Не себепті Ұлттар лигасы Бірінші дүниежүзілік соғыстан кейін бейбітшілікті сақтай алмады? Дүние жүзі тарихы, 8 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі:

Мектеп:

Мерзімі:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысты:

Қатысты:

Сабақтың тақырыбы

Не себепті Ұлттар лигасы Бірінші дүниежүзілік соғыстан кейін бейбітшілікті сақтай алмады?

Оқу мақсаты

8.3.2.4 - Ұлттар Лигасының және Версаль-Вашингтон шартының жүйесін талдау және бағалау

 Сабақтың мақсаты

Ұлттар Лигасының тиімсіздігінің себептерін анықтау

Бағалау критерийлері

Оқушылар

- Ұлттар лигасының мақсаттары мен міндеттерін түсіну

Ұлттар лигасының бейбітшілікті сақтау және соғыстан кейінгі даму мәселерің шешу жолдарын бағалайды

- Версаль-Вашингтон келісім-шарттар жүйесіне баға береді

Тілдік мақсаттар

Оқушылар

-Ұлттар лигасының ережелерін талқылау

- мәтінмен жұмыс істеу барысында оқу дағдыларын үйрену

Тақырыпқа қатысты сөздік және терминология:

Ұлттар Лигасы

Ұлттар Лигасының мақсаттары…..

Ұлттар Лигасы сәтсіз жүйе деп саналды, себебі

Ұлттар Лигасының бірнеше жетістіктері болды, мысалы

Сөйлесулер мен жазу үшін пайдалы өрнектер:

Бірінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі бейбітшілікті сақтауға ықпал ететін факторлар ... Бірінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі халықаралық шиеленісті күшейтуге ықпал ететін факторлар ...

 Құндылықтарды дардамыту

 

Ынтымақтастық

Мәндерді енгізу арқылы жүзеге асырылады ... студенттердің өзара қарым-қатынасы және мұғалім сабақтың барлық кезеңдерінде жүзеге асырылады.

Пәнаралық байланыс

география - картамен жұмыс істеу

Жаһандық

азаматтығы

ХХ ғасырдың бас кезіндегі әлемдегі болған процестердің мәнін түсіну және білу.

Алдын ала білім

Бірінші дүниежүзілік соғыстың себептерің біледі

Сабақтың жоспары

Мерзімін жоспарлау

Сыныптағы жоспарланған іс-шаралар

Ресурстар

Сабақтың басы

7 мин.

(Г) Үй тапсырмасын тексеру: ВВЖ анықталған 3 әлсіз және 3 күшті жақтарын талқылау .

Сұрақты талқылау: «Версаль-Вашингтон жүйесінің беріктілігінің критерийлері қандай?»

Оқушылардың жауаптары мынандай болуы мүмкін:

- Барлық қатысушы елдердің соғыс қорытындыларына қанағаттануы-

Ұлттар Лигасының қызметімен нығайтылатын халықаралық қатынастардың тұрақтылығы

- Бірінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі әскери қақтығыстардың болмауы

(К) Шолу: Версаль конференциясының қорытындыларының бірі ретінде Ұлттар лигасын құру туралы оқушылардың біліміне негізделген иллюстрацияны талқылау.

Ұлттар лигасын құру себептеріне қайта оралып, оқұшыларға сұрақ қойылады: Ұлттар Лигасының басты мақсаты орындалды ма?

Оқушылардың жауаптары мынандай болуы мүмкін:

жоқ, өйткені Екінші дүниежүзілік соғыс басталдыИ бірден сұрақ туындайды: неге?

Сабақтың тақырыбын беріңіз.

Зерттеу бағытын тұжырымдау:

1. Ұлттар лигасын зерттеу: оның құрамы, қызмет бағыттары;

2. Оның бейбітшілікті сақтау жолындағы құралдарын анықтаңыз;

3. Сабақтың тақырыбы туралы сұраққа қорытынды жасау.

Оқу мақсаттарын, оларға қол жеткізу әрекеттері мен бағалау критерийлерін зерттеу.

Презентация

Сабақтың ортасы

28 мин

(К) Оқушылармен осы тақырыпты зерттеу үшін қажетті кілт сөздер мен сөз тіркестерін талқылаңыз.

Оқушыларға оларды түсіндіруге шақырыңыз, қажет болған жағдайда олардың пікірлерін нақтылаңыз.

(Г) Оқушыларға Ұлттар Лигасының кестесің толтыру үшін 1 ресурсты ұсыныңыз.

Дескрипторлар:

Ұлттар Лигасының кемінде 3 мақсатың анықтау керек

Ұлттар Лигасының құрамында болған кемінде 5-6 мемлекеті белгілейді

- ұйымның негізгі органдарын атайды

Дифференция уақытты шектеу және жұпқа бөлу арқылы көрінеді

Топтардың біріне сөз сөйлеуді ұсына отырып,ҰЛ қызметтінің нәтижесін талқылаңыз. Қалған топтар жауапты бағалайды және толықтырады.

(К) Сұрақтарды талқыланыз:ҰЛ жетекші рөлді қай мемлекет атқара бастады?

ҰЛ құрамына қандай жетекші елдер кірмеді?

Бұл оның қызметінің тиімділігіне әсер етуі мүмкін бе?

Оқұшылар АҚШ, Ресей, Германияның қатысуынсыз ҰлттарЛигасының шешімдері тиімді бола алмайтындығын түсінуі керек.

(П) Оқұшыларға 2 ресурс ұсынылады – Ұллтар Лигасының жарғысың талдап, Ұлттар Лигасының басқа елдерге әсер ету құралдарын анықтау керек.

(К) Обсуждение и подведение итогов деятельности.

Дескрипторлар:

-Ұлттар лигасының басқа елдерге әсер ететің кемінде 2 құралды белгілейді

-Ұлттар Лигасының жарғыны орындамайтын елдерді жазалау мүмкіндіктері туралы қорытынды жасайды. Дифференциация алынған ақпарат мөлшерін шектеуде жүзеге асырылады.

(Г) Қосымша мәліметтер мен диаграммаларды қолдана отырып, Ұлттар Лигасының сәтті және сәтсіз әрекеттерін бағалау.

Гисем А. В.

Всемирная история. 10—11 классы: Наглядный справочник / А. В. Гисем, А. А. Марты-

нюк. - К.; Харьков: Веста, 2007, стр.12

Гисем А. В.

Всемирная история. 10—11 классы: Наглядный справочник, стр.14

Сабақтың соңы

5 мин

Рефлексия: Сабақтың мақсаттарына, оқу мақсаттарына, бағалау критерийлеріне оралайық

(К) Үй жұмысы – Не себепті Ұлттар Лигасы әлемдегі бейбітшілікті сақтай алмады деген сұраққа жазбаша жауап беру

Дифференциация – Сіз көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз?

Сіз дарынды оқушыларға қандай тапсырмалар беруді жоспарлайсыз?

Бағалауоқушылардың оқуын тексеруді қалай ұйымдастырасыз

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік ережелері АКТ Құндылықтар

Топтар мен жұптардың жұмысын қолдауға әртүрлі көздерді (Колб бойынша) таңдауда саралау (схемалар көмегімен бағалау, студенттердің сұрауы бойынша кеңес беру, тақырыптық сөздікті беру). Неғұрлым қабілетті студенттер сарапшы ретінде жұмыс істей алады, сонымен қатар үй тапсырмалары топтарының спикері бола алады

Өзін-өзі бағалау - сабақтың әр кезеңінде өз түсінушілігін талдау, маркалы схема бойынша өзін-өзі тексеру

Өзара бағалау - топтардағы жұмыс нәтижелерін талқылау, маркалы схемамен өзара тексеру

Мұғалімнің бағалауы - топтардағы жұмыс туралы пікірлер

Топ құру кезінде сыныпта орын ауыстыру,

Қызмет түрлерінің өзгеруі

Интерактивті тақтамен жұмыс уақытын шектеу

Рефлексия

Сабақтың мақсаттары/оқу мақсаттары қолжетімді болды ма?

Оқушылар нені білді?

Қандай оқу жағдайы қалыптасты?

Оқу дифференциациясы тиімді дайындалған ба?

Уақытты ұтымды пайдана алдым ба? Мен жоспарыма неліктен және қандай өзгерістер енгіздім?

Жиынтық бағалау

Сабақтың қандай екі сәті сәтті өтті (оқуды да, оқытуды да қарастырғанда)?

1:

2:

Сабақтың тиімділігін қандай екі жағдай жақстар еді (оқуды да, оқытуды да қарастырғанда)?

1:

2:



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу