Жерімізге жанашыр болайық. Дүниетану, 4 сынып, сабақ жоспары.


«Дүниетану» пәні бойынша қысқа мерзімді жоспар, 4 сынып

Пән: Дүниетану

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

6 бөлім: «Қоршаған ортаны қорғау»

Күні:

Сынып: 4

Мектеп

Модератор: Сейтахметова Ж.М.

Қатысқандар саны:

Қатсыпағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Жерімізге жанашыр болайық

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

4.2.2.1 адамның іс-әрекеті шаруашылыққа, қоршаған ортаға қалай әсер ететінін талдау;

4.2.3.1 өз өңіріндегі және Қазақстан аймақтарындағы адамдардың табиғи жағдайларға (рельеф, климат, өсімдік және жануарлар әлемі, су нысандары) байланысты шаруашылық іс-әрекетін талдау;

4.2.3.2 зерттеу негізінде өз өңірінде табиғи апаттар туындауы ықтималдылығын болжау.

Сабақ мақсаттары

Оқушылар

- адамның іс-әрекеті шаруашылыққа, қоршаған ортаға қалай әсер ететінін біледі;

- өзі тұратын аймақтың экологиясын жақсарту жолдарын ұсынады.

Бағалау критерийлері

Оқушылар:

- адамның қызметі қоршаған ортаға қалай әсер ететіні туралы әңгімелей алады;

- өз өлкесінің экологиясын сақтау жолдарын құрады;

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

-өз аймағында табиғи катаклизмдердің пайда болу ықтималдығын талқылайды.

Терминология:

  • экологиялық мәселе;
  • тұмша.

Талқылауға арналған сұрақтар:

-Қандай табиғи құбылыстарды білесіңдер?

- Олар адам өмірі мен іс-әрекетіне қалай әсер етеді?

Жазуға арналған сұрақтар:

-"Жер - біздің ортақ үйіміз"атты тақырыпқа шығарма жазу.

Құндылықтарды дарыту

Қарама-қарсы пікірлерді талқылау кезінде оқушылардың бір-біріне сыйластық қарым-қатынасы қалыптасады. Патриотизм экологиялық мәдениетті қалыптастыру арқылы дамиды.

Пәнаралық байланыстар

Қазақ тілі: байланыстырып жазу,сөйлеу дағдыларын дамыту;

Экология негіздері.

Алдыңғы меңгерілген білім

Оқушылардың табиғи құбылыстар, ауа райы болжамы, климаттың түрлері және климаттың адам қызметіне әсері туралы түсініктерін қамтиды. Оқушылар қолайсыз табиғи катаклизмдер кезінде қауіпсіздік ережелерін құруды біледі.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

0-6

7-9

  • «Идеялар себеті» кіріспе тапсырма
  • Адам Ғаламшарды қалай ластайтынын жазыңдар.

Алдымен оқушылар тапсырманы өз бетінше орындайды. Содан кейін топта, жұпта идеяларды талқылайды. Әр топ бір идеяны сыныпқа таныстырады, бұл идеяны себетке салады.

  • Сабақ мақсатын анықтау (ұжымда)
  • Сабақ тақырыбы мен мақсаты жайлы оқушылардың болжамдары айтылады.
  • Сабақ мақсаты ұсынылады:

- адамның іс-әрекеті шаруашылыққа, қоршаған ортаға қалай әсер ететінін білу;

- өзі тұратын аймақтың экологиясын жақсарту жолдарын ұсыну.

Себеттің суреті

Әдістемелік нұсқаулыққа

Қараңыз

(дидактикалық материалға қараңыз)

Слайд №2

Әдістемелік нұсқаулыққа

қараңыз

Слайд №3

Сабақ ортасы

10-13

14-20

21-25

26-33

34-38

  • Ойыңмен бөліс (фронтальды жұмыс)

-Қалай ойлайсың, климат адамның дамуына әсер ете ме, әлде адамның іс-әрекеті климатқа әсер ете ме? Мысал келтіре отырып, ойыңды дәлелде.

Сынып екіге бөлінеді, әр жартысы өз позициясын қорғауға мысалдар келтіреді. Талқылау барысында оқушылар адам мен табиғаттың өзара әсері туралы қорытындыға келеді.

  • Байқап көр (топпен)

-Қандай экологиялық проблемалар туралы естідіңдер?

- Топта "себеп-тергеу"схемасы бойынша экология мәселелері туралы әңгіме жасаңдар. Мысалдармен растаңдар.

- Өз әңгімеңді сыныпқа таныстырыңдар.

"Жер", "ауа", "су" топтарындағы оқушылар экологиялық мәселелер туралы әңгіме құрастырады. Оны сыныпқа таныстырады. Бір-бірінің жұмысын смайликпен бағалайды.

Бағалау критерийлері:

-адамның қызметі қоршаған ортаға қалай әсер ететіні туралы әңгіме құрайды.

  • Жаңа терминдермен жұмыс (жұппен)

- Мәтінді оқыңдар. Жер бетінің опырылғаны туралы ақпаратты табыңдар.

- Анықтамаларды тұжырымдаңдар.

- Анықтамаларды дәптерге жазыңдар.

Оқушылар жұптасып жұмыс істейді,бір-бірімен дұрыс тұжырымдауды талқылайды. Анықтама дәптерге жазылады. Өз өздерін тексереді.

  • Анықта (топпен)

- Біздің аймақтың халқы шаруашылық қызметтің қандай түрлерімен айналысады?

- Біздің облыста су электр станциялары бар ма?

- Біздің аймақта экологияның қандай мәселелері бар?

- Осы мәселелерді шешу жолдарын ұсыныңдар.

Топтарда оқушылар аймақ кәсіпорындарының тізімін құрайды, экологиялық мәселелер тізімін анықтайды және оларды шешу тәсілдерін болжайды. Барлық идеяларды схема немесе кесте түрінде рәсімдейді. Топтар сынып алдында жұмысты қорғайды. Пікір жазу арқылы топтардың жұмысын бағалайды.

Бағалау критерийлері:

-өз өлкесінің экологиясын сақтау жолдарын құрады.

  • Конференция (фронтальды жұмыс)

- Қазір сендер экология мәселелері бойынша ғылыми-тәжірибелік конференцияға қатысасыңдар. Карточкадағы материалды пайдалана отырып, сөз сөйлеуге дайындалыңдар.

Оқушылар карточканы алады,тақтаға импровизацияланған трибунаға шығады және сынып алдында шағын хабарлама жасайды. Әр қатысушының сөз сөйлеуі қол шапалақпен бағаланады.

Әдістемелік нұсқаулыққа

қараңыз

Слайд №4

Аймақтың экологиялық мәселелері туралы ақпарат

(дидактикалық материалға қараңыз)

Әдістемелік нұсқаулыққа

Қараңыз

Слайд № 5

Смайликтер жинағы

https://www.youtube.com/watch?v=W1w-gk5Mq14 -Алматыдағы тұмшы

Әдістемелік нұсқаулыққа

қараңыз

Слайд №6

Таратпа парақтар А4 парақтар

Әдістемелік нұсқаулыққа

қараңыз(дидактикалық материалға қараңыз)

Слайд №7

Оқушы санына байланысты ақпараттары бар карточкалар

(дидактикалық материалға қараңыз)

Әдістемелік нұсқаулыққа

қараңыз

Слайд №8

Сабақтың соңы

39-40

Идеялар себетірефлексиясы

-"Себеттердің" қандай идеяларын растадық/дәлелдедік?

-Біз қандай идеяларды жоққа шығардық?

-Тағы қандай идеяларды талқылау керек?

Оқушылар сабақтың басында ұсынылған идеяларға оралады және оларға талдау мен бағалау жүргізеді.

Әдістемелік нұсқаулыққа

қараңыз

Слайд №9

Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Қабілеті жоғары оқушыларға шығармашылық сипаттағы озық тапсырманы ұсына аласыз: аймақтың немесе бүкіл Қазақстанның экологиялық мәселелері туралы ақпарат жинау, презентация дайындау.

Сабақ басталғанға дейін дайын материалдарды ұсына отырып, импровизацияланған конференцияда сөз сөйлеуге қабілеті төмен оқушыларға ұсыну.

Бағалау және кері байланыс беру сабақтың өн бойында жүріп отырады.

Өзара бағалау және өзін-өзі бағалау әдістері қолданылады.

"Идеялар себеті" стратегиясы сабақтың мақсатына жетуді бағалауға, идеялар мен қорытындыларды талдауға мүмкіндік береді. Сабақ себеп-салдар байланысын орната білуді дамытады. Сабақ барысында қалыптасқан оқушылардың дағдыларын бағалаңыз:

-Біздің аймақта қандай экологиялық мәселелер бар?

- Адамның айналысатын шаруашылығы мен іс-әрекеті қандай экологиялық мәселелерді тудырады?

-Экологиялық мәселелерді шешу үшін ЭКСПО-2017 қандай мәнге ие болды?

Оқушылар сынып бөлмесінде қозғалу барысында, топтық жұмыс барысындақауіпсіздік техникасы сақталады.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстандықтар шетелге шығуға жылына қанша жұмсайды?
» Су тасқынынан зардап шеккендерге қосымша тағы 553 мың теңге төленеді
» Елімізде TikTok желісі бұғатталуы мүмкін бе?
Пікір жазу