Кеңістіктегі екі түзудің өзара орналасуы. Геометрия, 10 сынып, сабақ жоспары, 2 сабақ.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

10.1А Стереометрия аксиомалары. Кеңістіктегі түзулер мен жазықтықтардың орналасуы.

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 10

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Кеңістіктегі екі түзудің өзара орналасуы(2 сабақ)

Сабақтың түрі

Жаңа тақырыпты оқу және бекіту

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.2.3 - кеңістіктегі параллель түзулердің қасиеттерін білу және оларды есептер шығаруда қолдану

Сабақ мақсаттары

- кеңістіктегі параллель түзулердің қасиеттерін қарастыру жіне есеп шығаруда қолдану.

Бағалау критерийлері

- кеңістіктегі екі түзудің орналасуын анықтайды;

- кеңістіктегі параллель түзулердің қасиеттерін біледі;

- кеңістіктегі параллель түзулердің қасиеттерін қолданады.

Тілдік мақсаттар

Тілдік мақсаттар: дұрыс математикалық терминдерді қолданады және кеңістіктегі екі түзудің орналасуын сипаттайды.

Пәндік лексика мен терминология: нүкте, түзу, жазықтық, кеңістік, параллель түзулер, қиылысатын түзулер, айөас түзулер.

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

  • егер түзудің екі нүктесі бір жазықтықта жатса, онда …;
  • жазықтықты …арқылы …;
  • екі жазықтық параллель, егер…;
  • тетраэдр/параллелепипедтің әрбір жақтары … болып табылады;
  • параллелепипедтің диагоналі …;

Құндылықтарды дарыту

Денсаулық, құрмет, сыйластық

Пәнаралық байланыстар

АКТ (презентация РРТ)

АКТ қолдану дағдылары

Презентациямен жұмыс

Бастапқы білім

Кеңістіктегі түзулердің орналасуы

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

3 мин

Ұйымдастыру.

Бастапқы білімді еске түсіру.

Оқушылармен екі түзудің өзара орналасу жағдайларын еске түсіру: қиылысатын, параллель және айқас түзулердің анықтамасы. Қайталау барысында параллель түзулерге көңіл бөлу.

Оқушыларды сабақ тақырыбымен, сабақ мақсатымен және бағалау критерийлерімен таныстыру.

Слайд 1-3

Слайд 4-6

10 мин

7 мин

17 мин

5 мин

Жаңа тақырыпты түсіндіру

Слайдтарда оқушыларға параллель түзулердің қасиеттеріне суреттерді көрсетіңіз. Оқушылармен бірге суреттер мен әріптік белгілер арқылы әрбір қасиетті анықтаңыз.

Егер параллель түзулердің біреуі жазықтықпен қиылысатын болса, онда екінші түзу де осы жазықтықпен қиылысады.

Егер бір жазықтықта жататын екі түзу үшінші түзуге параллель болса, онда бүл түзулер өзара параллель.

Екі параллель жазықтықтың үшінші жазықтықпен қиылысуынан пайда болған қиылысу түзулері, өзара параллель болады, α||β; p||q.

Егер әртүрлі жазықтықта жататын екі түзу үшінші түзуге параллель болса, онда бүл түзулер өзара параллель.

Сыныппен есеп шығару

Шешуі: және қиылысатын түзулері қандай да бір жазықтықты анықтайды(аксиомалардың 2-ші салдары). түзуіне параллель және осы жазықтықта жататын және С нүктесі арқылы өтетін жалғыз түзу болады. Бұдан нүктелері бір түзудің бойында жатады. болғандықтан

Топтық жұмыс

Оқушыларды үш топқа бөліңіз(егер сыныпта оқушылар саны көп болса 6 топқа бөлуге болады). Әр топ есептің шешуін постерге жазады. Кейін оқушылар, топта әрбір есепті шығарған оқушылар болатындай, жаңадан топқа бөліңіз. Есептерді оқушылар өзара талдайды. Әрбір оқушы өзінің шығарған есебін түсіндіреді.

1. Суретте M, N,Q және P нүктелері - DB, DC, AC және AB кесінділерінің орталары. Егер AD = 12 см, BC = 14 см. MNQP төртбұрышының периметрін анықтаңыз.

2. АВС үшбұрышының АВ және АС қабырғаларынан D және Е нүктелері, DE=5 см және BD:DA = 2:3 болатындай, белгіленген. α жазықтығы DE кесіндісіне параллель, В және С нүктелері арқылы өтеді. ВС кесіндісінің ұзындығын анықтаңыз.

3. Бір жазықтықта жатпайтын ABCD параллелограмы мен табаны ЕК болатын ABEK трапециясы берілген.

а) CD және EK түзулерінің өзара орналасуын анықтаңыз.

б) егер трапецияға іштей шеңбер сызуға болатын болса және AB =22,5 см, EK = 27,5 см екені белгілі болса трапецияның периметрін анықтаңыз.

Топтық жұмыстан кейін тақырыпты бекітуді бағалау мақсатында оқушылар тест тапсырмаларын орындайды.

1.кеңістіктегі екі түзу параллель деп аталады, егер

  • Олар бір жазықтықта жатса;
  • Олар бір жазықтықта жатса және қиылыспаса;
  • Олар бір жазықтықта жатпаса;
  • Олар бір жазықтықта жатпаса және қиылыспаса.

2. Егер параллель түзулердің біреуі берілген жазықтықты қиып өтетін болса, онда

  • Екінші түзу де жазықтықты қиып өтеді;
  • Екінші түзу жазықтыққа параллель болады;
  • Екінші түзу жазықтықта жатады;
  • Дұрыс жауап көрсетілмеген.

3. Кубтың параллель болатын қабырғаларының жұбын көрсетіңіз.

  • AB және AB; AD және BD
  • BC және BD; BC және BC
  • AB және AB; AB және BC
  • AD және BC ; AB және DC

4. Егер екі түзу үшінші түзуге параллель болса, онда олар ...

  • айқас түзулер;
  • параллель түзулер;
  • үш түзу де бір жазықтықта жатады;
  • Дұрыс жауап көрсетілмеген.

5. Параллель түзулердің екеуін де қиып өтетін барлық түзулер ...

  • Бір жазықтықта жатады;
  • Бір жазықтықта жатпайды;
  • Ортақ нүктесі болады;
  • Ортақ нүктелері шексіз көп болады.

Слайд 7-10

Дидактикалық материал

Тест

Сабақтың соңы

3 мин

Рефлексия

Өзін-өзі бағалау бойынша қорытындылау.

Әрбір оқушы өзінің сабақтағы іс-әрекеттеріне және тақырыпты түсіну және меңгеру бойынша рефлексия жасай отырып, өзін-өзі бағалау парағын толтырады.

Оқушылар өзін-өзі бағалау парағын толтырғаннан кейін, кейбір оқушылардың жауаптарын тыңдауға болады.

Оқушылар келесі сұрақтарға жауап бере отырып, карточкаларды толтырады.

  • Нені білдім және нені үйрендім?
  • Не түсініксіз болды?
  • Немен жұмысты жалғастыру керек?

Үй жұмысы

жазықтығы АВС үшбұрышының АВ және АС қабырғаларын сәйкесінше В1 және С1 нүктелерінде қиып өтеді.

ВС кесіндісінің ұзындығын анықтаңыз.

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін.

Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады

Бұлбөлімдеоқушылардыңсабақбарысындаүйренгенінбағалауүшінқолданатынәдіс-тәсілдеріңіздіжазасыз

Денсаулықсақтаутехнологиялары.

Сергітусәттеріменбелсендііс-әрекеттүрлері.

ОсысабақтақолданылатынҚауіпсіздіктехникасыережелерініңтармақтары

Сабақбойыншарефлексия

Сабақмақсаттары/оқумақсаттарыдұрысқойылғанба? ОқушылардыңбарлығыОМқолжеткіздіме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақтасаралаудұрысжүргізілдіме?

Сабақтыңуақыттықкезеңдерісақталдыма?

Сабақжоспарынанқандайауытқуларболды, неліктен?

Бұлбөлімдісабақтуралыөзпікіріңіздібілдіруүшінпайдаланыңыз. Өзсабағыңызтуралысолжақбағандаберілгенсұрақтарғажауапберіңіз.

Жалпыбаға

Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі (оқытутуралыда, оқутуралыдаойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу