Көмірсутектер және олардың табиғи көздері. Химия, 11 сынып, сабақ жоспары.


«Келісілді»

Мектеп: Тараз қ. ФМБ НЗМ

Мұғалім:

Химия пәні бойынша ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ САБАҚ ЖОСПАРЫ

Күні:

Сынып: 11

11.1B Көмірсутектер және олардың көздері

Сабақтың тақырыбы

Көмірсутектер және олардың табиғи көздері

Оқыту мақсаттары

11.4.2.22-алкендердің сапалық реакциясын білу (қанықпағандық)

Сабақтың мақсаты

  • Формулалары берілген қосылыстарды бейнелеу;
  • Қосылыстың атауы бойынша құрылымдық формуласын құрастыру;
  • Алкендердің формуласын табуға есепер шығару;

Бағалау критерийлері

  • Формулалары берілген қосылыстарды бейнелейді;
  • Қосылыстың атауы бойынша құрылымдық формуласын құрастырады;
  • Алкендердің формуласын табуға есепер шығарады;

Мектеп құндылықтары

Сабақ барысында мектеп құндылықтары жүйелі түрде енгізіліп барылады. Ол сабақтың ажырамас бөлігі болып саналады. Мысалы:

  • Ашықтық (бағалау, кері байланыс)
  • Адалдық (әрбір оқушы бір-бірін бағалауда адал болуы)
  • Өмір бойы білім алу
  • Құрмет (әр оқушының ойына, пікіріне құрметпен қарауы)

 Тілдік мақсаттар

Оқушылар: алкеннің анықтамасын, құрамын ауызша сипаттайды, жазбаша құрылымдық, молекулалық формулаларын жазады.

Пәнге қатысты лексика мен терминология

Алкендер, гомологтық қатар, қос байланыс, изомерлер, дара байланыс, көміртек қанқасы, қанықпаған көмірсутектер

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестері

Алкендер- молекула құрамында бір қос байланысы бар, жалпы формуласы СnH2n болатын қанықпаған көмірсутектер.

Алкендерге тән реакциялар:..............

 Алдыңғы білім

8.2A Атомдағы электрондардың қозғалысы

8.4В Көміртегі және оның қосылыстары

9.1В Қосылыстар құрылымы

10.3А Органикалық химияға кіріспе

Сабақ барысы

Жоспарланған сабақ кезеңі

Сабақтағы жоспарланған іс-шаралар:

Ресурстар

Ұйымдастыру кезеңі

1-2 минут

Оқушылармен сәлемдесіп, сабаққа дайындығы тексеріледі және позитивті атмосфера қалыптастырылады.

Мақсат қою

3-8 минут

Жеке жұмыс.

  • Қосылыстардың аттары бойынша құрылымдық формулаларын бейнелейді.
  • Қосылыстардың изомерлену түріне сәйкес изомерлерін жазады.

Қосымша №1

Білімнің өзектілігі

9-12 минут

Сабақтың тақырыбы: Көмірсутектер және олардың табиғи көздері.

Оқушылар сабақтың мақсатын, бағалау критерийлерін, күтілетін нәтижені талқылайды.

Презентация

Жаңа сабақты игеру

13-17 минут

18-38 минут

Алкендердің сапалық реакциясы «Bilimland.kz» сайтынан көрсетіледі:

  • Акендерге элементтердің қосылуы. Сутектің алкендерге қосылуы (0:45)
  • Алкендердің сумен және күкірт қышқылымен реакциясы. Судың алкендерге қосылуы (0:52)
  • Видео көрсетіліп болғаннан кейін сыныппен талқыланылады, сұрақтар қойылады.

Жеке жұмыс:

  • Оқушыларға тапсырмалар жазылған парақтар таратылады;

(тапсырмалар, есептер)

  • Оқушылар жеке орындап шығады;
  • Мұғалім оқушыларды бақылап, қажет жерінде бағыт-бағдар береді;
  • Тапсырманы уақытынан бұрын орындап болған оқушыларға қосымша тапсырмалар беріледі;

Мақсатқа оралу. Сабақтың қорытындысы.

https://bilimland.uz/kk/subject/ximiya/11-synyp/alkenderding-zhane-alkadienderding-ximiyalyq-qasietteri-zhane-alynuy?mid=e4d29994-9ee4-11e9-a361-1f1ed251dcfe https://bilimland.kz/kk/subject/ximiya/11-synyp/alkenderding-ximiyalyq-qasietteri-markovnikov-erezhesi

Қосымша №2

Рефлексия

39 минут

Сабақта түсінікті болды ……………………….

Маған түсініксіз болды ………………………..

Немен жұмыс жасау керек ……………………

Үй тапсырмасы

40 минут

«Көмірсутектер және олардың табиғи көздері. Алкендер» тақырыбын оқып, қайталау.

Сабақ бойынша рефлексия



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Су тасқынынан зардап шеккендерге қосымша тағы 553 мың теңге төленеді
» Елімізде TikTok желісі бұғатталуы мүмкін бе?
» Елімізде су тасқынынан зардап шеккендердің қандай мүліктеріне өтемақы төленеді?