Примитивтерді қолдана отырып, 2D нысандарын құру. Графика және жобалау, 11 сынып, сабақ жоспары, 1 сабақ.


Ұзақмерзімді жоспар бөлімі:

Ақпаратты визуалдаудың графикалық тәсілдері мен құралдары (компьютерлік графика)

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 11

Қатысқандар саны:

қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Примитивтерді қолдана отырып, 2D нысандарын құру.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

11.1.4.1 2D нысанын жасау үшін растрлық, векторлық графиканың түрлерін таңдау және технологиясын білу (геометриялық құрылымдар, жұптастыру)

 Сабақ мақсаттары

Оқушы:

  • AutoCAD 2D бағдарламасында примитивтер көмегімен объект жасайды.

 Жетістік критерийлері

Оқушы:

  • Жұптасу түрлерімен сызбалар жасайды.

 Тілдік мақсаттар

 

Пәнге тән Лексика және терминология:

Жұптау, кесінді, кесу, жырту, екі түйісу нүктесі, радиус.

Диалогтар мен жазуларға арналған пайдалы сөздер:

жасау үшін;Жұптауды жасау үшін біз қолданамыз...

 Құндылықтарды дарыту

 

 

Бір-бірін құрметтеу топтағы оқушылардың қарым-қатынас процесінде, бағалау кезінде қалыптасады.

Ұқыптылық пен байқау, қызығушылық, графикалық сауаттылық сияқты қасиеттерді тәрбиелеу.

 Пәнаралық байланыстар

Информатика пәнімен байланыс. Компьютерді пайдалану, информатика сабағында компьютермен жұмыс жасау дағдылары "Графика және дизайн" пәні бойынша оқу мақсаттарына қол жеткізуге, AutoCAD-да жұмыс істеу дағдылары мен дағдыларын игеруге ықпал етеді.

Математикамен байланыс. Ұғымдарды қолдану: кесінді, шеңбер, диаметр, радиус.

 АКТ қолдану дағдылары

Заманауи ақпарат құралдарымен, технологиялармен (автоматтандырылған жобалау) жұмыс істеу дағдылары.

 Бастапқы білім

ПО AutoCAD құралдары мен пәрмендерін қолдана отырып, сызбаны рәсімдеу ережелері туралы білім.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

1 минут

1.Сәлемдесу. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын, сондай-ақ бағалау критерийлерін айту.

Сабақтың мақсаты:

AutoCAD 2D бағдарламасында примитивтер көмегімен объект жасайды.

Бағалау критерийлері:

  • Жұптасу түрлерімен сызбалар жасайды.

Презентация (сабақтың тақырыбы, дескрипторлар)

Сабақтың ортасы

2 минут

1 минут

2 минут

27 минут

4 минуты

1 минут

2.Қайталау. Балалар біз өткен сабақта не үйрендік? Оқушылардың мүмкін жауаптары: парақ параметрлері диспетчерлерін қолдана отырып, форматтар үшін жақтауды салу; негізгі жазуды толтыру және т. б.

Кері байланыс. Сіз бәрін сызбаны жобалау бойынша жұмыс жасадыңыз. Жарайсыздар!

3. Жаңа тақырыпқа кіріспе. Бүгін біз зерттеу барысында алынған материалды зерттеу және оны "қолмен" графикада қолдану бойынша жұмысты жалғастырамыз. Атап айтқанда, жұптастыру. Жұптастыруды орындау үшін бізге 3 компонент қажет екенін есте сақтаңыз: жұптастыру радиусы, жұптастыру орталығы, жұптастыру нүктелері. Бірақ компьютерде бұл тапсырма айтарлықтай жеңілдетілген. Мұнда біз дайын "жұптау" құралын, сондай-ақ "екі түйісу нүктесі, радиус "құралын қолданамыз. Сондай-ақ, "кесу" және "жырту"командаларын қолданыңыз. Біз жұптау түрлерін жасаймыз:

• Түйісу бұрышын (тік, доғал, сүйір);

* Шеңбер мен түзу сызықты жұптастыру;

* Екі шеңбердің жұптастыруы (сыртқы, ішкі, аралас)

4.Интерактивті тақтада мұғалімнің көрсетілімі:

(көрсетілім кезінде оқушылар мұғаліммен бірге сабақтың осы практикалық бөлігін орындайды. Жұмыс алдында компьютерде жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік техникасын сақтау туралы еске саламыз)

Жұмыс кезеңдері:

А) Ctrl + N жылдам пернелерін пайдаланып жаңа файлды ашыңыз.

Тік, доғал, сүйір бұрыштың "Отрезок" қолдана отырып саламыз. Біз "жұптауды" таңдаймыз, командалық жолда бұрыштың қажетті жұптасу радиусын тереміз, Enter пернесін басып, бұрыштың жақтарын белгілейміз.

Б) Шеңбер мен түзудің жұптастыруы. Берілген радиустың шеңберін құрыңыз. Екі түзу, біреуі көлденең, екіншісі 45 градус бұрышта. "Жұптау" батырмасын басамыз және бұрыштардағыдай бәрін орындаңыз.

В) Шеңбер мен түзудің жұптастырылуы. Берілген радиустың шеңберін және оған берілген қашықтықта тікелей құрыңыз. Мұнда біз "екі түйісу нүктесі, радиус" командасын қолданамыз.. Команда жолында қажетті радиусты тереміз және жұпталған нысандарды белгілейміз. Enter-ді басыңыз.

Үлкен шеңбер пайда болады. Біз жұптастыру контурларын қалдырып, оның контурларын "кесу" командасымен ішінара алып тастаймыз. "Разорвать" командасын "қиып алу" командасы арқылы шеңбер бөліктері жойылмаған кезде қолданамыз.

Г) Ішкі жұптастыру. Біз берілген радиустың екі шеңберін бір-бірінен қашықтықта саламыз. "Екі түйісу нүкте, радиус" командасын қолданыңыз.

"Қиып алу" командасымен жұптау сызығын қалдырып, шеңбердің бір бөлігін алып тастаймыз.

Д) Сыртқы жұптасу. Біз берілген радиустың екі шеңберін бір-бірінен қашықтықта саламыз. Біз "жұптау" командасын қолданамыз.

Е) Аралас жұптау. Біз берілген радиустың екі шеңберін бір-бірінен қашықтықта саламыз. "Екі түйісу нүкте, радиус" командасын қолданыңыз.

Ж) Өлшемдерін қою.

5. Қалыптастырушы бағалау. Өзара бағалау. Мұғалімнің бақылауы. (практикалық жұмыс аяқталғаннан кейін оқушылар бір-бірінің жұмысын дескрипторлар бойынша бағалайды. Бағалау барысында мұғалім оқушыларды бақылайды. Оқушылар бағалаудан кейін бір-біріне кері байланыс береді).

Дескрипторлар:

- дұрыс бұрыштың жұптастыруын орындады;

- доғал бұрыштың жұптастыруын орындады;

- сүйір бұрыштың жұптастыруын орындады;

- түзу мен шеңбердің жұптастыруын орындады;

- сыртқы жұптастыруды орындады;

- ішкі жұптастыруды орындады;

- аралас жұптастыруды орындады.

Кері байланыс. Балалар, сіздер жарайсыздар! Бір-бірінің жұмысын бағаладыңыздыр. Сындарлы түрде кері байланыс бердіңіздер.

Интерактивті тақта.

Компьютерлер.

Дескрипторлар презентация слайдында.

Сабақтың соңы

2 минут

6. Рефлексия:

- мен не білдім, не үйрендім

- түсініксіз не қалды

- немен жұмыс істеу керек

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін.

Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады

Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.

Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстан пойыздарында үй жануарларын тасымалдау ережелері
» Қазақстандықтар шетелге шығуға жылына қанша жұмсайды?
» Су тасқынынан зардап шеккендерге қосымша тағы 553 мың теңге төленеді
Пікір жазу