Аммиак және аммоний тұздары. №11 зертханалық тәжірибе «Аммоний, сульфат иондарына сапалық реакция». Химия, 11 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: 11.3 Азот және күкірт Пәні: Химия Сабақ жоспары | |||||||
Мұғалімнің аты-жөні: | Сабақтың тақырыбы: Аммиак және аммоний тұздары. №11 зертханалық тәжірибе «Аммоний, сульфат иондарына сапалық реакция» | ||||||
|
| ||||||
Осы сабақта Қолжеткізілетін оқу мақсаттары (оқубағдарламасынасілтеме) | 11.2.1.9 газ тәрізді аммиактың және оның сулы ерітіндісінің химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру | ||||||
Сабақ мақсаттары | газ тәрізді аммиактың және оның сулы ерітіндісінің химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру | ||||||
Жетістік критерийлері |
| ||||||
Тілдікмақсаттар | Оқушы орындауы тиіс: Азот тыңайтқыштарын қолданудың оң және теріс әсер тізбесін (сөйлеу, тыңдау, жазу дағдылары) Пәндік лексика және терминология Тыңайтқыш, құрамында азоты бар, азотталу, батпақтың түзілуі, балдырдың гүлдеуі, нитрозаминдар, канцерогенді … Диалог/жазылым үшін пайдалы тіркестер Артықшылықтары...... Жанама әсері ....... Көп қолданған (тыңайтқыш) жағдайда, нәтижелері ... Тамақтың әлемдік өндірісі - ... көбейтілуі мүмкіндігін артырады, бірақ қосымша тәуекелдер……. Бір артықшылығы/ кемшілігі - Сіз көремете алатын басты қорытынды …… Бұл куәлік ………. көрсетеді. Бұл куәлік ашық/пайдалы/нақты болып есептеледі, себебі … Әсердің оң / теріс факторлары …….. Әсерді азайту үшін ……. жасау керек Әсерді азайту үшін. …, біз…….. | ||||||
Құндылықтарды дамыту | Құндылықтарды дарыту,жұппен, топпен жұмыста өзара көмек арқылы/көмегіменжүзегеасады (іс-әрекетті және/немесе тақырып мазмұнын сипаттау). Нақтылық, шынайылық, тазалық, ұқыптылық, жан-жақтылық | ||||||
Пәнаралық байланыстар | Химия 7 және 9 –сыныптың кейбір тақырыптарымен байланысу | ||||||
АКТ қолдану дағдылары | Power point | ||||||
Бастапқы білім |
Сабақ барысы | |||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||
Сабақтың басы 0-5 мин | Оқушылармен амандасу, сабаққа әзірлігін тексеру. «Артығын тап» ойыны BaCL2 HCL. CuCL2 H2SO4.NaNO3 NaOH NH4Cl H2CO3, (NH4)2S Қандай өзгеше заттың формуласын кездестірдіңіз? Бұл тұздың молекуласында металл ионының орнына: 1) Күрделі катион (NH4)+. 2) Бұл катионның атауы қандай ? (Аммоний.) 3) Бұл тұздардың атаулары қандай болады? (Аммоний тұздары.) 4) Бүгінгі сабақтың тақырыбын атаңыз. | Слайд | |||||
Сабақтың ортасы 6-25 мин 26 – 36 мин | Оқушыларға «Субұрқақ тәжірибесі» бейнетаспасы көрсетіледі. Аммиактың зертханада алу әдісі мен химиялық реакция теңдеуін жазу сұралады. Аммиактың қасиеттері туралы мұғалім түсіндірмесі: Аммиак қышқылдармен жақсы әрекеттеседі. Оқушылар «отсыз түтін» тәжірибесін жасайды. Реакция теңдеуін тақтаға жазамыз.NH3 + НСІ → NH4СІАммиак күшті тотықсыдандырғыш, ондағы азот атомы электрондарды береді, қосып ала алмайды. Сондықтан аммиак өршіткісіз бос азотқа дейін:4NH3 + 3О2→ 2N2 + 6Н2Оал өршіткі қатысында азот (ІІ) оксидіне дейін тотығады:4NH3 + 5О2 → 4NО + 6Н2ОАммиактың алу жолдары.Өнеркәсіпте аммиакты 200 атмосфералық қысымда, темір катализаторы қатысында азот пен сутектен синтездейді. N2 + 3Н2 ↔ Ғе ↔ 2NH3 + Q Зертханада аммиакты аммоний тұзына сөнген әкпен әсер етіп алады. Тәжірибе жүзінде аммиакты алып ылғалданған қызыл лакмус қағазының көгеруімен көрсетеміз.2 NH4СІ + Са(ОН)2 → СаСІ2 + 2NH3↑ + 2Н2ОАммоний тұздары.Аммоний тұздары дегеніміз аммоний катионы мен қышқыл қалдықтарынан түзілген тұздар. Бұл тұздардың барлығы суда жақсы ериді. Қасиеттері бойынша сілтілік металдар тұздарына соның ішінде калий тұздарына ұқсас келеді.Сондай – ақ аммоний тұздарына ортақ қасиеттерде бар. NH4СІ + NaOH → NaCI + NH3↑ +H2ONH4+ + ОН- → NH3↑ +H2OБұл аммоний тұздарына сапалық реакция болып табылады.Аммоний тұздары қыздырғанда газ тәрізді аммиакты оңай бөліп айырылады. NH4СІ t→ NH3↑ +HСІ↑ Салқындатқанда газдар өзара қосылып қайтадан NH4СІ тұзын түзеді. Зертханалық жұмыс «Аммоний, сульфат иондарына сапалық реакция» Оқушылар таныстырылым және зертханалық жұмыс негізінде алған білімдерін тиянақтап, қорытындылап, дәптерге тірек сызба жасайды. ҚБ: оқушылар жасаған тірек сызбаларын өзара салыстырады және талдайды. Бір-біріне сұрақтар қойып, сұрақтарға жауап береді. Мұғалімнің кері байланысын алады. | Субұрқақ тәжірибесі: https://www.youtube.com/watch?v=T5mIcDa6lEI Реактивтер мен құрал- жабдықтар: жалпақ түпті колба, дөңес колба, сынауықтар, газ жүретін түтікшелі тығындар, кристаллизатор, тығын, жанарғы, Мор қысқышы, лабораториялық штатив, фарфор тостаған, мүсәтір спирті, аммоний хлориді, кальций гидроксиді, фенолфталеин, су. | |||||
Сабақтың соңы 39-40 мин | Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: - нені білдім, нені үйрендім - неніт олық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет Үй тапсырмасы. Үйге «Аммиак. Аммоний тұзы» тақырыбы бойынша жұмыс парағы беріледі. | ||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||
Барлық оқушылар: Аммиактың химиялық қасиеттерін сипаттай алады; Көптеген оқушылар: Қауіпсіздік ережелерін сақтай отырып тәжірибелерді жүзеге асырады. Кейбір оқушылар: Аммиактың химиялық қасиеттеріне тән реакция теңдеулерін жаза алады. | Ой талқылар кезінде жауап беруіне; Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары арқылы. | партада дұрыс отыруын қадағалау, слайдтардағы жазулардың көрнекі болуы | |||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?