Аммиак және аммоний тұздары. Химия, 11 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

11.3С Азот және күкірт

Күні:

Сынып: 11

Мектеп :

Мұғалімнің аты-жөні:

Қатыскандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Аммиак және аммоний тұздары

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (oқу бағдарламысына сілтеме)

11.2.1.8 аммоний  ионындағы байланыстардың түзілу механизмін түсіндіру; 

Сабақ максаттары

  • аммиак молекуласы және аммоний ионы үшін «нүкте және айқыш» диаграммасын сала білу
  • байланыстардың түзілу механизмін түсіндіре білу

Бағалау критерийлері

  • аммиак молекуласы және аммоний ионы үшін «нүкте және айқыш» диаграммасын сала алады
  • валенттілік орбиталдары электрондарының жұптасу теориясын қолдана отырып аммиак пен аммоний ионының пішінін анықтайды;
  • аммиак пен аммоний ионындағы байланыс түрін атайды.

Тілдік мақсаттар

Оқушы орындауы тиіс: 

 

Азот тыңайтқыштарын қолданудың оң және теріс әсер тізбесін (сөйлеу, тыңдау, жазу дағдылары) 

 Пәндік лексика және терминология 

Тыңайтқыш, құрамында азоты бар, азотталу, батпақтың түзілуі, балдырдың гүлдеуі, нитрозаминдар, канцерогенді 

Диалог/жазылым үшін пайдалы тіркестер 

Артықшылықтары......  

Жанама әсері ....... 

Көп қолданған (тыңайтқыш) жағдайда, нәтижелері ... 

Тамақтың әлемдік өндірісі -   ... көбейтілуі мүмкіндігін артырады, бірақ қосымша тәуекелдер……. 

Бір артықшылығы/ кемшілігі -  

Сіз көремете алатын басты қорытынды …… 

Бұл куәлік ………. көрсетеді. 

Бұл куәлік ашық/пайдалы/нақты болып есептеледі, себебі … 

 Әсердің оң / теріс факторлары ……..  

Әсерді азайту үшін ……. жасау керек   

Әсерді азайту үшін…, біз…….. 

Құндылықтарды дамыту

Ынтымақтастық,сыйластық

Пәнаралық байланыс

физика

Бастапқы білім

10.1C Химиялық байланыс  

10.1D Периодтылық 

10.2B  Термодинамикаға кіріспе  

10.2C Кинетика 

10.3А Химиялық тепе-теңдік 

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезендері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекеттер

Ресурстар

Сабақтың басы

Сабақтың ортасы

Сабақтың соңы

Оқушылармен амандасу.Сыныпты белсендіру.

Медицинада қолданылатын мүсәтір спиртінің шынысын көрсетіп оқушылардан ол туралы не білетінін сұрау.

Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстырып, бағалау критерийлерін оқушылармен бірге құрастыру.

Жаңа материалды түсіндіру.

Мұғалім оушылардан аммиак молекуласының «нүкте және айқыштар» диаграммасын құруды және бөлінбеген электрондардың жұбының болуына назар аударуды сұрайды. Сутегі ионының қосылуы қалай жүреді?

Мұғалім сұрақ қояды:

Аммиак молекуласында бөлінбеген электронды жұптың болуы қандай қасиеттерге әкеледі?

Оқушылар аммоний ионын «нүкте және айқыш» диаграммасы арқылы бейнелейді және бағалау критерийлері бойынша өзара тексеріс жүргізеді.

Әрі қарай мұғалім аммиак молекуласы мен аммоний ионының пішінін болжау үшін валенттік орбитальдардың электронды жұптарының тебілу теориясын қолдануды сұрайды.

Сабақты қорытындылау үшін мұғалім бағалау критерийлеріне оралып,оқушылармен талдайды

Рефлексия «Нысана»

Мүсәтір спиртінің шынысы

Слайд 1-3

Слайд 4

Аммиактың қасиеттері және молекула құрылысы.  

http://schoolchemistry.ru/katalog/ammiak.htm 

http://festival.1september.ru/articles/578605/ 

Слайд 5

Слайд 6

Слайд 7

Саралау оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін.

Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады

Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.

Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?