Қайталау. Жазықтықтағы координаталар әдісі. Координатамен берілген есептер шығару. Геометрия, 8 сынып, сабақ жоспары, 6 сабақ.
Қысқа мерзімді жоспар | |||||
8.4В бөлім: Жазықтықтағы тікбұрышты координаталар жүйесі | Астана қаласындағы ФМБ НЗМ | ||||
Сабақ: 6 Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||
Сынып: 8 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||
Сабақ тақырыбы | Қайталау. Жазықтықтағы координаталар әдісі. Координатамен берілген есептер шығару | ||||
Сабақ түрі | Өткен тақырып бойынша білімдерін жинақтау біліктері мен дағдыларын қалыптастыру. | ||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 8.1.3.14 жазықтықта координаталарымен берілген екі нүктенің арақашықтықтығын есептеу; 8.1.3.15 кесінді ортасының координаталарын табу; 8.1.3.16 кесіндіні берілген қатынаста бөлетін нүктенің координаталарын табу; 8.1.3.17 центрі (a, b), радиусы r болатын шеңбердің теңдеуін білу; 8.1.3.18 берілген теңдеуі бойынша шеңбер салу; 8.1.3.19 түзудің жалпы теңдеуін және берілген екі нүкте арқылы өтетін түзудің теңдеуін жазу: ; 8.1.3.20 координаталармен берілген қарапайым есептерді шығару | ||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар:
| ||||
Бағалау критерийлері | Оқушылар: - жазықтықтағы екі нүктенің арақашықтығын есептейді; - кесіндіні берілген қатынаста бөлетін нүктенің координаталарын анықтайды; - центрі (a,b) нүктесі және радиусы r болатын шеңбердің теңдеуін жазады; - екі нүкте арқылы өтетін түзудің жалпы теңдеуін жаза біледі | ||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар:
Пәндік лексика мен терминология
түзудің бұрыштық коэффициенті. Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер
нүкте түзуде жатыр, яғни оның координаталары ... теңдеуін қанағаттандырады | ||||
Құндылықтарды дарыту | Оқушылардың ауызша есептеу машықтарын, логикалық ой-өрісін дамыту. Алға қойған мақсатқа жете білуге жауапкершілікке, топпен, ұжыммен жұмыс істей білуге тәрбиелеу | ||||
Пәнаралық байланыстар | Физика, экономика. | ||||
АКТ қолдану дағдылары | Интербелсенді тақта | ||||
Бастапқы білім | Тікбұрышты координаталар жүйесін білу. Координаталары бойынша нүктені сала алу және берілген нүктенің координаталарын жаза алу. Пифагор теоремасын қолдана алу. | ||||
Сабақ барысы | |||||
Сабақтың кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||
Сабақтың басы 2 минут Сабақтың ортасы 6 мин Сабақтың ортасы 12 мин Сабақтың ортасы 17 мин |
Сабақтың басында мұғалім оқушылардың зейінін концентрациялайды, олармен бірлесіп сабақ тақырыбы мен мақсатын анықтау. Үй тапсырмасын мұғалім визуалды түрде тексереді. ІІ. Білімді өзектендіру «Жазықтықтағы координаталар әдісі. Координатамен берілген есептер шығару» тақырыбы бойынша теориялық материалдарды қайталау мақсатында топтық жұмыс орындалады. ІІІ. Топтық жұмыс.
IV. Жұппен жұмыс 1. Егер екені белгілі болса, M және N нүктелерінің арақашықтығын табыңыз. Жауабы: 2. Координаталар басы және нүктелері арқылы өтетін шеңбердің теңдеуін жазыңыз. Жауабы: 3. теңдеуі берілген.
Жауабы: 5. деп алып, MNKS параллелограмының S төбесінің координаталарын табыңыз. Шешуі:
S(7; 3) V. Қалыптастырушы бағалау Оқушылар әр оқу мақсаты бойынша жеке тапсырма орындайды. Оқушы жұмысын мұғалім тексеріп, бағалайды. |
Шарыгин И. Ф. Геометрия. 7-9 кл. – М. | |||
Сабақтың соңы 3 мин | VІ. Сабақты қорытындылау. Рефлексия. Оқушыларда төмендегі сұрақтарға жауап береді. Осы арқылы оқушылардың жағдайды талдау, жалпылау, атқарылған жұмыс бойынша қорытынды жасау дағдысы қалыптасады. «Н» - нақты нәтиже... Сабақта қандай да бір мақсатқа қол жеткізгені туралы ақпарат «З» - зейін салу керек ... Сабақта не қиындық туғызды... «М» - мақсатқа жету үшін... Сабақ бойынша тағы не білгіңіз келеді Үй тапсырмасы. №376-381 Шыныбеков Ә.Н. Геометрия. Жалпы білім беретін мектептің 8-сыныбына арналған оқулық. | |||
Қосымша ақпарат | ||||
Саралау–оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||
Қалыптастырушы бағалау нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу | Жеке жұмыс, қалыптастырушы бағалау, өзін- өзі бағалау. | Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттерімен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары | ||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылғанба? Оқушылардың барлығы ОМ қолжеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? | ||
Бөлім | 8.4В бөлім: «Жазықтықтағы тікбұрышты координаталар жүйесі» | |||
Тақырып | Жазықтықтағы екі нүктенің арақашықтығы. Екі нүктенің арақашықтығын табуға арналған есептер | |||
Оқу мақсаттары | 8.1.3.14 жазықтықта координаталарымен берілген екі нүктенің арақашықтықтығын есептейді | |||
Ойлау дағдыларының деңгейі | Қолдану | |||
Тапсырма
| ||||
Бағалау критерийлері |
| |||
Екі нүктенің арақашықтығын табу формуласын қолданады |
| |||
| ||||
Бөлім | 8.4В бөлім: «Жазықтықтағы тікбұрышты координаталар жүйесі» | |||||||||||||||||||||
Тақырып | Кесінді ортасының координаталары. Кесіндінің ортасының координаталарын табуға арналған есептер | |||||||||||||||||||||
Оқу мақсаттары | 8.1.3.15 кесінді ортасының координаталарын табу | |||||||||||||||||||||
Ойлау дағдыларының деңгейі | Қолдану | |||||||||||||||||||||
Тапсырма
| ||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
| |||||||||||||||||||||
Кесіндінің ортасын табу формуласын қолданып, есеп шығарады |
| |||||||||||||||||||||
| ||||||||||||||||||||||
Бөлім | 8.4В бөлім: «Жазықтықтағы тікбұрышты координаталар жүйесі» | |||||
Тақырып | Шеңбер теңдеуі. Берілген теңдеуі бойынша шеңберді салу. Шеңбердің теңдеуіне берілген есептер | |||||
Оқу мақсаттары | 8.1.3.17 центрі (a, b), радиусы r болатын шеңбердің теңдеуін білу; 8.1.3.18 берілген теңдеуі бойынша шеңбер салу; | |||||
Ойлау дағдыларының деңгейі | Жоғары деңгей дағдылары | |||||
Тапсырма
Тапсырмалар шешуінің дұрыстығын программалық жасақтама көмегімен тексеріңіз.
| ||||||
Бағалау критерийлері |
| |||||
Центрі мен радиусы берілген шеңбердің теңдеуін жазады; теңдеуі арқылы шеңбердің центрі мен радиусын табады |
| |||||
|
| |||||
Бөлім | 8.4В бөлім: «Жазықтықтағы тікбұрышты координаталар жүйесі» | ||||
Тақырып | Түзудің теңдеуі. Түзудің теңдеуіне берілген есептер. Берілген теңдеулер бойынша түзулерді салу | ||||
Оқу мақсаттары | 8.1.3.19 түзудің жалпы теңдеуін және берілген екі нүкте арқылы өтетін түзудің теңдеуін жазу: ; 8.1.3.20 координаталармен берілген қарапайым есептерді шығару | ||||
Ойлау дағдыларының деңгейі | Қолдану | ||||
Тапсырма
| |||||
Бағалау критерийлері |
| ||||
Түзудің теңдеуін жазады; берілген теңдеулері бойынша түзулерді салады |
| ||||
|
| ||||
Бөлім | 8.4В бөлім: «Жазықтықтағы тікбұрышты координаталар жүйесі» | |||
Тақырып | Екі нүктенің арақашықтығын, кесіндінің ортасының координаталарын табуға арналған есептер | |||
Оқу мақсаттары | 8.1.3.14 жазықтықта координаталарымен берілген екі нүктенің арақашықтықтығын есептеу; 8.1.3.15 кесінді ортасының координаталарын табу | |||
Ойлау дағдыларының деңгейі | Қолдану | |||
Тапсырма
| ||||
Бағалау критерийлері |
| |||
Екі нүктенің арақашықтығын табу, кесіндінің ортасының координаталарын табу, кесіндіні берілген қатынаста бөлу формулаларын, центрі (a,b) нүктесі және радиусы r болатын шеңбердің теңдеуін, түзудің теңдеуін қолданып есептер шығарады |
| |||
| ||||
Бөлім | 8.4В бөлім: «Жазықтықтағы тікбұрышты координаталар жүйесі» | |||
Тақырып | Шеңбердің және түзудің теңдеуіне берілген есептер | |||
Оқу мақсаттары | 8.1.3.17 центрі (a, b), радиусы r болатын шеңбердің теңдеуін білу; 8.1.3.19 түзудің жалпы теңдеуін және берілген екі нүкте арқылы өтетін түзудің теңдеуін жазу: ; 8.1.3.20 координаталармен берілген қарапайым есептерді шығару | |||
Ойлау дағдыларының деңгейі | Қолдану | |||
Тапсырма
| ||||
Бағалау критерийлері |
| |||
Екі нүктенің арақашықтығын табу, кесіндінің ортасының координаталарын табу, кесіндіні берілген қатынаста бөлу формулаларын, центрі (a,b) нүктесі және радиусы r болатын шеңбердің теңдеуін, түзудің теңдеуін қолданып есептер шығарады |
| |||
| ||||
Пайдаланылған әдебиеттер тізімі:
- Ю.Н. Макарычев, Н.Г. Миндюк, К.И. Нешков. Алгебра. 8 класс: учебник для школ и классов с углубленным учением математики. 5-е изд. – М. : Мнемозина, 2005. – 367 с. : ил.
- М.Л. Галицкий, А.М. Гольдман, Л.И. Звавич/Сборник задач по алгебре: учебное пособие для 8-9 кл. с углубленным изучением математики.- 16-е изд. – М.: Просвещение, 2011. –301 с.
- Атанасян Л.С, Бутузов В.Ф., Кадомцев СБ., Юдина И.И. Геометрия. 9 класс. — М.: ФИЗМАТЛИТ, 2005. — 160 с.
- Шыныбеков Ә.Н. Геометрия. Жалпы білім беретін мектептің 8-сыныбына арналған оқулық. – Алматы.: Атамұра, 2012. –128 бет.
Шарыгин И. Ф. Геометрия. 7-9 кл. – М.
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру