Электр тізбегі. Көркем еңбек (ұлдар), 6 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Бөлім 4 В: Үй мәдениеті

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 6

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Электр тізбегі

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.2.5.3

Электросызбалар элементтерінің шартты графикалық белгілерін орындау, анықтау және зерделеу.

6.2.5.4

Қарапайым электр тізбектерінің есебін жүргізу және ажырата білу.

 Сабақ мақсаттары

  • электрлік схемалардың элементтерінің белгіленуінің графикалық түрлерін біледі.

 Бағалау критерийлері

  • Электрлік техникалық схеманың түрлерін біледі;
  • электрлік схемаларды қайда қолданатынын біледі;
  • схеманың белгілерін біледі;
  • электрлік схемалардың түрлерін біледі.

 Тілдік мақсаттар

 

Сұрақтарға жауап бер:

Гальванический элемент

Электрическая лампа накаливания

Выключатель

Проводник, резистор

Соединение проводов

Батарея гальванических элементов

Катушка

Пересечение проводов без соединения

Электродвигатель

Катушка с железным сердечником

Звонок

 Құндылықтарды дарыту

  • Бір-бірімен жұмыс істей алу;
  • Топта жұмыс істеуде шыншылдықты дәріптеу.

 Пәнаралық байланыстар

Физика

 АКТ қолдану дағдылары

Бұл сабақ аясында АКТ дағдылары қарастырылмайды

Бастапқы білім

Электрлік монтаждық схемалар

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Сабақтың басы

1-2 мин

Сабақты ұйымдастыру кезеңі.

Музыкалық шығарма.

  • мұғалім оқушыларды сабақты оқуға ынталандырады.

Сабақ мақсаты мен тақырыбын анықтау.

  • Сыныптың тақтасында электрлік схемалардың суреттерін, сабақтың тақырыбына қатысты сөздерді іліңіз. Бірлескен әңгімелесу барысында сабақтың тақырыбын анықтаңыздар.

Рисунки, плакаты, интерактивная доска, демонстрационные материалы (Электротехническая арматура)

Сабақтың ортасы

2-3 мин

5-7 мин

1-2 мин

Өткен сабақты қайталау

Жеке жұмыс.

Графикалық диктант.

Тапсырма: электр схемаларды атауы бойынша

Электр схемалардың суретін салу.

Материалдарды оқу

Электр тізбегі әдеттегі рәміздерді қолданатын электр тізбегінің графикалық бейнесі болып табылады.

Тапсырма:Электрлік тізбектің қарапайым схемасын сызып көріңіздер.

Электр тұтынушылары әр түрлі тәсілдермен ағымдағы көзге қосылуы мүмкін.

Электр энергиясын тұтынушыларды қосу жолдары:

  • сериялық қосылыс;
  • параллель қосылым.

Жұптағы жұмыс

Қарапайым схема диаграммаларын қарастырып, тақырыпты және параллель қосылыстарды анықтап жазыңыз.

"Электрлік тізбектерді монтаждау" практикалық жұмыс

Жұмыстың мақсаты: шамның жанып тұруы үшін электр тізбегін құрастыру, шамдармен қатар сериялы резисторды қосыңыз, шамы жанып кетпеуі үшін қажет.

Кіріспе нұсқаулық - қауіпсіздік ережелері.

Оқытушының электр тізбегін құрастыруын көрсету.

Мұғаліммен бірге студенттер ток көзінен, шамдан, сөндіргіштен және қосылатын сымнан тұратын электр тізбегін жинайды. (қарапайым электр тізбегі).

Жұмыс тәртібі

1. Жазба кітапшасында қарапайым электр тізбегін сызыңыз.

2. Схемаға сәйкес коммутатор, сымдар, аккумуляторлар мен шамдарды қолданыңыз.

3. Тетікті бұраңыз, тізбекті жабыңыз.

4. Схеманың жұмысын тексеріңіз.

5. Схеманы ашыңыз.

6. Схеманы бөлшектеңіз. 1-сурет

Студенттер 3 топқа бөлініп, электр тізбегін құрастырады. Оқытушы электр тізбегін құрастыру нұсқауларына сәйкес дифференциациялау негізінде топтарға топтық тапсырмаларды бере алады. Белгілі бір уақыт өткеннен кейін командалар орын ауыстырады.

№1 топ

Электр схемасын құрастыру, ток көзінен, 2 шамды, қосқышты, байланыстырушы сымнан тұрады. (электр энергиясын тұтынушыларды қосу тұрақты).

Жұмыс тәртібі

1. Ноутбукке электр қуатын тұтынушыларды 2 шамдан дәйекті қосу схемасын салыңыз.

2. Схемаға сәйкес коммутаторды, электр шамын, сымдар мен батареяны қосыңыз.

3. Тетікті бұраңыз, тізбекті жабыңыз.

4. Схеманың жұмысын тексеріңіз.

5. Схеманы ашыңыз.

6. Бір шамды ағытып алыңыз.

7. Тұтқаны ауыстырыңыз, тізбекті жабыңыз.

8. Схеманың жұмысын тексеріңіз, тағы бір шам жанып тұр ма?

9. Схеманы ашыңыз.

10. тізбекті бөлшектеңіз.

№2 топ

Ағымдық көзден, 3 шамдан тұратын электр тізбегін монтаждау, коммутациялық сым.

Жұмыс тәртібі

1. Ноутбукты электр тізбегіне салыңыз.

2. Аккумуляторды аккумуляторға қосыңыз және диаграмма бойынша ауысыңыз.

3. Тұтқаны жылжытады, шамдарды кезекпен қосыңыз,

4. Схеманы бөлшектеңіз.

№3 топ

Электр схемасын құрастыру, ток көзінен, 2 шамды, қосқышты, байланыстырушы сымнан тұрады. (электр энергиясын тұтынушылармен параллельді қосылу)

Жұмыс тәртібі

1. Екі блоктан электр энергиясын тұтынушыларды параллель қосу схемасын ноутбукке салыңыз

2. Сәйкес келетін шамды схемаға сәйкес аккумулятормен қосыңыз.

3. Тетікті бұраңыз, тізбекті жабыңыз.

4. Схеманың жұмысын тексеріңіз.

5. Схеманы ашыңыз.

6. Бір шамды ағытып алыңыз.

7. Тұтқаны ауыстырыңыз, тізбекті жабыңыз.

8. Схеманың жұмысын тексеріңіз, тағы бір шам жанып тұр ма?

9. Схеманы ашыңыз.

10. тізбекті бөлшектеңіз.

7. Басқа топтарға зерттеуді ұсыну:

• Электр схемасын көрсету

• Электр тізбегінің сипаттамаларын сипаттаңыз

Его величество электричество: http://festival.1september.ru/articles/620222/

Урок электробезопасности: http://nsportal.ru/shkola/klassnoe-rukovodstvo/library/2013/12/07/urok-po-elektrobezopasnosti-v-5-klasse-07122013

Электрическая цепь и ее составные части:

http://nsportal.ru/shkola/fizika/library/2013/12/01/prezentatsiya-elektricheskaya-tsep-i-eyo-sostavnye-chasti

Сабақтың соңы

1-2 мин

1-2 мин

8. Сабаққа сұрақтар бойынша сабақтың нәтижелері:

1. Жиналған электр тізбектерінің құрамдас бөліктері қандай?

2. өткізгіш және өткізбейтін материалдарды атаңыз.

Электр тізбегінің рәміздерінің мақсаты қандай?

Рефлексия:

- Жұмыстың қандай кезеңі ең қиын болды

- оқу үдерісіндегі қиындықтарды жеңу жолы

- алынған білімнің өмірлік жағдайларда қолданылуы мүмкін

10. Үй тапсырмасы: Жеке тапсырмалар: батареядағы қарапайым тізбекті жинап, оны ойыншық түрінде орнатыңыз.

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін.

Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады

  • Бірін – бірі бағалау.

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.

Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Ораза кестесі 2024 жыл. Астана, Алматы, Шымкент т.б. ауыз бекіту және ауызашар уақыты
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу

Соңғы жаңалықтар:
» Биыл 1 сыныпқа өтініш қабылдау 1 сәуірде басталып, 2024 жылғы 31 тамызға дейін жалғасады.
» Жұмыссыз жастарға 1 миллион теңгеге дейінгі ҚАЙТЫМСЫЗ гранттар. Өтінім қабылдау басталды!
» 2024 жылы студенттердің стипендиясы қанша теңгеге өседі
Пікір жазу