Шығармашылық жұмыс. Сәулет объектісінің макеті. Көркем еңбек (ұлдар), 9 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспарлау бөлімі: Дизайн және технология

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 8

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Шығармашылық жұмыс. Сәулет объектісінің макеті

Осы сабақта қол жеткізілетін оқыту мақсаты (оқу жоспарына сілтеме)

9.2.3.1 бұйым жасау процесінде Материалдарды өңдеу мен өңдеудің оңтайлы тәсілдерін анықтау, таңдау және қолдану;

 Сабақтың мақсаты

1.Мәселелер мен қиындықтарды қамтитын неғұрлым кең контекстермен байланысты материалдардың, құралдар мен әдістердің кең спектрін білу және пайдалану, өнім мен нысандарды жасау кезінде оны жеке наныммен түсіндіру

2.Өзіндік шешім табуды, өз макеті үшін қолда бар материалды таңдауды, анықтауды және жіктеуді үйренеді

Бағалау критерийлері

Білім алушы:

оқушылар макеттің бөліктері мен бөлшектерін құрастыру бойынша білімдерін көрсетеді , материалдарды таңдау және оның сәулеттік шешімі бойынша түсініктеме береді.

 Тіл міндеттері

пәндік терминологияны үйрену (объектінің деконструкциясы,объектінің трансформациясы, өз конструкциясын құру), өнім дизайны, мақсатты аудитория, games, design of product, possible consumers, consumers, target audience, өнім дизайны, әлеуетті тұтынушылар, бағытхан артықшылық, дизайн сапасы, дизайн дизайны ерекшеліктері, құрамдас, қасиеттері, эстетикалық

preferences, quality of design, Design feature, constituents, properties, aesthetic

дизайн ерекшелігінің сапасы, эстетикалық

нарық талаптарына жауап беретін тартымдылық тартымды.

attractiveness, answering the requirements of market, attractive.жауапкершілік, жауапкершілік - нарық талаптары, нысаны.

Құндылықтарды тәрбиелеу

Өмір бойы оқыту.

Қазақстанның экономикалық өсуі 2050

Пәнаралық байланыс

Графика және жобалау, химия

Алдыңғы білім

Виртуалды әлемде идеяларды іздеу жоба үшін қажетті ғимараттың эскизін әзірлеу.

Сәулет ғимаратының макетін әзірлеу үшін материалдарды трансформациялау әдістері мен техникаларының түрлері.

Қажетті терминологиямен танысу.

Байланыс АКТ

ақпаратты іздеу және зерттеу

Сабақтың барысы

Сабақтың уақыты / кезеңдері

Мұғалімнің қызметі

(Оқу мақсатына қалай қол жеткіземін?)  

Оқушылардың қызметі

Бағалау

(не және қалай)

Саралау тәсілдері

(не және қалай)

Сабақтың басталуы

((10 мин.)

Ұйымдастыру сәті(1 минут)

Міндеті: оқушыларды сабаққа дайындау

БЫМ (бастапқы ынталандыру материалы)

Мақсаты: Мотивациялық кезең және үй тапсырмасын сұрау:

Сәулет ғимараттарымен электрондық презентацияны көрсетеді,

Қабылданған идеялар мен бекітілген нобайларға қатысты сұрақтар қояды.

Мысалы: эскиз бойынша макетті әзірлеу кезінде қандай қиындықтар бар?

Сіз таңдаған материалдар мен оларды трансформациялау тәсілдері идеяларды іске асыру үшін қолайлы ма?

Сіздің алдағы жоспарларыңыз? Оқушылар сұрақтарға жауап беруі керек.

Сабақ тақырыбына шығу.

ОМ.9.2.3.1 бұйым жасау процесінде материалдарды өңдеу мен өңдеудің оңтайлы тәсілдерін анықтау, таңдау және қолдану;

Мақсаты: назар аударуту, сабақ тақырыбына кірісу

Сұрақ: Қазір қандай шығармашылық үдеріспен айналысамыз деп ойлайсыз? Сабақтың тақырыбын анықтаңыз?

Міндет: оқушылардың шағын сәулет дизайн нысандарын салу және жобалау туралы білімдерін бекіту. Оқушылардың осы дизайн нысандарын әзірлеуіне қандай аспектілер әсер етеді, эстетика ретінде миға шабуыл жасау үшін шағын топтарда жұмыс істейді,

сенімділік және қауіпсіздік,

сыртқы ғимарат арқылы қаланың келбетін жақсарту қажет. Ғимараттың жергілікті ландшафтқа бейімделуі сияқты экологиялық мәселелер. Экологиялық материалдарды өз жобасы үшін экоүйді таңдаған оқушылар үшін қолдану. Климаттың өзгеруін, денсаулықты сақтау жағдайлары мен экологиялық таза материалды ескеру маңыздыболып табылады. Мұғалім оқушыларға конструкциялау және құрылыс процестерін, сондай-ақ құрылыста қолданылатын материалдардың физикалық қасиеттері мен химиялық құрамын білуі тиіс екендігін түсіндіреді. Сабақтың келесі бөлігі металдардың, тастың, саздың, шынының, ағаштың, сабанның және т.б. қасиеттеріне мысал келтіріп өтуіне болады. Химиялық құрам балаларға табиғи жағдайларды ескере отырып, объектілер үшін осы материалдарды пайдалану туралы түсінік береді. Оқушылардың сәулет-құрылыс процестерін жақсы түсінуі үшін, мысалы, орта мерзімді жоспардың екінші бөлімі ресурстарының бағанына берілген бейне клип, қадамдық нұсқауларды көрсету керек. Оқушылармен негізгі сәулет және құрылыс процестерін талқылау:

дизайн кезеңі: сызбалар мен спецификациялар, клиентпен өзара іс-қимыл

құқықтық және қаржылық кезеңдер: келісім-шарт жасасу туралы ұсыныс, жұмысшыларды жалдау

құрылыс кезеңдері: құрылыс алаңын тазалау, қаңқасын салу, су құбыры мен электр желісін салу, ғимараттың сыртқы бөлігін таза әрлеу (шатыр, қабырға, есіктер, терезелер), соңғы жұмыстар (бояу, ішкі ағаш өңдеу жұмыстары))

соңғы кезең: тексеру, объектіні қабылдау, соңғы төлем.

ЖЖЖ "миға шабуыл" - 3 минут

Міндет: түсіну деңгейін орнату, кемшіліктерді жою.

Жаңа білімді меңгеруге тапсырма

Мұғалім шағын нысан құрылысының ерекшеліктері туралы сұрақ қояды

Оқушыларға сәулет дизайнының мысалдарын береді.

Сабақтың практикалық бөлімі тапсырманы қамтиды: топтарда оқушылар топтық креативті шешім қолдана отырып, макеттің бөлімдерін құрайды. Мүмкін оқушылар өздері таңдаған объект үшін әр түрлі Өндірістік үдерістермен бөлшектер көлемін беру үшін қандай да бір шешімді бейнелейтін және сипаттайтын блок-схемалар қолданылады, олар::

процесс, сызба, материал, құрал-сайман, түр-түрі өзгеруі қосылысты желімдеу арқылы пішін беру және т.б. осы аспектілерді ескере отырып, оқушылар ниеті жүзеге асыру үшін объектінің немесе сәулет құрылысының қажетті нысанын іздестіреді.

Оқушылар сызу, сурет салу және материалдарды өңдеу бойынша дағдыларды тәжірибеге мүмкіндік беретін шығармашылық жұмыс арқылы тұжырымдамаларды түсінуді көрсетуі тиіс. Шағын топтар барлық класқа жоспарлау және макеттеу үдерістерінің негізгі аспектілері туралы түсінік береді. Осылайша олар өз мұғалімдері мен жолдастарынан түсініктеме ала алады.

Оқушылар әр түрлі материалдарды қолдану жобасын іске асыру бойынша бірқатар мәселелерді қарастыруы тиіс. Визуализацияланған сызбаны құрастыру және құрастыру, өлшемдері бар материалдарды қолдану, содан кейін келесі кезеңге өту, бөлшектермен жұмыс жасау .

жауап сұрақ

Макеттің нобайын іске асыру бойынша бастапқы идеяларды айтады.

Олар өз идеяларын материалда жүзеге асыруды қалай жоспарлайтынын айтады. Егер оқушылар авторлық жобаны ойлап тапса, қабылданған шешім бойынша түсініктеме береді

Сабақ тақырыбын анықтайды

Бірнеше нұсқаны береді

Өз оқу мақсатын қояды

Оқушылар болашақ шығармашылық жұмыстың мазмұнын анықтауға байланысты сұрақтарды талқылауға белсенді қатысады.

Оқушылар шағын нысанды жобалау мен салуға қандай материалдар әсер ететіні туралы ми шабуылын жүргізу үшін шағын топтарда жұмыс істейді.

Оқушылар материалдардың химиялық құрамы ғимараттар мен ландшафт құрылысына қалай әсер ететіні туралы миға шабуыл жасау үшін шағын топтарда жұмыс істейді. Кезеңдері процесінде қамтуы мүмкін:

* клиенттің жоспарларды мақұлдауы

* құрылыс алаңын дайындау

* жабдықты жинау және нысанды салу үшін материалдарды дайындау

және сапасын тексеру.

Оқушылар сұрақтарды талқылауға белсенді қатысады

Сұрақтарына жауап беретін мәселелер бар. Пәннің академиялық тілін қолдана отырып, ауызша сөйлеуді дамытады

Адамдық мінезді түсіну қарым-қатынаста айқын болу және оларға көңіл бөлу мен қамқорлық көрсету Мәңгілік ел құндылықтарының бірі болып табылады.

Қолдарын көтереді-жауап беруге дайын

БК

Білім алушылар:

Өткен тақырыпты еске алып, негізделген жауап береді

БК

Білім алушылар:

Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтайды

БК

Білім алушылар:

Презентация арқылы мұғалім жеткізетін ақпараттың рөлін біледі және түсінеді талқылауға қатысады өз ұсыныстарын енгізеді.

БК

Білім алушылар:

Мұғалімнің көрген және айтылған ақпаратын түсінеді, қорытынды жасайды. Тәжірибеде қолдана алады

Нәтижесі Жоғары деңгейдегі оқу мотивациясы бар оқушылар "мерзімдері мен іс-қимылдарының және материалдардың арақатынасын" ұсынады. танымдық белсенділігі төмен оқушылар "объект бөліктерінің суреті" нұсқасын ұсына алады.

Белсенділігі төмен оқушылар «сурет объектісін» ұсынады.

Академиялық мотивацияның жоғары деңгейі бар оқушылар «дизайн ұсынысына» жауап береді.

Негізгі бөлігі

(25 минут)

Топтық жұмыс 20 минут

Мақсаты: Оқушыларды сәулет нысанының макетін жасауға үйрету. Құрылыс әдістерінің шектеулі санына баса назар аудара аласыз.

№ 1 тапсырма: Жаңа білімді қолдануға тапсырма.

Оқушылар сабақта жасайтын білім беру өнімдері: сәулет дизайнының макетін жасау және орындау (болашақ макетті жасау).

білім беру өнімдерін:

Болашақ ғимарат бөліктерінің құралдарын қолдана отырып, материалда әзірлеу.

Дизайн объектілеріндегі масштабтау және пропорция заңдарын білу..

Алдыңғы білімге сүйеніп, әр түрлі контекстерде терең түсінігін көрсету.

Оқушылар кесу құралдарымен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасын сақтай отырып, үлгілеу бойынша дағдыларды тәжірибеге мүмкіндік беретін шығармашылық жұмыс арқылы тұжырымдамаларды түсінуін көрсетуі тиіс. Олар өз нысанын әзірлеу үшін шағын командаларда жұмыс істей алады.

Оқушылар әр түрлі материалдарды қолдану жобасын іске асыру бойынша бірқатар мәселелерді қарастыруы тиіс.

Қол астындағы материалдардың түрлерін және бейнелеу өнерінің материалдарын көрсету. Жабыстыру арқылы өңдеу кезінде икемділік сияқты материалдардың қасиеттеріне ақпарат беру және т.б. жобада қолдануға болатын геометриялық фигуралардың түрлерін қарастыру. Мұғалім қажет болған жағдайда АКТ мүмкіндіктерін пайдалануды сұрайды. Материалдарды табу және зерттеу .

Мұғалім оқушылардың практикалық шешімдерін қарастырады, түсініктеме береді және баға береді, практикалық көмек көрсетеді. Қажет болған жағдайда алдын ала дайындалған шағын макеттерде материалдарды трансформациялаудың түрлі әдістері мен тәсілдері арқылы шешім қабылдауға итермелейді немесе интернет көздерінен бейне ақпаратты көрсету мүмкіндігі бар болса, плакатты көрсетеді.

Шағын топтарда оқушылар Сәулеттік дизайн жобасының макетін жасау жұмыстарын жалғастыруда. (қабырға шатыр, қасбет, ландшафт сияқты бөлшектер.)

Олар негізгі бөлшектерге қатысты жеке бөлшектердің пропорциясының өлшеміне қарастыру тиіс. Бір уақытта материалды таңдау және сәулет дизайн стилистикасын сақтау туралы ойлау.

Сызбаларда өлшемдерді салу ережелерін үйренеді.

Кеңістіктік көрініс, қиял. Ұсақ моторика.

Өз жобасында қолданылатын материалдар туралы ақпаратты өзі табады

Эскиздік нұсқаларды іздеу және оны іске асыру бойынша алғашқы қадамдар

Сұрақ

Құрылыс нысанын зерттейді, сыни сәттерді табады. Ол идеялармен бөліседі. Шешімдер қабылдайды.

БК

Білім алушылар:

Зерттеу дағдыларын көрсетеді, макет бөлшектерін әзірлеу кезінде ерекше шешімдер қабылдайды. Топтық жұмысқа белсенді қатысады.

Дескрипторлар:

Білім алушылар:

Болашақ ғимараттың эскизі бойынша макеттің бір бөлігін әзірлейді.

Дизайн объектілерінде масштабтау және пропорция заңдарын біледі..

Алдыңғы білімге сүйеніп, әр түрлі контекстерде терең түсінігін көрсетеді

Жоба бөлшектерін жасау.

Танымдық белсенділігі төмен оқушылар үшін Экоүй эскизін әзірлеуді ұсынуға болады . Танымдық белсенділігі жоғары оқушылар үшін фешенебель ғимаратын салу макетінің күрделі бөліктерін әзірлеуді ұсынуға болады.

Сынып оқушыларының жұмыстарын бағалау және өзін-өзі бағалау үшін мүмкіндік береді. 2 D үш өлшемді ғимаратта көруге көмектеседі.

Мұғалім практикалық жұмысты орындау барысында оқушылардың жұмысын бақылайды, қажет болған жағдайда қосымша немесе қайта түсіндіреді, көрсетеді, көмектеседі.

Дарынды және талантты оқушылар жобаны іске асыруда қиындықтарға тап болған оқушыларға көмектеседі.

Жетекші нақтылау мәселелері арқылы қолдау

Әр оқушының орындалған тапсырма деңгейін бақылау парағына бекіту

Сабақтың соңы

(5 минут)

Презентация. Оқушылар жобалаудың осы кезеңінде өз әзірлемелеріне түсініктеме береді. Мәселелер және оларды қалай шешуге болатынын айтады.

Шексіз

өзара бағалау мүмкіндіктері

арнайы терминологияны қолдана отырып, өз жұмысына макетті әзірлеу кезіндегі ықтимал проблемалар туралы баға береді.

Жоба басшысына өз шешімдері туралы және олардың өз жобасын қалай дамытқысы келетінін баяндайды.

Мұғалім сабақтың қаншалықты меңгерілгендігін білуге мүмкіндік алады және олар жоба қызметін жалғастыра алады ма, ол сабақ материалын бекіту үшін өткен тақырыпқа қатысты сұрақтар қояды.

Бұл тапсырма қалыптастырушы бағалауға мүмкіндік береді, өйткені мұғалім жеке оқушылар мен шағын топтарға жақындап, жұмыс кезінде оларға көмектесуге мүмкіндігі бар. Осы негізде барлық бөлім бойынша жоспарлау мен саралау жасалуы мүмкін.

Бағалау жұппен жүргізілуі мүмкін, сондықтан оқушыларға бір-бірінің жұмысын барлық сыныпқа келісілген және хабарланған критерийлерге сәйкес бағалауды ұсынуға болады.

Ұғыну және өзара бағалау

БК

Білім алушылар:

Осы сабақта алған білімі мен дағдыларын көрсетеді

Мұғалімнің түсініктемелері

Өткізілген сабақ бойынша мұғалімнің рефлексиясы



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Ораза кестесі 2024 жыл. Астана, Алматы, Шымкент т.б. ауыз бекіту және ауызашар уақыты
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу

Соңғы жаңалықтар:
» Биыл 1 сыныпқа өтініш қабылдау 1 сәуірде басталып, 2024 жылғы 31 тамызға дейін жалғасады.
» Жұмыссыз жастарға 1 миллион теңгеге дейінгі ҚАЙТЫМСЫЗ гранттар. Өтінім қабылдау басталды!
» 2024 жылы студенттердің стипендиясы қанша теңгеге өседі
Пікір жазу