Ұқсас фигуралар және олардың қасиеттері. Үшбұрыштар ұқсастығының белгілері. Геометрия, 9 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Үшбұрыштардың ұқсастығы | Мектеп: Қызылорда қаласындағы химия-биология бағытындағы Назарбаев зияткерлік мектебі | |||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||
Мұғалімнің КДМ | ||||||||||
Сынып: | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||
Сабақ тақырыбы | Ұқсас фигуралар және олардың қасиеттері. Үшбұрыштар ұқсастығының белгілері | |||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 9.1.4.17 ұқсас фигуралардың аудандары және ұқсастық коэффициенті арасындағы тәуелділік формуласын білу; | |||||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар: - оқушылар бір-біріне кері байланыс беру арқылы әділ бағалауға үйрету; - ұқсас фигуралардың аудандары және ұқсастық коэффициенті арасындағы тәуелділік формуласын білу; - өтілген сабақтағы материалдар бойынша оқушылардың білімін тексеру; - оқушылар өзін-өзі тексеру жүргізу; | |||||||||
Бағалау критерийлері Дағды: Білу; Қолдану. | Оқушылар: - ұқсас үшбұрыштардың сәйкес қабырғаларының пропорционалдығын көрсете алады; - ұқсас үшбұрыштардың аудандарының пропорционалдығын көрсете алады; - ұқсас үшбұрыштардың белгісіз үшбұрыштың ауданын таба алады; - ұқсас үшбұрыштардың белгісіз бұрышын таба алады; | |||||||||
Тілдік мақсаттар | in each of the following, establish that a pair of triangles is similar, and hence find x - в каждом из следующих, установите, что пара треугольников подобна, и, следовательно, найдем x;
| |||||||||
Құндылықтарды дарыту «Мәңгілік ел» ұлттық идея | Ынтымақтастық: Белсенді қарым-қатынас, өзіндік шешім қабылдауды үйрену, жаңаны тез игеруге дайын болу, өзгенің пікірін құрметтеу және тыңдай білу. Академиялық адалдық: Жұмыстану барысында бір–бірінің пікірлері мен ерекшеліктерін құрметтеу, жауапкершілік, мақсатқа ұмтылу, академиялық адалдық ұстанымдарын сақтау. | |||||||||
Пәнаралық байланыстар | География, ИЗО. | |||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Active Inspirе тақтасымен жұмыс жасау | |||||||||
Бастапқы білім | Үшбұрыштар теңдігі белгілерін, түзулердің параллельдік белгілерін, мастшаб. Пропорцияны құра біледі және оның белгісіз мүшелерін таба біледі. Квадрат және кері амал түбірден шығара алады. | |||||||||
Сабақ барысы (2 сабақ) | ||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||
Сабақтың басы 5 минут | І. Сәлемдесу. ІІ. Өтілген материалды пысықтау, үй жұмысын тексеру. | |||||||||
33 минут
| ІІІ формуласын пайдаланып есептер шығарайық. Тапсырмалар. №1 Дұрыс n-бұрыштардың периметрлерінің қатынасы a:b қатынасындай. Олардың аудандарының қатынасын табыңдар. №2 Егер тік төртбұрыш қабырғаларының қатынасы 4:9 қатынасындай болса, ал оның ауданы 144 м2 болса, оның қабырғалары неге тең болады? №3 Ұқсас үшбұрыштардың аудандары 75м2 және 300м2. Екінші үшбұрыштың бір қабырғасы 9м. Бірінші үшбұрыштың осы қабырғаға ұқсас қабырғасының ұзындығын табыңыз. №4 АВС және А1В1С1 үшбұрыштары ұқсас және қабырғаларының ұқсастық коэффициенті 6:5-ке тең. Берілген үшбұрыштардың аудандарын табыңыз, егер АВС үшбұрышының ауданы А1В1С1 үшбұрышының ауданынан 77см2-қа артық болса. №5 Жер телімінің ауданы үшбұрыш тәріздес. Планға бейнеленген үшбұрыштың ауданы 87,5 см2. Егер масштаб 1:100000 болса, онда жер телімінің ауданын табыңыз. №6 АВС тең бүйірлі үшбұрышының АВ бүйір қабырғасының ұзындығы 7-ге тең, АС табанының ұзындығы 4-ке тең. АСD үшбұрышы АВС үшбұрышына ұқсас және D нүктесі А және В-ға сәйкес келмейтіндей, АВ қабырғасынан алынған. АВС үшбұрышының ауданының ACD үшбұрышының ауданына қатынасын табыңыз. Жауабы: 49/16
| А.А.Погорелов, Атанасян,ЕНТ-ға дайындық тест жинағынан. | ||||||||
Сабақтың соңы 2 минут | Үйге тапсырма: Екі ұқсас үшбұрыштардың қабырғаларының қатынасы 3:4 қатынасындай, ал олардың аудандарының айырмасы 70-ке тең. Осы үшбұрыштардың аудандарын анықтаңыз. Жауабы: 90;160 Бүгінгі сабақ бойынша өзін – өзі бағалау картасы | |||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||
Дифференциациялық тапсырманы ұсыну | Оқушылардың топтық және жеке жұмыстарға қатысуын бақылау, дұрыс бағыт беру үшін кері байланыс жасау және қалыптастырушы бағалау жұмыстарын беру арқылы жеке оқудағы жетістіктеріне көздерін жеткізу | Оқушылардың денсаулығы мен өмірлерінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету. Психологиялық жағымды ахуал туғызу, сергіту сәтін ұйымдастыру; Сабақ алдында бөлмені желдетіп алу | ||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? | ||||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру