Жазықтықтағы координаталар әдісі. Геометрия, 8 сынып, сабақ жоспары, 2 сабақ.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 8.4В бөлім: Жазықтықтағы тікбұрышты координаталар жүйесі | Мектеп: Семей қаласы, Физика-математика бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі. | |||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Чултуков Нартай Советханович | |||||
Сынып: 8 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақ тақырыбы | Жазықтықтағы координаталар әдісі | |||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 8.3.3.13 жазықтықтағы екі нүктенің арақашықтығын олардың координаталары арқылы есептейді; 8.3.3.14 кесінді ортасының координаталарын анықтайды | |||||
Сабақтың түрі | Өткен тақырыпты бекіту сабағы | |||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар:
| |||||
Бағалау критерийлері | Оқушылар біледі:
қолдана алады:
кесіндінің ортасын есептер шығаруда. | |||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар:
Пәндік лексика мен терминология
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер
| |||||
Құндылықтарды дарыту
| «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына: топпен, жұппен жұмыс орындау барысында құрмет, серіктестік және жеке жұмыс орындау кезінде жауапкершілік, үздіксіз оқу құндылықтарын дарыту. | |||||
Пәнаралық байланыстар | Алгебра. | |||||
Бастапқы білім | Тікбұрышты координаталар жүйесін білу. Координаталары бойынша нүктені сала алу және берілген нүктенің координаталарын жаза алу. Пифагор теоремасын қолдана алу. Шеңбер мен оның элементтерінің анықтамаларын білу. Сызықтық теңдеулер мен оның графигі туралы білу. Сызықтық теңдеу графигін сала алу. | |||||
Сабақ барысы | ||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||
Сабақтың басы 3 минут | Ұжымдық жұмыс Үй тапсырмасын тексеру Өткен сабақта үйге берілген тапсырманы жіті тексеру. Мүмкіндігінше сол сабақта салғырттық танытып, немесе баяулап отырған оқушыдан сұраған абзал. Себебі, ол оқушы бірден сабаққа енжар қарамау керек еекенін түсінеді және келесі сабаққа мұқият болуға тырысады. Ең алдымен оқушылардың жауаптарымен салғыстырып, ең соңынан слайдтан дұрыс жауапты ашып көрсеткен ләзім. | № 2 слайд Үй тапсырмасының жауабы | ||||
Сабақтың ортасы 2 минут | Сабақты белсендендіру. Сабақты белсендендіру. Тірек ұғымдар жайлы сұрақ-жауап:
Осы сұрақтардан соң негізгі тақырыпқа көшіп, оқушыларды оқу мақсаттары, сабақ мақсаттары және бағалау критерилерімен таныстыру. Бұл сабақ өткне сабақты бекіту сабағы болғандықтан, есептер шығаруға тоқталамыз. | № 3-5 слайдтар | ||||
Сабақтың ортасы 20 минут | Топтық жұмыс. Үшбұрышты шешу Есеп 1 А(-2; 5), В(3; 0), С(-3; -2) нүктелері үшбұрыштың төбелері.
Есеп шығарудың жоспары:
АВ=АС, демек бүйір қабырғалары осылар. Үшінші қабырға ВС табаны болады. Оның ортасын табу үшін, орта нүкте координатасын табу ережесін қолданамыз (сурет дәл болса, сурет арқылы шығаруға болады): ВС-ның ортасы: М= = AM биіктігін жүргіземіз, ауданды табу үшін (басқа әдіспен де табуға болады). Пифагор бойынша: Үшбұрыш ауданы: S= Есеп 2 ABCD трапециясы 3 теңбүйірлі үшбұрыштан құралған. Х – ВС-ның, Y – AD қабырғасының орта нүктесі. А(3; 12), В(9; 14), С(17;10), D(19; 4). Табу керек:
| Қосымша 1 № 6-7 слайд № 8 слайд | ||||
Сабақтың ортасы 10 минут | Жұптық жұмыс Олай болса, қазір, осы білімді тереңдету және ұғына түсу үшін жұппен жұмыс жасаймыз. Әр жұпқа «Қосымша 2» таратпасын үлестіру. Таратпада берілген тапсырмаларды оқушылар өз жұптарымен орындайды. Мұғалім жұмыстың орындалуын қадағалап, әр оқушының өз жұбымен серіктесе жұмыс жасауына қолдау жасайды. Біріге отырып жасаған жұмыстың өнімді әрі жылдамырақ болатынын, яғни жұптық жұмыстың құндылықтарын сөзге арқау етуіне болады. «Жұпты жұмыстың» жауаптары:
Жауабын ондық үлеске дейін жуықтап беріңіз. Жауабы: 9,2; 7,1; 2,2.
Жауабында дәл мәнін беріңіз. Жауабы: ; ; .
Жауабы: (-1,5; 0), (-2,5; 1,5), (-4.01; -3,05). | Қосымша 2 Жауабы № 9, 10, 11 слайдтарда | ||||
Сабақтың соңы 5 минут | Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:
Қорытынды: Сонымен, бүгін «Нүктелердің арақашықтығы мен кесінді ортасының координаталарының» табуға есептер шығардық. Келесі тақырып осы тақырыппен тығаз байланысты, сондықтан осы өтілген материалды мұқият оқып келіңіздер. Формулаларды жадыларыңызда сақтауға тырысыңыздар. Үй тапсырмасы. Өтілген формулаларды жаттау. | № 12 слайд Формула № 13 слайд | ||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін. Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады | Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз | Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары | ||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. | |||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру