Жазықтықтағы координаталар әдісі. Есептер шығару. Геометрия, 8 сынып, сабақ жоспары, 6 сабақ.
Повторение | Школа: НИШ ХБН г. Караганды | |||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты жөні | |||||||||||||||||
Класс: 8 | қатыспағандар: | қатыспағандар: | ||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Жазықтықтағы координаталар әдісі. Есептер шығару. | |||||||||||||||||
Cабақтың түрі | Білімді жүйелеу, жалпылау, қайталау сабағы | |||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 8.1.3.14 жазықтықта координаталарымен берілген екі нүктенің арақашықтықтығын есептеу; 8.1.3.15 кесінді ортасының координаталарын табу; 8.1.3.16 кесіндіні берілген қатынаста бөлетін нүктенің координаталарын табу; 8.1.3.17 центрі (a, b), радиусы r болатын шеңбердің теңдеуін (𝑥 − 𝑎)2 +(𝑦 − 𝑏)2 = 𝑟2 білу; 8.1.3.19 түзудің жалпы теңдеуін және берілген екі нүкте арқылы өтетін түзудің теңдеуін жазу: 8.1.3.20 координаталармен берілген қарапайым есептерді шығару; | |||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар - кесінді ортасының координаталарының және екі нүктенің арақашықтығының формулаларын қорыту; - - екі нүктенің арақашықтығын табу, кесіндінің ортасының координаталарын табу, кесіндіні берілген қатынаста бөлу формулаларын - центрі (a,b) нүктесі және радиусы r болатын шеңбердің теңдеуін жазады; шеңбердің теңдеуін, түзудің теңдеуін қолданып есептер шығарады. | |||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Оқушылар - кесінді ортасының координаталарының және екі нүктенің арақашықтығының формулаларын қорыту; - - екі нүктенің арақашықтығын табу, кесіндінің ортасының координаталарын табу, кесіндіні берілген қатынаста бөлу формулаларын - центрі (a,b) нүктесі және радиусы r болатын шеңбердің теңдеуін жазады; шеңбердің теңдеуін, түзудің теңдеуін қолданып есептер шығарады. | |||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар - кесінді ортасының координаталарының және екі нүктенің арақашықтығының формулаларын қорытуды түсіндіреді; - кесінді ортасының координаталарын және екі нүктенің арақашықтығын анықтауды түсіндіреді; - түзудің және шебердің теңдеулерін құру қадамдарын сипаттайды; Пәнге қатысты лексика мен терминдер:
Диалог /жазылымға арналған қажетті сөз тіркестері
| |||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Құндылықтарды қалыптастыру осы сабаққа жоспарланған жұмыстар арқылы жүзеге асырылады. Оқи білуі, жағдайды талдау, жаңа жағдайларға бейімделу, проблемалар қою және шешімдер қабылдау, командалық жұмыстың сапасына жауап беру, өз уақыттарын ұйымдастыру. | |||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Физикамен, экономикамен байланыс. Сызықтық графиктермен түзу сызықты үдемелі қозғалыс, экономиканың кейбір процесстері сипатталады. | |||||||||||||||||
Бастапқы білім | Интерактивті тақтаны бейнелеу құралы және жазу құралы ретінде қолдану | |||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | . | |||||||||||||||||
Сабақтың барысы: | ||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||||
Сабақтың басы 2 мин Сабақтың ортасы 5 мин 5 мин 10 мин 5 мин 10 мин Сабақтың соңы 3 мин | I Ұйымдастыру кезеңі. Мұғалім сабақтың тақырыбын жариялайды. Оқушылармен бірге сабақтың мақсаты, оқушылардың «жаөын даму аймағы» тұжырымдалады. Мұғалім бағалау критерийлерін жариялайды. II Білімді белсендіру. Тақырыптар бойынша теориялық материалдарды қайталау: « Расстояние между двумя точками на плоскости», «Координаты середины отрезка». Оқушылар кестені толтырады. Оқушылар жеке дара жұмыс істейді. Тапсырма аяқталғаннан кейін мұғалім берген жауаптар бойынша өзін-өзі тексеру немесе өзара тексеру жұппен жүзеге асырылады. Қажет болса, кейбір оқушылар шешімдерін түсіндіреді.
III Шеңбердің теңдеуі. Теориялық материалды қайталау. Қарапайым есептерді шешу. Фронталды жұмыс Мұғалім оқушылармен теориялық материалды, анықтамаларды, центрі О(a;b) және радиусы R болатын шеңбердің теңдеуін жазады. Оқушылар тапсырмаларды орындайды, шешімдерін талқылайды, бір біріне кеңес береді. ІV «Шеңбердің теңдеуі» тақырыбы бойынша есептерді шешу. Жұптық жұмыс Оқушылар тапсырмаларды жұппен орындайды, шешімді талқылайды, бір-бірімен кеңеседі. Тапсырмаларды аяқтағаннан кейін, оқушылар жұптары арасында өзара тексеру жүргізіледі. Қажет болған жағдайда мұғалім оқушыларға кеңес береді, оларды дұрыс әрекет етуге бағыттайды. V Түзудің теңдеуі. Теориялық материалды қайталау. Фронталды жұмыс Оқушылар мұғаліммен бірге теориялық материалды, слайдтарда ұсынылған анықтамалар мен формулаларды қайталайды, түзудің жалпы теңдеуін,берілген екі нүкте арқылы өтетін түзудің теңдеуін жазады Мұғалім сұрақтар қояды: 1. Түзудің теңдеуінің қандай түрлерін білесіз? 2. Координаттық жазықтықта түзудің орналасуы оның бұрыштық коэффициентіне қалай тәуелді? 3. Түзулердің өзара орналасу қандай түрлерін білесіз? 4. Түзулердің өзара орналасу олардың бұрыштық коэффициенттеріне қалай тәуелді? VІ Тақырып бойынша есеп: Түзудің теңдеуі. Жеке дара жұмыс. Оқушылар орындарында жеке дара тапсырмаларды шешеді. Мұғалім есептерді шешуге және ресімдеуге, кеңес беруге және қажет болған жағдайда қиындықтарға тап болған оқушыларға көмектеседі. Өздерінің тапсырмаларын орындаған оқушылар үшін күрделі деңгейдегі қосымша тапсырмалар ұсынылады. Сабақтың соңында оқушылар келесі сұрақтарға жауап беру арқылы рефлексия жүргізеді: Не білдім, не үйрендім? Не түсініксіз болды? Немен жұмыс жасау керек? | Интерактивті тақта Презентация 1-3 слайд Презентация 4 слайд Қосымша1 Қосымша 2 5-6 слайдттар 7 слайд Қосымша 3 8-12 слайдттар Қосымша 3 Қосымша 4 13-14 слайдттар | ||||||||||||||||
Саралау | Бағалау | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||||||||
Оқушылар жұптық жұмыста бір біріне шамалары келгенше көмектеседі. Саралау жұптық және топтық жұмыстарда көрінетін болады. Оқу үлгерімі жоғары оқушылардың басқа оқушыларға көмек көрсетуі қажет. Өздік жұмыс үшін түрлі деңгейдегі тапсырмаларды таңдау дифференциацияны қамтамасыз етеді | Сабақ кезінде мұғалімнің формативті бағалауы - мұғалім жұмыстың орындалуын қадағалайды, ауызша түсініктеме береді. Оқушылардың бірлескен іс-әрекеттерге қатысуын және диалогтарын жүзеге асыруға қатысуын бағалау. Тапсырманы орындағаннан кейін өзін бағалау. Жұмыстарды орындағаннан және ұсынғаннан кейін өзара бағалау. Мұғалімнің оқушылардың жеке дара жұмыстарын бағалауы. | Іс әрекеттің өзгеруін ұйымдастыру және оқушылардың әр қызмет түрі үшін уақытты ұтымды бөлу. Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес есептерді таңдау. | ||||||||||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру