сіздің идеяңызды қаншалықты тиімді жеткізеді? Сіздің жобаңызды қалай елестетесіз ? Осы жоба үшін ландшафтты таңдау немен байланысты?

Мақсат: ландшафтық дизайнмен бейне роликті түсіну және сәулет дизайнері өз композициясында қалай әсер еткенін түсіну.

Сабақтың тақырыбына өту. ОМ

ОМ: эффекттер жасау және идеялар мен жоспарларды білдіру үшін 3D визуалды қасиеттерін қолдану.

Сіздің мақсатыңыз қандай?

3D компьютерлік графикасының көмегімен сәулет нысанының көлемі мен материалдылығын көрсету.

Видеороликті көреді, сұрақтарға жауап береді. Сабақтың тақырыбын анықтайды.

Жеке оқытуды мақсат етеді. Олар бірнеше нұсқаны ұсынады: 3D бағдарламасымен жұмыс істеу дағдыларын игеру. Модельдеу құралдарымен жұмыс істей білу.

Сигналды карталар

Көк жауап беруге дайын;

Қара жауап жоқ.

КО

Оқушы:

Талдау дағдылары бар, алған білімдерін проблемалық мәселелерді шешуге ауыстыра алады.

Нәтиже:

Оқу мотивациясы жоғары оқушылар келесі жауап нұсқаларын ұсынады: «ландшафт объектілері». Танымдық белсенділігі төмен оқушылар «ландшафт жоспары» нұсқасын ұсынады.

Нәтиже:

Оқу мотивациясы жоғары оқушылар келесі жауап нұсқаларын ұсынады:

«компьютерлік графиканың көмегімен 3D көлемді орындау». Танымдық белсенділігі төмен оқушылар «ландшафт объектісін орындау» нұсқасын ұсынады.

Негізгі бөлім

(25 минут)

ИР/ФР «миға шабылу» - 3 минут

Тапсырма: түсіну деңгейін орнатыңыз, олқылықтарды жойыңыз.

Бейне ролик. Кадр бойынша түсірілімнің бейне ролигі көрсетіледі.

Дизайнер нысанды қалай жобалайды?

Жобаны әзірлеу кезінде не нәрсеге назар аудару керек?

Оқушылар ландшафттың әртүрлі түрлерін талқылайды, олар география курсын оқу кезінде алған білімдері мен дағдыларын көрсетеді. Сұрақ: қандай жағдайларда жергілікті ландшафтты өзгерту немесе оның артықшылықтарын пайдалану керек? Топырақ пен топырақтың қандай қабаттары құрылыс жұмыстарын жүргізуге мүмкіндік береді?

Топтық жұмыс:

Мақсаты: эскиз бойынша ландшафтық дизайнның 3D нысанын әзірлеу процесінің түсінігін оқушылардың игеруі.

Тапсырма № 1: AutoCAD векторлық бағдарламасының тақтасындағы құралдарды пайдаланып, "орындық" жасаңыз. Бұл артқы жағында ашық элементтері бар орындық немесе минимализм стилінде қарапайым болуы мүмкін. Жобаңызды жасау кезінде келесі сұрақтарға жауап беріңіз: Сіз қандай нысан жасайсыз? Оның дизайны қандай болады? Құрылымы, түсі және материалы қандай болады? Жасау үшін қандай құралдарды таңдайсыз? Өнімнің пропорциялары қандай болады? Сіз (библиотеканы) пайдаланасыз ба? Сіз қандай әсерлерді қолданасыз?

Әр оқушы орындықтың макетін модельдейді.

Мұғалім модельдеу тәртібі мен процесін көрсетеді және модельдеу техникасын үйренуге және бекітуге көмектеседі. Модельдеу жұмыс кеңістігінде сурет салудан басталады. Жиі қолданылатын "поли сызықтары" командасы мен "орто" режимінің көмегімен біз орындықтың аяқтарын саламыз, ол сәл көлбеу. Динамикалық енгізу және TAB командасы эскизде алдын-ала анықталған көлбеу өлшемдерді енгізуге мүмкіндік береді. Біз 2D-де аяқтар мен артқы контурларды саламыз.

Мұғалім кейбір модельдеу операциялары үшін командаларды еске түсіруге және қолдануға мүмкіндік береді: дөңгелектеу кезінде қандай команда қолданылады? "Изолировать(оқшаулау)" командасы қандай әрекетті орындайды? "Гизма" дегеніміз не, ол қандай команданы орындайды? "Изолировать (оқшаулау)" командасы бөлшектерді бір-біріне салмай, өткір бұрыштарды дөңгелектеу мәселесін шешуге көмектеседі, ол үшін "сопряжение" түйіндесу командасы бар. "Изолировать" командасынан шыққаннан кейін, сіз дизайнды жалғастыра аласыз және тиісті параметрлерді орнату арқылы "политело, нысан қосалқы опциясы" пәрменін қолдана отырып, аяқтарыңызға көлемді орната аласыз. Тінтуірдің доңғалағымен және "шифтпен" алынған нысанды бағдарламаның жұмыс өрісінің кеңістігінде өзгертуге болады. "Гизма бұрылу" командасының көмегімен, орындықтың көлемді аяғын тік күйге келтіреміз.

"зеркальная копия" командасы алдымен симметриялы түрде орнатылатын орындықтың аяғы мен артқы жағының дәл көшірмесін алуға мүмкіндік береді. Орындықтың аяғының тегіс емес бөлігі горизонт жазықтығына параллель " плоскость " қосалқы опциясы арқылы кесіледі. Ол үшін координаталар жүйесі аяқтың жазықтығына ауысады және " сечение " командасы орындықтың аяғының артық бөлігін кесіп тастайды.

Орындықтың аралық секіргіштері ұқсас түрде салынған.

Практикалық сабақ барысында мұғалім жетекші сұрақтарды қалай қояды:

Көлемді элементтерді жасау үшін қандай команда қолданылады? «Массив» командасы не үшін қажет? Нысан ауада ілінбеуі үшін және оның астында негіз болуы үшін PSK-ны қалай орналастыру керек? "Сфера" құралы ол қандай геометриялық фигуралар үшін қолданылады? Бұл модельде ол қай бөлікке қолданылады? PSK дегеніміз не, ол не үшін қызмет етеді?

Орындық тақталары "ящик" командасымен жасалады, оған ені мен ұзындығы бойынша өлшемдер беріледі. Бірінші тақтаны қажетті жерге "массив" командасымен орнатып, тақталарды қажетті мөлшерде таратамыз. Координаталық осьтердің жұмыс жазықтығын X Y орындықтың артқы жазықтығына жылжытып, тақталарды жарықтандырылған жазықтыққа ауыстырамыз. "Фигура" қойындысында "смещение" командасы орындықтың аяқтарының ұштарына қақпақтарды салуға мүмкіндік береді. Біз тақталарды болттардың көмегімен аяқтардың металл құрылымымен бекітеміз, олар модельдеу қойындысындағы "сфера" командасының көмегімен модельденеді. Болттардың қақпақтарын "массив" командасының көмегімен жобалық жағдайға қою арқылы біз оларды таратамыз.

Оқушылар жеке компьютерлерде немесе ноутбуктерде шағын топтарда модельдеуді орындайды. Мұғалімнің міндеті – мәселені шешуге бағыттай отырып, жобаны алға жылжытуға көмектесу.

Әлемдік координаттар жүйесінің PSK көмегімен орындықтың моделі 0,0,0 нүктесінде орналастырылған. Ол (-20) мәні бар орындық моделіне арналған "цилиндр" негізінің көмегімен жасалады. Әрі қарай, "визуализация" қойындысына өтіңіз, "материалдар менеджері" "ағаш" командасын орнатыңыз, өйткені орындықтың материалы ағаштан жасалған. Таңдалған материалды тек ағашқа тағайындаңыз. Операцияны көру үшін "концептуалды" режимді алдыңғы әдіспен өзгертуге көмектеседі. Біз материалды металл аяқтар мен орындықтың артына тағайындаймыз. Келесі қорытынды операция "рендеринг" өткізу. Мұғалім "визуализация және көрсету" командалары бойынша сұрақтар қояды. Қалай орындалады, рендеринг қандай команда үшін пайдаланады? Жарық пен көлеңкелер қалай орнатылады? Перспективалы көрініске қалай ауысуға болады?

Терминді түсіну нұсқасын ұсыныңыз.

Сұрақтарға жауап беріңіз.

Оқушылар ландшафт тақырыбында пікірталас өткізеді.

Оқушылар жеке компьютерлерде немесе ноутбуктерде шағын топтарда модельдеуді орындайды.

Топтық жұмысқа белсене қатысады, командаларды орындау бойынша идеялар ұсынады. Әлсіз ынталы оқушыларға көмектеседі.

Олар команданың көмегімен орындықтың аяқтарын сызады, сұрақтарға жауап береді.

Құралдар тақтасындағы командаларды қолдана отырып, айна мен көлденең қиманы бұру операциясы жасалады.

Келесі командаларды орындайды:

«гизма бұрылу», «зеркальная копия», «сечение».

Сұрақтарға жауап береді.

Құралдар тақтасындағы «қорап(ящик) массиві» және «визуализация» командаларының көмегімен орындыққа арналған ағаш тақталар салынады.

Оқушылар сұрақтарға жауап береді.

Сигналды карталар

Көк – жауап беруге дайын;

Қара – жауап жоқ.

КО

Оқушы:

Ландшафт құрылымын біледі, өз көзқарасын қорғайды.

КО

Оқушылар:

Командаларды біледі, оларды белсенді қолданады, AutoCAD-та сәулеттік дизайн объектісін модельдейді.

КО

Оқушылар:

Құралдар тақтасын дұрыс қолданады. AutoCAD архитектуралық дизайн нысанын модельдейді.

Дескрипторлар:

Оқушылар:

Пәрмендердің аттарын біледі, құралдар тақтасын мақсатты қолданады. 2D және 3D моделі орындық аяқтарын жасайды.

Тапсырманы берілген уақыт аралығында орындайды.

КО

Оқушылар:

Құралдар тақтасын пайдалануды біледі. AutoCAD архитектуралық дизайн нысанын модельдейді.

Дескрипторлар:

Оқушылар:

"Визуализация және рендеринг" пәрмендерінің аттарын біледі, құралдар тақтасын мақсатты қолданады.

2D және 3D орындық моделін жасайды.

Тапсырманы берілген уақыт аралығында орындайды.

Анықтамалық сұрақтар арқылы қолдау.

Неліктен біз объектінің дамуындағы динамиканы көре алдық?

Жұмыс қалай және қандай құралдармен орындалды?

Оқу мотивациясының жоғары деңгейі бар оқушылар келесі нұсқаны ұсынады:

«сурет салу құралының көмегімен». Танымдық белсенділігі төмен оқушылар «эскизге сәйкес» нұсқасын ұсынады.

Оқу мотивациясының жоғары деңгейі бар оқушылар келесі нұсқаны ұсынады:

«жұптастыру құралы» және «изолировать (оқшаулау)» көмегімен. Танымдық белсенділігі төмен оқушылар «скрытия (жасыру)», «(скругления дөңгелектеу)» нұсқасын ұсынады.

Танымдық белсенділігі төмен оқушыларды қолдау. Әр оқушы орындаған тапсырма деңгейін бақылау парағына бекіту.

Оқу мотивациясының жоғары деңгейі бар оқушылар келесі нұсқаны ұсынады:

нысанды көбейту үшін «қорап(ящик)» командасы қажет.

Танымдық белсенділігі төмен оқушылар дөңгелек геометриялық фигураларды «созу (вытянуть)» нұсқасын ұсынады.

Оқу мотивациясының жоғары деңгейі бар оқушылар келесі нұсқаны ұсынады:

«көрсету, күннің орналасуы».

Танымдық белсенділігі төмен оқушылар «кітапхана» нұсқасын ұсынады.

Сабақтың соңы

(5 минут)

Сабақты қорытындылау (5 мин)

Сіз мақсатқа жеттіңіз бе?

Мақсатқа жетуге не көмектесті / кедергі болды?

Егер сізде мұғалімге кеңес беру мүскіндігі болса, қандай кеңес берер едіңіз?

Өзін-өзі бағалау және сарапшыларды бағалау мүмкіндігі.

Орындықты модельдеуде не және не үшін тиімді екендігі туралы ойланыңыз

жақсарту керек.

Сіз дамыған модельге риза болдыңыз ба?

Қандай құралдар ең тиімді болды? Бұл дизайн нысанын модельдеу оңай болды ма? Модельдеу дағдыларын жетілдіру керек деп ойлайсыз ба? Топтағы көршіңіздің моделі туралы не ойлайсыз?

Жауаптар бүкіл сынып алдында беріледі.

Өткізілген сабақ бойынша мұғалімнің рефлексиясы.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Ораза кестесі 2024 жыл. Астана, Алматы, Шымкент т.б. ауыз бекіту және ауызашар уақыты
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу

Соңғы жаңалықтар:
» Биыл 1 сыныпқа өтініш қабылдау 1 сәуірде басталып, 2024 жылғы 31 тамызға дейін жалғасады.
» Жұмыссыз жастарға 1 миллион теңгеге дейінгі ҚАЙТЫМСЫЗ гранттар. Өтінім қабылдау басталды!
» 2024 жылы студенттердің стипендиясы қанша теңгеге өседі
Пікір жазу