Шығармашылық жұмыс. Сәулет объектісінің макеті. Көркем еңбек (ұлдар), 9 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспарлау бөлімі: Дизайн және технология

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 8

Қатысқандар:

Қатысқандар:

Сабақтың тақырыбы

Шығармашылық жұмыс. Сәулет объектісінің макеті

Осы сабақта қол жеткізілетін оқыту мақсаты (оқу жоспарына сілтеме)

9.2.3.2 дербестік пен сенімділікті көрсете отырып, әртүрлі техниканы, конструкция түрлерін және қазіргі заманғы материалдарды пайдалана отырып, күрделі, бірегей бұйымдарды жасау.

 Сабақтың мақсаты

1.мәселелер мен қиындықтарды қамтитын неғұрлым кең контекстермен байланысты материалдардың, құралдар мен әдістердің кең спектрін қолдану, өнім мен нысандарды жасау кезінде оны неғұрлым жеке наныммен түсіндіре отырып

2.модельдеудің әдістері мен тәсілдерін білу және пайдалану, мақсат пен мағынаны білдіру, таңдау және тәуелсіз болу

3. Өз макеті үшін қолда бар материалдарды пайдалана отырып, түпнұсқа шешімдерді пайдалану

Бағалау критерийлері

Білім алушы:

оқушылар сәулет макетін әзірлеу бойынша негізделген шешімдер береді және материалдарды таңдау және оны креативті қолдану бойынша білімдерін көрсетеді.

 Тіл міндеттері

Пәндік терминологияны үйрену (объектінің деконструкциясы, объектінің трансформациясы, өзіндік құрылым құру)

1, өнім дизайны, мақсатты аудитория, games, design of product, possible consumers, consumers, target audience, өнім дизайны, әлеуетті тұтынушылар, мақсатты аудитория,

2. дизайнның артықшылықтары, сапасы, дизайн ерекшеліктері, құрамы, қасиеттері, эстетикалық

preferences, quality of design, Design feature, constituents, properties, aesthetic

дизайн ерекшелігінің сапасы, эстетикалық

3. нарық талаптарына жауап беретін тартымдылық тартымды.

attractiveness, answering the requirements of market, attractive.жауапкершілік, жауапкершілік - нарық талаптары, нысаны.

Құндылықтарды тәрбиелеу

Өмір бойы оқыту.

Қазақстанның экономикалық өсуі 2050

Пәнаралық байланыс

Графика және жобалау

Алдыңғы білім

Макетті жинау әдістері мен тәсілдері идеяларын іздеу . Сәулет ғимаратының макетін әзірлеу үшін материалдарды трансформациялау әдістері мен техникаларының түрлері.

Терминологияны қолдану.

Байланыс АКТ

ақпаратты іздеу және зерттеу

Сабақтың барысы

Сабақтың уақыты / кезеңдері

Мұғалімнің қызметі

(Оқу мақсатына қалай қол жеткіземін?)  

Оқушылардың қызметі

Бағалау

(не және қалай)

Саралау тәсілдері

(не және қалай)

Сабақтың басталуы

(10 мин.)

Негізгі бөлігі

(25 минут)

Ұйымдастыру сәті (1 минут)

Міндеті: оқушыларды сабаққа дайындау

БЫМ(бастапқы ынталандыру материалы)

Мақсаты: Мотивациялық кезең және үй тапсырмасын сұрау:

Мұғалім қалған оқушыларды ынталандыру және жылжыту мақсатында ерекше идеялармен оқушылардың макетінің кейбір шешімдерін көрсетеді. Макеттің бөліктерін дайындаудың қолданылған тәсілдері мен әдістері туралы айтып беруді сұрайды. Өзі толықтырады және қажет болған жағдайда кеңес береді.

Қабылданған идеялар мен топта бекітілген шешімдерге қатысты сұрақтар қояды.

Мысалы: сізді қандай қиындықтар күтеді және оларды қалай шешуге болады?

Сіз таңдаған материалдар мен оларды құрастыру тәсілдері идеяларды іске асыру үшін қолайлы ма?

Сіздің алдағы жоспарларыңыз? Оқушылар сұрақтарға жауап беруі керек.

Сабақ тақырыбына шығу.

ОМ: 9.2.3.2 дербестік пен сенімділікті көрсете отырып, әртүрлі техниканы, конструкция түрлерін және қазіргі заманғы материалдарды пайдалана отырып, күрделі, бірегей бұйымдарды жасау;

Мақсаты: назар аудару, сабақ тақырыбына шығу

Сұрақ:

Жақын арада қандай шығармашылық үдеріспен айналысамыз деп ойлайсыз? Сабақтың тақырыбын анықтаңыз?

Міндет: оқушылардың шағын сәулет дизайн нысандарын салу және жобалау туралы білімдерін бекіту.

ЖЖЖ "миға шабуыл" - 3 минут

Міндет: түсіну деңгейін орнату, кемшіліктерді жою.

Жаңа білімді меңгеруге тапсырма

Оқушылар алдын ала белгіленген және бекітілген жоспар бойынша шағын топтарда жұмыс істеуді жалғастырады. Одан әрі мұғалім жоба авторының түсіндіруімен пластиктен макетті кезең-кезеңмен жинау слайдтарын көрсетеді. Онда оқушылар материалдың пластика және әртүрлі трансформацияның икемділігі сияқты кең мүмкіндіктері туралы біледі. Сонымен қатар мұғалім осы материалға дөңгелектілік немесе сфералық беруге болатын кәдімгі фенді қолдану мүмкіндігін көрсете алады. Ғимараттың көпшілігі призматикалық және сфералық формалар белгілі. Геометриялық формалар арқылы ғимараттың қызықты нысандарын қалыптастыруға болады. Мысалы, Қарағанды қаласының Сейфулин атындағы ғимаратты келтіруге болады. Сәулетші цилиндрдің және пирамиданың геометриялық фигураларын креативті түрде біріктірді, бұл нысанға заманауи көрініс берді. Екі қалыпты форманың бірігуін тақтада қосымша элементтермен толықтырып, салу арқылы көрсетуге болады. Оқушылардың шешімін көрсету үшін сынып тақтасын одан әрі қолдану пайдалы. Бұл әлсіз мотивациясы бар оқушыларға шешім қабылдау үшін көрнекі үлгі болады. Мақсатқа жетудің бастапқы жолы болар еді.

Топтық жұмыс 20 минут

Мақсаты: Оқушыларды сәулет нысанының макетін жасауға үйрету. Құрылыс әдістерінің шектеулі санына назар аудара аласыз.

№ 1 тапсырма: Жаңа білімді қолдануға тапсырма.

Оқушылар сабақта жасайтын білім беру өнімдері: сәулет дизайнының макетін жасау және орындау (болашақ макетті жасау).

білім беру өнімдерін:

Болашақ ғимарат бөліктерінің құралдарын қолдана отырып, материалда әзірлеу.

Дизайн объектілеріндегі масштабтау және пропорция заңдарын білу. Сабақтың практикалық бөлімі мынадай тапсырманы қамтиды: топтарда оқушылар топтық креативті шешім қолдана отырып, макеттің бөлімдерін құрайды. Оқушылар сызу, сурет салу және материалдарды өңдеу бойынша дағдыларды тәжірибеге мүмкіндік беретін шығармашылық жұмыс арқылы тұжырымдамаларды түсінуді көрсетуі тиіс. Шағын топтар барлық класқа жоспарлау және макеттеу үдерістерінің негізгі аспектілері туралы түсінік береді. Осылайша олар өз мұғалімдері мен жолдастарынан түсініктеме ала алады.

Мұғалім сабақтың мақсатын іске асыру үшін қажетті өлшемдер мен дескрипторлар туралы сұрақ қояды. Оқушылар макет жобасын одан әрі жылжыту үшін қадамдық нұсқауларды ұсынады. Олар келесі болуы мүмкін

1.Сызғыш пен қарындашпен материалда макет бөлшектерінің құрамдас бөліктерін белгілеңіз.

2.Электр құралын немесе қолмен бөлшектерді контурға кесіңіз.

3.Бөлшектің құрамдас бөліктерін арнайы желіммен жабыстырып, қажет болса, қатаю үшін біраз уақыт ұстаңыз.

4.Материал бетін зімпара қағазбен өңдеңіз.

5.Кесіңіз және желім көмегімен терезелер мен есіктерді өз орнына бекітіңіз.

6.Егер сіздің макеттің шатыры әртүрлі материалдардан тұрса, мысалы, тұзды қолдануға болады.

7.Табиғи немесе нобайға ұқсас болу үшін бояуды қолданыңыз..

8.Ғимараттың қабырғалары мен шатырын тұрғызғаннан кейін оны іргетасқа қойыңыз.

Енді ғимараттың макеті айналасындағы ланшафтты безендіру қалады. Оларға жатады:

• Жолдар, тратуарлар, көгалдар, жарықтандыру және т. б.

• бордюрлер, пандустар, қоршаулар .

(әзірленген эскизге сәйкес));

* шағын сәулет нысандарын дайындау

* адамдар мен автомашиналар фигурасының қалауы бойынша

Макеттің барлық элементтерін жалпылау және жалпы композицияға қою.

Оқушылар түрлі шешімдерді қолдана отырып, жобаны жобалау процесінде туындайтын баламалы шешімдерді қарастыруы тиіс . Сәулет объектісінің әрбір бөлігінің масштабы мен пропорциясын сақтай отырып, макеттің бір бөлігін таңдап алынған материалдардан құрастыру және жинау. Оқушылардың ауқымын жақсы түсіну үшін олардың бөліктерін өлшейтін орта жастағы адамның мүсінінің макеті қол астында болуы керек. Мысалы, есік биіктігі терезе биіктігі, баспалдақ қабаттары.

Мұғалім оқушылардың практикалық шешімдерін қарастырады, түсініктеме береді және баға береді, практикалық көмек көрсетеді. Қажет болған жағдайда алдын ала дайындалған шағын макеттерде материалдарды трансформациялаудың түрлі әдістері мен тәсілдері арқылы шешім қабылдауға итермелейді немесе интернет көздерінен бейне ақпаратты көрсету мүмкіндігі бар болса, плакатты көрсетеді.

сұраққа жауап береді

Олар схемадағы макеттің іске асырылуы туралы алғашқы идеяларды айтады.

Олар өз идеяларын материалда жүзеге асыруды қалай жоспарлайтынын айтады. Егер оқушылар авторлық жобаны ойлап тапса, қабылданған шешім бойынша түсініктеме береді

Сабақ тақырыбын анықтайды

Бірнеше нұсқаны береді

Өз оқу мақсатын қояды

Оқушылар болашақ шығармашылық жұмыстың мазмұнын анықтауға байланысты сұрақтарды талқылауға белсенді қатысады.

Оқушылар шағын нысанды жобалау мен салуға қандай аспектілер әсер ететіні туралы ми шабуылын жүргізу үшін шағын топтарда жұмыс істейді.

Оқушылар қалаларға, ғимараттар мен ландшафтқа қандай аспектілер әсер ететіні туралы миға шабуыл жасау үшін шағын топтарда жұмыс істейді.

Кезеңдері процесінде қамтуы мүмкін:

* клиенттің жоспарларды мақұлдауы

* құрылыс алаңын дайындау

* жабдықты жинау және қабырға құру үшін материалдарды дайындау

және сапасын тексеру.

Оқушылар сұрақтарды талқылауға белсенді қатысады

Сұрақтарына жауап беретін мәселелер бар. Пәннің академиялық тілін қолдана отырып, ауызша сөйлеуді дамытады

Адамдық мінезді түсіну қарым-қатынаста айқын болу және оларға көңіл бөлу мен қамқорлық көрсету Мәңгілік ел құндылықтарының бірі болып табылады.

Шағын топтарда оқушылар Сәулеттік дизайн жобасының макетін жасау және жасау жұмыстарын жалғастыруда. (қабырға шатыр, қасбет, ландшафт сияқты бөлшектер.)

Олар негізгі бөлшектерге қатысты жеке бөлшектердің пропорциясының өлшеміне төзуі тиіс. Бір уақытта материалды таңдау және сәулет дизайн стилистикасын сақтау туралы ойлау.

Сызбаларда өлшемдерді салу ережелерін үйренеді.

Кеңістіктік көрініс, қиял. Ұсақ моториктер.

Өз жобасында қолданылатын материалдар туралы ақпаратты өзі табады

Эскиздік нұсқаларды іздеу және оны іске асыру бойынша алғашқы қадамдар

Сұрақ

Құрылыс нысанын зерттейді, сыни сәттерді табады. Оқушылар идеялармен бөліседі. Шешімдер қабылдайды.

Қолдарын көтереді-жауап беруге дайын

БК

Білім алушылар:

Өткен тақырыпты еске ала отырып, негізделген жауап береді

БК

Білім алушылар:

Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтайды

БК

Білім алушылар:

Знает и понимает роль Презентация арқылы мұғалім жеткізетін ақпараттың рөлін біледі және түсінеді талқылауға қатысады өз ұсыныстарын енгізеді

БК

Білім алушылар:

Мұғалімнің көрген және айтылған ақпаратын түсінеді қорытынды жасайды. Тәжірибеде қолдана алады

БК

Білім алушылар:

Зерттеу дағдыларын көрсетеді, макетті әзірлеу кезінде ерекше шешімдер қабылдайды

Топтық жұмысқа белсенді қатысады.

Дескрипторлар:

Білім алушылар: Болашақ ғимарат жобасында материалды қолдану идеясы мен нұсқаларын әзірлейді.

Дизайн объектілерінде масштабтау және пропорция заңдарын біледі..

Алдыңғы білімге сүйеніп, әр түрлі контекстерде терең түсінігін көрсетеді

жоба бөлшектерін жасау.

Нәтижесі Жоғары деңгейдегі оқу мотивациясы бар оқушылар "мерзімдері мен іс-қимылдарының және материалдардың арақатынасын" ұсынады. танымдық белсенділігі төмен оқушылар "объект бөліктерінің суреті" нұсқасын ұсына алады.

Белсенділігі төмен оқушылар «сурет объектісін» ұсынады.

Академиялық мотивацияның жоғары деңгейі бар оқушылар «дизайн ұсынысына» жауап береді.

Танымдық белсенділігі төмен оқушылар үшін аса күрделі құрылымды әзірлеуді ұсынуға болады

Танымдық белсенділігі жоғары оқушылар үшін ғимарат құрылысы макетінің күрделі бөліктерін әзірлеуді ұсынуға болады.

Сынып оқушыларының жұмыстарын бағалау және өзін-өзі бағалау үшін мүмкіндік береді. 2 D үш өлшемді ғимаратта көруге көмектеседі.

Мұғалім практикалық жұмысты орындау барысында оқушылардың жұмысын бақылайды, қажет болған жағдайда қосымша немесе қайта түсіндіреді, көрсетеді, көмектеседі.

Дарынды және талантты оқушылар жобаны іске асыруда қиындықтар мен қиындықтарға тап болған оқушыларға көмектеседі.

Жетекші нақтылау мәселелері арқылы қолдау

Әр оқушының орындалған тапсырма деңгейін бақылау парағына бекіту

Сабақтың соңы

(5 минут)

Презентация. Оқушылар жобалаудың осы кезеңінде өз әзірлемелеріне түсініктеме береді. Мәселелер және оларды қалай шешуге болатынын айтады.

Шексіз өзара бағалау мүмкіндіктері

арнайы терминологияны қолдана отырып, өз жұмысына макетті әзірлеу кезіндегі ықтимал проблемалар туралы баға береді.

Жоба басшысына өз шешімдері туралы және олардың өз жобасын қалай дамытқысы келетінін баяндайды.

Мұғалім сабақтың қаншалықты меңгерілгендігін білуге мүмкіндік алады және бұл үшін ол сабақ материалын бекіту үшін өткен тақырыпқа қатысты сұрақтар қояды.

Бұл тапсырма қалыптастырушы бағалауға мүмкіндік береді, өйткені мұғалім жеке оқушылар мен шағын топтарға жақындап, жұмыс кезінде оларға көмектесуге мүмкіндігі бар. Осы негізде барлық бөлім бойынша жоспарлау мен саралау жасалуы мүмкін.

Бағалау жұппен жүргізілуі мүмкін, сондықтан оқушыларға бір-бірінің жұмысын барлық сыныпқа келісілген және хабарланған критерийлерге сәйкес бағалауды ұсынуға болады.

Өзін-өзі бағалау және өзара бағалау

БК

Білім алушылар: Осы сабақта алған білімі мен дағдыларын көрсетеді

Мұғалімнің түсініктемелері

Өткізілген сабақ бойынша мұғалімнің рефлексиясы



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Ораза кестесі 2024 жыл. Астана, Алматы, Шымкент т.б. ауыз бекіту және ауызашар уақыты
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу

Соңғы жаңалықтар:
» Биыл 1 сыныпқа өтініш қабылдау 1 сәуірде басталып, 2024 жылғы 31 тамызға дейін жалғасады.
» Жұмыссыз жастарға 1 миллион теңгеге дейінгі ҚАЙТЫМСЫЗ гранттар. Өтінім қабылдау басталды!
» 2024 жылы студенттердің стипендиясы қанша теңгеге өседі
Пікір жазу