Атмосфераның, гидросфераның, литосфераның ластануы. Химия, 11 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді сабақ жоспары

 

Пән: ХИМИЯ

Мұғалімнің аты-жөні:

Күні:

Класс:

Оқушы саны:

Сабақтың тақырыбы

Атмосфераның, гидросфераның, литосфераның ластануы

Оқыту мақсаттары

11.4.1.2 атмосфераның, гидросфераның және литосфераның ластану дәрежесін түсіндіріңіз

 Сабақтың мақсаттары

«Жасыл химияның» 12 принципін атаңыз және түсіндіріңіз;

атмосфераның, гидросфераның және литосфераның ластану дәрежесін түсіндіріңіз

 Тілдік мақсаттар

 

Жасыл химия, атмосфера, гидросфера және литосфера

ластану дәрежесi

 Дифференциация

өз бетімен жұмыс түрлері (презентация, постер қорғау) арқылы шығармашылық қабілеттерін дамыту

 Пәнаралық байланыстар

Пән

география, өсімдіктану, жануартану, химия

Кезең

Сабақтың барлық кезеңінде

 Құндылықтарды

 дарыту

Адалдық, серіктестік, толеранттылық, үштілділік, денсаулық, құрмет, жауапкершілік және үздіксіз оқу.

Құндылықтарды дарыту ... арқылы жүзеге асады (іс-әрекетті немесе/және тақырытың мазмұнын сипаттау).

Жаһандық азаматтық

Сабақтың тақырыбына сәйкес келген жағдайда, жаһандық азаматтық түсінігін қосу (ресурстар, тапсырмалар, талқылау және тб).

 АКТ қолдану дағдылары

интерактивті тақта, электронды оқулықтан үзінді, интернет ресурс,

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.

Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары.

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

: І. Ұйымдастыру кезеңі

ІІ. Өтілген тақырып бойынша білімдерін өзектеу.

  • Экологиялық апат дегеніміз не?
  • Қазақстанда экологиялық апаттың қандай түрлері жие кездеседі?
  • Дүниежүзіндегі ірі экологиялық апат аймақтарын ата? Оларға қысқаша

сипаттама беріңдер?

  • Төтенше жағдайларға қандай апаттар жатады және олар не себептен болады?
  • Каспий теңізіндегі қазіргі экологиялық апаттарын ата?

Сабақтың ортасы

  • Қоршаған ортаны ластандырғыш заттар.

Ортаның сапасын төмендетіп жіберетін заттарды ластандырғыштар дейміз.

Орта сапасын төмендеткіш заттар

Жылу энергиясы шу радиация химиялық заттар өндіріс қалдықтары

Ластағыш заттар

( агрегаттық күйіне қарай)

Газ күйінде сұйық күйінде қатты күйінде

Иіс газы шайынды сулар күл

Көмір қышқыл газы метанол қоқыстар

Күкірт газы этанол

Бензол

Ластандырғыштардың улылық де

І класс – өте қауіпті: сынап, гексохлоран, бензоперин, диоксиндер. Хром қосылыстары, адам организміне қатерлі ісік, жүйке ауруларын туғызады.

ІІ класс – қауіптілігі жоғары: күкіртті сутек, бензол, азот оксиді, мыс қосылыстары, қатерлі ісік, улану, экзема, жүйке жүйесінің тежелуін туғызады.

ІІІ класс – орташа қауіпті: сірке қышқылы, этанол, фенол, қорғасын диоксиді, альдегидтер. Организмнің кейбір мүшелерін

ауруға шалдықтырады.

ІV класс – қауіптілігі шамалы: аммиак, иіс газы, көмірқышқыл газы,

 мырыш хлориді, алюминий, марганец. Бұл көп мөлшерде болғанда организмге қауіпті.

4. Ластандырғыштарды тіршілік ортасына тигізетін әсеріне қарай

Механикалық химиялық физикалық биологиялық

организмді тіршілік жасушаларға еніп, олар организмде а)биотикалық,

ортасын ығыстырады, олардың қызметін биохимиялық б) микробиологиялық тежейді тежейді реакцияларға

қатысады.

  • Атмосфера ластағыштар

Табиғи - адамға тәуелсіз жүреді антропогендік – тікелей адамның іс – әрекетімен

жүреді.

  • Атмосфераның ластануы

Газдалу тозаңдану

Атмосфераға газ тәрізді атмосфераға ұсақ десперсиялық сұйықтар

заттардың түсуі. және қатты заттардың көп түгінен болды

  • Тозаңдалу атмосферағада тұмшалану түзеді

Улы тұмша ылғалды тұмша мұзды тұмша фотохимиялық тұмша

  • Гидросфераның ластануы

Өнеркәсіп автокөлік кен өндіру көмір өндіру құрлыс қала ауыл шаруашылық

  • Литосфералық ластағыштар:

Табиғи антропогендік

Құйын, дауыл, пестицидтер, гербицидтер т.б. улы химикаттар

су, көшкіндер қолдану, қышқылды жаңбыр.

V Сабақты қорытындылау.

Сыныпты 2-ге бөлеміз.

1 топ 2 топ

тапсырма. тапсырма.

Ластағыш заттарды мысалға ала Қазіргі экологиялық жағдайларды негізге ала

отырып презентация дайындау. отырып, постер қорғау.

Зиянды заттар адам организміне өздерің тұратын мемлекеттегі экологиялық

қандай жолдармен келеді. Сызба проблемалар туралы не айта аласындар?

нұсқа ретінде көрсетіңдер. Мәліметтер жинақтаңдар.

Сабақтың соңы

Оқушыларды бағалау.

VІІ Үй тапсырмасын беру.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен?

Дифференциация дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар

болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Бұл сабақтан мен келесі сабағыма әсер ететін, сынып туралы немесе оқушылар жайында нені білдім?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстандықтар шетелге қай мезгілде жиірек шығады
» Freedom bank-те керемет акция! 1000 ₸ кэшбек сыйлайды
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?